Zadania trudniejsze
Miedzianemu przewodowi o długości nadano kształt kołowej cewki o zwojach. Płaszczyznę tej cewki przenika zmienny w czasie strumień magnetyczny. Przy jakiej wartości liczby indukowana w cewce siła elektromotoryczna będzie maksymalna?
Miedziany arkusz o masie spada w poziomym, jednorodnym polu magnetycznym o wartości indukcji równej . Wartość końcowej prędkości tego spadku wynosi .
- Oblicz wypadkową siłę magnetyczną działającą na arkusz poruszający się z końcową prędkością spadku;
- Opisz mechanizm powstawania tej siły;
- Oblicz moc wydzielaną w postaci ciepła Joule’a podczas ruchu arkusza z prędkością końcową.
Okrągły miedziany dysk o promieniu obraca się z prędkością wokół osi przechodzącej przez środek tegoż dysku i prostopadłej do jego płaszczyzny. Dysk umieszczono w jednorodnym polu magnetycznym, którego wektor indukcji jest równoległy do osi obrotu. Oblicz różnicę potencjałów pomiędzy obrzeżem dysku a jego osią, jeżeli wartość indukcji magnetycznej wynosi .
Przedstawiony na poniższym rysunku krótki pręt o długości porusza się z prędkością , równolegle do nieskończonego przewodu, w którym płynie prąd o natężeniu . Odległość bliższego końca pręta od tego przewodu wynosi . Oblicz siłę elektromotoryczną indukowaną w pręcie.
Przedstawiony na poniższym rysunku prostokątny obwód elektryczny zawierający rezystor o wartości odsuwa się z prędkością od długiego, prostoliniowego przewodu, w którym płynie prąd o natężeniu . Wyprowadź równanie opisujące natężenie prądu indukowanego w obwodzie w funkcji odległości pomiędzy przewodem a bliższym bokiem tego obwodu.
Dwa nieskończenie długie solenoidy przecinają płaszczyznę obwodu elektrycznego w sposób pokazany na rysunku. Promienie solenoidów wynoszą odpowiednio i . Natężenie prądu płynącego w każdym z solenoidów zmienia się tak, że szybkość zmiany wartości indukcji magnetycznej . Oblicz natężenia prądów w każdym z rezystorów tego obwodu.
Poniższy rysunek przedstawia ośmiozwojową cewkę ciasno nawiniętą wokół bocznej powierzchni długiego solenoidu. Solenoid nawinięto z gęstością 10 zwojów na centymetr długości, a jego promień wynosi . W uzwojeniu solenoidu płynie prąd, którego natężenie rośnie w czasie zgodnie z funkcją , gdzie i . Wyznacz siłę elektromotoryczną indukowaną w cewce, gdy
- ;
- ;
- .
Poniżej przedstawiono długą prostokątną ramkę o szerokości , długości , masie i rezystancji . Ramka, początkowo spoczywająca przy granicy obszaru jednorodnego pola magnetycznego o indukcji , pod działaniem stałej siły wnika w ten obszar. Wyznacz prędkość ramki w funkcji czasu.
Belka o masie , rezystancji i przekroju kwadratowym ześlizguje się bez tarcia po bardzo długich, równoległych przewodzących szynach, jak przedstawiono na poniższym rysunku. Odległość pomiędzy szynami wynosi , a ich końce u podnóża utworzonej w ten sposób równi pochyłej połączone są odcinkiem przewodu. Szyny nachylone są do poziomu pod kątem , a układ znajduje się w pionowym, jednorodnym polu magnetycznym o indukcji .
- Wykaż, że zsuwająca się belka osiągnie graniczną prędkość ;
- Oblicz pracę wykonaną w jednostce czasu przez siłę ciężkości;
- Jaki będzie skutek odwrócenia wektora indukcji ? Przyjmij, że rezystancja szyn oraz łączącego je przewodu jest pomijalnie mała.
Poniższy rysunek przedstawia metalowy pierścień, którego wewnętrzny promień wynosi , a promień zewnętrzny równy jest . Pierścień obraca się z prędkością kątową wokół osi przechodzącej przez jego środek i umieszczony jest w jednorodnym, równoległym do tej osi polu magnetycznym o indukcji . Do wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni pierścienia przylegają szczotki, które połączono z woltomierzem. Co wskazuje woltomierz?
Długi solenoid nawinięty z gęstością zwojów na centymetr długości umieszczono współosiowo wewnątrz miedzianego pierścienia. Promień pierścienia wynosi , a promień solenoidu jest równy .
