Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Makroekonomia - Podstawy

Pytania sprawdzające

Makroekonomia - PodstawyPytania sprawdzające

1.

Prawda czy fałsz: źródłem przewagi komparatywnej muszą być uwarunkowania naturalne, takie jak klimat i złoża mineralne. Uzasadnij swoje zdanie.

2.

Brazylia może wyprodukować 100 funtów wołowiny lub 10 samochodów. Z kolei Stany Zjednoczone mogą wyprodukować 40 funtów wołowiny lub 30 samochodów. Który kraj ma absolutną przewagę w produkcji wołowiny? Który kraj ma absolutną przewagę w produkcji aut? Jaki jest koszt alternatywny wyprodukowania jednego funta wołowiny w Brazylii? Jaki jest koszt alternatywny wyprodukowania jednego funta wołowiny w Stanach Zjednoczonych?

3.

We Francji do wyprodukowania i jednego swetra, i jednej butelki wina potrzebny jest jeden pracownik. W Tunezji do wytworzenia jednego swetra potrzeba dwóch robotników, a do wyprodukowania jednej butelki wina trzech. Który kraj ma absolutną przewagę w produkcji swetrów, a który w produkcji wina? Uzasadnij swoją odpowiedź.

4.

W Niemczech do wyprodukowania jednego telewizora potrzeba trzech pracowników, a do wytworzenia jednego dekodera telewizji kablowej czterech. W Polsce do wyprodukowania jednego telewizora potrzeba sześciu zatrudnionych, a do wykonania jednego dekodera 12.

  1. Kto ma przewagę absolutną w produkcji telewizorów? Kto ma przewagę absolutną w produkcji dekoderów? Uzasadnij swoją odpowiedź.
  2. Oblicz koszt alternatywny wyprodukowania jednego dodatkowego telewizora w Niemczech i w Polsce. (Twoje obliczenia mogą obejmować ułamki, co nie jest błędem). Który kraj ma przewagę komparatywną w produkcji telewizorów?
  3. Oblicz koszt alternatywny wyprodukowania jednego dekodera telewizji kablowej w Niemczech i w Polsce. Który kraj ma przewagę komparatywną w produkcji dekoderów?
  4. Czy w tym przykładzie przewaga absolutna jest tym samym, co przewaga komparatywna, czy może jest inaczej?
  5. W produkcji którego dobra powinny specjalizować się Niemcy? A Polska?
5.

W jaki sposób kraj może czerpać korzyści ekonomiczne zarówno z importu, jak i eksportu tego samego dobra, np. samochodów?

6.

Tabela 15.15 pokazuje, jak zmieniają się przeciętne koszty produkcji półprzewodników („chipów” w pamięciach komputerów) wraz ze wzrostem skali ich produkcji w hipotetycznej fabryce.

  1. Na podstawie tych danych naszkicuj wykres przestawiający przeciętny koszt produkcji półprzewodników. W jaki sposób wykreślona przez ciebie krzywa ilustruje korzyści skali?
  2. Jeśli wymagana liczba półprzewodników w stanie równowagi wynosi 90 tys., czy ta gospodarka może w pełni wykorzystać korzyści skali? A jeśli wymagana liczba to 70 tys. półprzewodników? 50 tys. półprzewodników? 30 tys. półprzewodników?
  3. Wyjaśnij, w jaki sposób handel międzynarodowy umożliwia nawet małej gospodarce pełne wyzyskanie korzyści skali przy jednoczesnym korzystaniu z konkurencji i różnorodności wyrobów oferowanych przez kilku producentów.
Liczba półprzewodników Przeciętny koszt całkowity (dol. za sztukę)
10 000 8
20 000 5
30 000 3
40 000 2
100 000 2
Tabela 15.15
7.

Jeśli usunięcie barier handlowych jest tak korzystne dla międzynarodowego wzrostu gospodarczego, dlaczego kraj miałby nadal ograniczać handel niektórymi importowanymi lub eksportowanymi produktami?

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/makroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/makroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
Cytowanie

© 9 sty 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.