W raporcie The Conference Board pt. Global Economic Outlook (http://www.conference-board.org/data/globaloutlook.cfm) prognozowana stopa wzrostu gospodarczego Chin na lata 2015–2019 wynosi ok. 5,5% średniorocznie. International Business Times (http://www.ibtimes.com/us-exports-china-have-grown-294-over-past-decade-1338693) donosi, że Chiny są trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym Stanów Zjednoczonych, a eksport z USA do Chin w latach 2003–2012 wzrósł o 294%. Wyjaśnij, jaki wpływ mają Chiny na gospodarkę USA.
Jakie konsekwencje dla gospodarki amerykańskiej będzie miało osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w Chinach? A co się stanie, jeśli dynamika wzrostu będzie się utrzymywać na niezmienionym poziomie?
Czy założenie, zgodnie z którym płace są lepkie wyłącznie przy próbie ich obniżki, ma sens? Uzasadnij swoją odpowiedź.
Załóżmy, że w gospodarce znajdującej się na poziomie potencjalnego PKB rośnie eksport. W jaki sposób produkcja przeznaczona na eksport może wzrosnąć w odpowiedzi na powiększający się popyt, biorąc pod uwagę to, że gospodarka jest już w stanie pełnego zatrudnienia?
Czy uważasz, że krzywa Phillipsa również dziś jest użytecznym narzędziem analizy gospodarki? Uzasadnij swoją odpowiedź.
Zajrzyj jeszcze raz do Raportu ekonomicznego Prezydenta Stanów Zjednoczonych omówionego w Ramce „Krok po kroku” pt. „Krzywa Phillipsa dla Stanów Zjednoczonych” w poprzednim podrozdziale. Jak według ciebie w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniły się wydatki publiczne w USA?
Wyjaśnij, jakie działania może podjąć państwo w celu przywrócenia rozmiarów popytu globalnego do poziomu zapewniającego pełne zatrudnienie i jakie potencjalne przeszkody mogą napotkać politycy gospodarczy realizujący taką strategię.