Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax

Rysunek przedstawia kryształ kwarcu. Druga fotografia pokazuje, jak światło odbija się od gładkich, prostokątnych paneli.
Ilustracja 9.1 Struktura kryształu kwarcu pozwala na formowanie gładkich płaszczyzn, które załamują światło, dzięki czemu kryształ nadaje się do wytwarzania biżuterii. Krzem, główny składnik kwarcu, może również występować w postaci krystalicznej. Kryształy krzemu są półprzewodnikami, na których opiera się światowy przemysł elektroniczny. Źródło lewej części rysunku: modyfikacja pracy wykonanej przez United States Geological Survey

W tym rozdziale zobaczymy, jak mechanikę kwantową stosuje się do bardziej złożonych układów, takich jak molekuły, metale, półprzewodniki i nadprzewodniki. Przypomnimy i rozwiniemy koncepcje z poprzednich rozdziałów, w tym funkcje falowe, orbitale i stany kwantowe. Wprowadzimy także wiele innych pojęć, m.in. wiązania kowalencyjnego, rotacyjnych poziomów energetycznych, energii Fermiego, pasm energetycznych, domieszkowania oraz par Coopera.

Głównym tematem tego rozdziału jest struktura krystaliczna ciał stałych. Przez wieki kryształy ceniono za ich piękno, na przykład klejnoty takie jak diamenty czy szmaragdy, a także kryształy geologiczne, jak kwarc czy rudy metali. Jednakże struktury krystaliczne półprzewodników takich jak krzem umożliwiły powstanie współczesnego przemysłu elektronicznego. W tym rozdziale dowiemy się, jak struktura ciał stałych wpływa na ich właściwości, począwszy od twardości i przezroczystości aż po przewodnictwo elektryczne.

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/fizyka-dla-szk%C3%B3%C5%82-wy%C5%BCszych-tom-3/pages/1-wstep
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/fizyka-dla-szk%C3%B3%C5%82-wy%C5%BCszych-tom-3/pages/1-wstep
Cytowanie

© 21 wrz 2022 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.