- Oblicz siłę elektromotoryczną indukowaną w pierścieniu, jeżeli natężenie prądu w solenoidzie i zmienia się w czasie z szybkością ;
- Oblicz SEM indukowaną w pierścieniu, jeżeli , przy niezmienionej wartości ;
- W obu przypadkach określ wartość natężenia pola elektrycznego wewnątrz tego pierścienia;
- Przyjmijmy, że pierścień przemieszczono względem solenoidu tak, że ich osie pozostają równoległe, ale nie pokrywają się, przy czym solenoid znajduje się nadal wewnątrz pierścienia. Jaka jest teraz wartość SEM indukowanej w tym pierścieniu?
- Czy możliwe jest obecnie obliczenie natężenia pola elektrycznego wewnątrz pierścienia w sposób taki, jak w części (c) zadania?
Natężenie prądu w długim prostoliniowym przewodzie przedstawionym na załączonym rysunku zmienia się w czasie zgodnie z formułą , w której , a . Oblicz natężenie prądu indukowanego w prostokątnej ramce w chwili
- ;
- .
Pięćsetzwojowa cewka o powierzchni obraca się w ziemskim polu magnetycznym o wartości indukcji równej . Maksymalna wartość indukowanej w cewce siły elektromotorycznej wynosi wówczas .
- Z jaką prędkością kątową obraca się cewka?
- Czy obliczona wartość jest możliwa do osiągnięcia?
- Który z warunków zadania powoduje taki wynik?
Wykonaną z drutu kołową pętlę o promieniu zaopatrzono w pionową oś i umieszczono w jednorodnym, prostopadłym do tejże osi polu magnetycznym o wartości indukcji wynoszącej . Pętla obraca się wokół tej osi z częstotliwością .
- Wyprowadź wyrażenie opisujące zmianę w czasie strumienia magnetycznego przenikającego pętlę;
- Wyraź w funkcji czasu natężenie prądu płynącego w pętli, jeżeli jej rezystancja wynosi .
W długim solenoidzie o promieniu nawiniętym z gęstością zwojów na jednostkę długości płynie prąd zmienny o natężeniu opisanym funkcją , w której oraz są stałymi. Solenoid otacza dwuzwojowa pętla wykonana z drutu o rezystancji . Promień pętli jest większy od promienia solenoidu (). Wyznacz natężenie prądu indukowanego w tej pętli w chwili .
Prostokątna miedziana ramka o masie równej i rezystancji wynoszącej znajduje się w obszarze jednorodnego pola magnetycznego. Pole magnetyczne jest prostopadłe do powierzchni tej ramki i równoległe do powierzchni Ziemi, jak przedstawiono na poniższym rysunku. W położeniu spoczynkowym dolna krawędź ramki znajduje się na granicy obszaru występowania pola magnetycznego, a w chwili ramka zaczyna opadać.
- Wyprowadź wyrażenie opisujące prędkość ramki w chwili, gdy opuszcza ona obszar pola;
- Oblicz czas, w którym ramka opuści obszar tego pola. Przyjmij następujące wartości liczbowe: , , , . Załóż, że wartość indukcji pola magnetycznego wzbudzanego prądu jest pomijalnie mała w stosunku do .
Metalowy pręt o masie może ślizgać się bez tarcia po dwóch równoległych szynach odległych od siebie o . Układ znajduje się w jednorodnym polu magnetycznym o wartości indukcji , prostopadłym do płaszczyzny, na której leżą szyny, jak przedstawiono na poniższym rysunku. Obie szyny połączone są na jednym z końców rezystorem, którego rezystancja jest znacznie większa niż rezystancja szyn i pręta. W pewnej chwili prętowi nadano prędkość początkową i stwierdzono następnie, że jego prędkość systematycznie spada. Oblicz odległość, którą przebędzie pręt do chwili zatrzymania się. Załóż, że wartość indukcji pola magnetycznego wzbudzanego prądu jest pomijalnie mała w stosunku do .
Zależne od czasu pole magnetyczne o indukcji wypełnia cylindryczny obszar o promieniu . Wewnątrz tego obszaru, na płaszczyźnie jego przekroju poprzecznego, w pewnej odległości od średnicy przekroju, umieszczono przewodzący pręt o długości , tak że końce pręta znajdują się na granicy obszaru pola. Wykaż, że siła elektromotoryczna pomiędzy końcami tego pręta opisana jest formułą: . Przyjmij, że pole magnetyczne jest prostopadłe do płaszczyzny przekroju i jest do niej zwrócone. (Wskazówka: Aby znaleźć SEM pomiędzy końcami pręta, należy obliczyć całkę z natężenia pola elektrycznego po długości tegoż pręta. Pole elektryczne można określić, korzystając z postaci prawa Faradaya, znanego pod nazwą „prawa Ampère’a dla natężenia pola elektrycznego”).