Zadania dodatkowe
Na poniższym rysunku przedstawiono leżący w jego płaszczyźnie długi, prostoliniowy przewód oraz pojedynczy zwój w kształcie prostokątnej ramki. Przewód jest równoległy do dłuższych boków ramki i odległy o od bliższego boku. Oblicz szybkość zmiany natężenia prądu w przewodzie w chwili, w której indukowana w ramce siła elektromotoryczna wynosi .
Dwie równoległe, odległe od siebie o długie szyny stanowią część przewodu elektrycznego w kształcie litery U. Powierzchnia przewodu znajduje się w całości w jednorodnym, prostopadłym do niej polu magnetycznym. Wartość indukcji tego pola wynosi , a jej wektor zwrócony jest od płaszczyzny przewodu. Po szynach, w kierunku od łączącej je części przewodu, ślizga się ze stałą prędkością równą metalowy pręt o masie . Całkowita rezystancja pręta i przewodu wynosi .
- Określ kierunek i wartość indukowanego prądu;
- Wyznacz kierunek indukowanego prądu, gdy wektor indukcji magnetycznej zwrócony jest do płaszczyzny przewodu;
- Określ kierunek indukowanego prądu, gdy wektor indukcji magnetycznej zwrócony jest do płaszczyzny tego przewodu, a pręt porusza się w kierunku do części przewodu łączącej długie szyny.
Pomiędzy biegunami elektromagnesu z rdzeniem w kształcie podkowy umieszczono kołową, przewodzącą pętlę o promieniu i rezystancji . Pole magnetyczne wytwarzane przez elektromagnes jest jednorodne i prostopadłe do powierzchni pętli, a uzwojenie elektromagnesu zasilane jest prądem o zmieniającym się w czasie natężeniu. Przyjąwszy, że szybkość zmiany wartości indukcji magnetycznej pola elektromagnesu wynosi , wyznacz natężenie i kierunek prądu indukowanego w pętli.
Metalowy pręt o długości umieszczono prostopadle do jednorodnego pola magnetycznego o wartości indukcji równej .
- Wyznacz siłę elektromotoryczną indukowaną między końcami tego pręta, gdy pozostaje on w spoczynku;
- Wyznacz SEM, gdy pręt porusza się z prędkością w kierunku prostopadłym do jego długości i linii pola magnetycznego.
Składającą się z 50 zwojów cewkę o powierzchni umieszczono w jednorodnym polu magnetycznym prostopadłym do jej płaszczyzny. Oblicz średnią wartość siły elektromotorycznej indukowanej w tej cewce podczas jej obrotu o kąt w czasie . Wartość indukcji magnetycznej wynosi .
Dwuzwojową, wykonaną z giętkiego przewodu płaską pętlę umieszczono we wnętrzu długiego solenoidu. Solenoid, w którym płynie prąd o natężeniu , nawinięto z gęstością zwojów na metr długości. Powierzchnia tej pętli zmienia się wskutek rozciągania jej boków, przy czym podczas rozciągania płaszczyzna pętli jest zawsze prostopadła do osi solenoidu. Oblicz siłę elektromotoryczną indukowaną w pętli, jeżeli dane są: , , oraz .
Przedstawiony na załączonym rysunku przewodzący pręt porusza się wzdłuż metalowych szyn, odległych od siebie o . Układ znajduje się w jednorodnym polu magnetycznym, którego wektor indukcji o wartości zwrócony jest do płaszczyzny rysunku. Rezystancja pręta i szyn jest pomijalnie mała, natomiast rezystor włączony pomiędzy punktami i ma opór równy .
- Wyznacz wartość i kierunek siły elektromotorycznej indukowanej w pręcie, jeżeli porusza się on w prawo z prędkością ;
- Jakiej siły należy użyć, aby utrzymać podaną wartość prędkości pręta?
- Jaką pracę w jednostce czasu wykonuje powyższa siła?
- Oblicz moc wydzielaną w rezystorze.
Wykonaną z drutu kołową pętlę o promieniu zaopatrzono w pionową oś i umieszczono w jednorodnym, prostopadłym do tej osi polu magnetycznym o wartości indukcji wynoszącej („gauss”, ). Pętla obraca się wokół tej osi z częstotliwością .
- Wyprowadź wyrażenie opisujące zmianę w czasie strumienia magnetycznego przenikającego pętlę;
- Określ w funkcji czasu natężenie prądu płynącego w pętli, jeżeli jej rezystancja wynosi .
Pole magnetyczne pomiędzy biegunami elektromagnesu z rdzeniem w kształcie podkowy jest jednorodne i ma symetrię walcową względem osi łączącej geometryczne środki tych biegunów. Na skutek zmiany natężenia prądu płynącego w elektromagnesie wartość indukcji pola magnetycznego zmienia się z szybkością . Określ natężenie pola elektrycznego w funkcji odległości od osi łączącej bieguny elektromagnesu.
W długim solenoidzie o promieniu nawiniętym z gęstością zwojów na jednostkę długości płynie prąd zmienny o natężeniu opisanym funkcją , w której oraz są stałymi. Solenoid, w sposób pokazany na poniższym rysunku, otacza podwójna pętla wykonana z drutu. Promień pętli jest większy od promienia solenoidu (), a jej rezystancja jest równa . Wyznacz natężenie i kierunek prądu indukowanego w tej pętli w chwili .
Szeregowy silnik prądu stałego zasilany jest ze źródła prądu o napięciu . Rezystancja uzwojenia twornika tego urządzenia równa jest . W czasie pracy z nominalną prędkością obrotową natężenie prądu pobieranego przez silnik ze źródła zasilania wynosi , a w chwili rozruchu silnik pobiera prąd o natężeniu .
- Oblicz rezystancję uzwojenia wzbudzającego pole magnetyczne tego silnika;
- Oblicz siłę przeciwelektromotoryczną indukowaną w silniku podczas jego pracy z nominalną prędkością obrotową;
- Wyznacz siłę przeciwelektromotoryczną, jeżeli silnik pracuje z prędkością obrotową różną od nominalnej i pobiera prąd o natężeniu .
Sumaryczna rezystancja uzwojenia twornika i cewki wzbudzającej pole magnetyczne w silniku o konstrukcji szeregowej wynosi . Silnik ten, zasilany ze źródła prądu o napięciu i pracujący z nominalną prędkością obrotową, pobiera prąd o natężeniu .
- Oblicz indukowaną siłę przeciwelektromotoryczną;
- Oblicz natężenie prądu pobieranego przez silnik w chwili włączenia. W jaki sposób można uniknąć poboru tak dużego prądu?