Załóżmy, że nie występuje dyskrecjonalny (uznaniowy) wzrost wydatków rządowych. Wyjaśnij, w jaki sposób poprawiająca się koniunktura gospodarcza wpływa na wynik budżetu państwa, a co za tym idzie – na inwestycje i bilans handlowy.
Wyjaśnij, w jaki sposób mniejsze inwestycje krajowe, które występują z powodu deficytu budżetowego, wpłyną na przyszły wzrost gospodarczy.
W najnowszej historii Stanów Zjednoczonych kilka razy doszło do zamknięcia rządu. Wyjaśnij, w jaki sposób takie wydarzenie wpływa na zmienne występujące w równaniu przedstawiającym tożsamość inwestycji i oszczędności. Czy zamknięcie rządu może wpłynąć na deficyt budżetu państwa?
Wyjaśnij, w jaki sposób przejście od deficytu budżetowego do nadwyżki budżetowej może wpłynąć na kurs walutowy.
Opisz, jak plan zmniejszenia deficytu budżetowego może wpłynąć na studenta, młodego pracownika i rodzinę o średnich dochodach.
Wyjaśnij, czy zgadzasz się z założeniem równoważności ricardiańskiej, zgodnie z którym racjonalni ludzie rozumują tak: „Cóż, wyższy deficyt budżetowy (nadwyżka budżetowa) oznacza, że w przyszłości będę po prostu płacił więcej (mniej) podatków na pokrycie zadłużenia państwa, więc już teraz zacznę oszczędzać (wydawać) pieniądze”. Uzasadnij swoją odpowiedź.
Wyjaśnij, dlaczego rząd może preferować zachęty inwestycyjne w obszarze B+R kierowane do prywatnych przedsiębiorstw, zamiast wydawać środki publiczne bezpośrednio na te cele.
W jakich warunkach wypieranie nie hamuje długookresowego wzrostu gospodarczego? W jakich warunkach wypieranie spowalnia długookresowy wzrost gospodarczy?
Co musi się stać, aby państwo mogło prowadzić politykę deficytu budżetowego przy całkowitym braku zjawiska wypierania?