Pytania
Obraz pozorny nie może być wyświetlony na ekranie. Nie możesz ocenić, czy obraz jest rzeczywisty, czy pozorny na podstawie tego, co widzisz.
Tak, można sfotografować obraz pozorny. Przykładowo, jeśli fotografujesz swoje odbicie w zwierciadle płaskim, otrzymujesz zdjęcie obrazu pozornego. Aparat skupia światło, które wchodzi do obiektywu w celu utworzenia obrazu, niezależnie od tego, czy światło pochodzi od rzeczywistego przedmiotu, czy odbija się od zwierciadła (obraz pozorny).
Nie, możesz zobaczyć obraz rzeczywisty w taki sam sposób jak obraz pozorny. Siatkówka oka pełni skutecznie funkcję ekranu.
Wysokość lustra powinna być równa połowie twojego wzrostu, a jego górna krawędź powinna być na wysokości twoich oczu. Rozmiar nie zależy od twojej odległości od lustra.
Tak, ujemne powiększenie oznacza tylko, że obraz jest odwrócony, a nie, że jest większy niż przedmiot. Na przykład, jeśli odległość przedmiotu od zwierciadła wklęsłego jest większa niż ogniskowa, a mniejsza niż dwukrotność ogniskowej, wtedy powstaje obraz odwrócony i powiększony.
Ogniskowa obiektywu (pojedynczej soczewki) jest stała, więc odległość obrazu może zmieniać się tylko w zależności od odległości przedmiotu.
Tak, ogniskowa się zmieni. Z równania soczewki wynika, że ogniskowa zależy od współczynnika załamania światła w ośrodku otaczającym soczewkę. Ponieważ współczynnik załamania dla wody jest inny niż dla powietrza, ogniskowa soczewki zmieni się, gdy zanurzymy ją w wodzie.
Osoba po wymianie soczewki oka będzie potrzebowała okularów do czytania, ponieważ jej mięśnie nie mogą już rozciągać sztucznej soczewki, tak jak robiły to z naturalną. W rezultacie nowa soczewka nie skupia obrazu bliskich przedmiotów. Jeśli osoba była krótkowzroczna, jej nowa soczewka musi mieć mniejszą moc skupiającą niż usunięta soczewka.
Ponieważ mikroskopy tworzą obraz makroskopowy. Dlatego do analizy obrazu można zastosować optykę geometryczną.
Gdy okular odsuniemy od obiektywu, tak by obraz utworzony przez obiektyw powstał w odległości nieco większej niż ogniskowa okularu.
Zadania
Włókno żarówki znajduje się w ognisku dużego zwierciadła i w środku krzywizny małego zwierciadła.
1: Zagadnienie dotyczy powstawania obrazu w zwierciadle. Powstaje obraz w lustrze; 2: Wykonaj rysunek. Zilustruj sytuację; 3: Do rozwiązania tego zadania zastosuj równanie cienkiej soczewki; 4: Znajdź ; 5: Dane: , ; 6: Konstrukcja biegu promieni nie jest konieczna; 7: Użyj , . Stąd: ; 8: Powstaje obraz pozorny, ponieważ odległość obrazu jest ujemna. Ogniskowa jest dodatnia, a więc zwierciadło jest wklęsłe.
a. , ; b. , zatem maksymalna wysokość wynosi ; c. Ustawienie jest dość sensowne, ponieważ w odległości cała osoba zmieści się w kadrze.
a. Korzystamy z , . Następnie wyznaczamy powiększenie ; b. i ; c. Powiększenie wzrasta gwałtownie, gdy zwiększamy odległość przedmiotu od szkła powiększającego.
Poniższy rysunek przedstawia trzy kolejne obrazy zaczynające się od obrazu w zwierciadle , którego obrazem w zwierciadle jest , którego obrazem w zwierciadle jest rzeczywisty obraz .
Niech wierzchołek wklęsłego zwierciadła będzie początkiem układu współrzędnych. Obraz 1 znajduje się na (), a obraz 2 na (). Obrazy te są przedmiotami dla kolejnych obrazów znajdujących się na (), (), (). Wszystkie pozostałe obrazy znajdują się w przybliżeniu na .
Zadania dodatkowe
a.
b.
c.
d. Podobnie jak w przypadku poprzedniego rysunku, ale punkt znajduje się dalej niż ogniskowa; e. Powtórz (a)–(d) dla punktowego przedmiotu znajdującego się poza osią optyczną. Dla punktowego przedmiotu umieszczonego poza osią optyczną naprzeciwko wklęsłego zwierciadła – odpowiednio (a) i (b); przypadek zwierciadła wypukłego pozostawiono jako ćwiczenie.
Trójkąty i są trójkątami podobnymi. Wobec tego . Trójkąty i są trójkątami podobnymi. Zatem . Dla otrzymujemy , czyli . Odwrócenie tego równania daje wyrażenie . Przyrównawszy te dwa wyrażenia, otrzymujemy . Podzieliwszy obustronnie przez , otrzymujemy , czyli .
Płaskie zwierciadło ma ognisko w nieskończoności, a więc . Całkowita odległość pozorna od mężczyzny do obrazu w lustrze będzie sumą odległości mężczyzny od lustra i odległości obrazu: . Jeśli ta odległość ma być mniejsza niż , to mężczyzna powinien stanąć w odległości .
Chcemy, aby . Jeśli jest odległością punktu bliży, to . Wówczas . Po podstawieniu otrzymujemy , a więc punkt bliży znajduje się w odległości .
Zakładając, że soczewka znajduje się w odległości od oka chłopca, odległość obrazu wynosi . Dla wszystkich skończonych odległości przedmiotu wymagana zdolność skupiająca wynosi . Zatem soczewka o zdolności skupiającej aż nadto wystarczy, aby skorygować krótkowzroczność u tego chłopca.
Zastosuj zależność . Odległość obrazu dla obiektywu wynosi . Podstawiwszy , oraz , otrzymujemy . Chcemy, aby obiektyw utworzył obraz w ognisku okularu, ponieważ wtedy oko zobaczy łatwy do obserwacji obraz w nieskończoności. Zatem, odległość pomiędzy soczewkami powinna wynosić .