Podsumowanie
11.1 Odkrywanie magnetyzmu
- W magnesach występują dwa typy biegunów magnetycznych, nazywanych północnymi biegunami magnetycznymi i południowymi biegunami magnetycznymi. Północne bieguny magnetyczne są tymi, które przyciąga do siebie ziemski, geograficzny biegun północny.
- Jednoimienne bieguny odpychają się, a różnoimienne bieguny się przyciągają.
- Prowadzone przez Oersteda i innych badania nad tym, w jaki sposób magnetyki reagują na prądy, stworzyły podstawy do wynalezienia współczesnych urządzeń elektronicznych, silników elektrycznych oraz technologii obrazowania magnetycznego.
11.2 Pola magnetyczne i ich linie
- Ładunki poruszające się w polu magnetycznym doznają działania siły wyznaczonej przez . Siła ta jest prostopadła do płaszczyzny utworzonej przez oraz .
- Kierunek i zwrot siły działającej na poruszający się ładunek są dane regułą prawej dłoni 1 (RHR-1): Ustawiamy palce w kierunku prędkości ładunku tak, by zakreślały okrąg w płaszczyźnie, na której leżą wektor prędkości i indukcji magnetycznej. Kciuk wskazuje kierunek i zwrot siły magnetycznej dla ładunków dodatnich.
- Pola magnetyczne można graficznie przedstawić za pomocą linii pola magnetycznego o następujących właściwościach:
- Indukcja magnetyczna jest styczna do linii pola magnetycznego.
- Wartość indukcji jest proporcjonalna do gęstości linii.
- Linie pola nie mogą się przecinać.
- Linie pola tworzą ciągłe, zamknięte pętle.
- Bieguny magnetyczne zawsze pojawiają się w parach: północny i południowy – nie jest możliwe odizolowanie ich od siebie.
11.3 Ruch cząstki naładowanej w polu magnetycznym
- Siła magnetyczna może stanowić siłę dośrodkową i powodować ruch cząstki naładowanej po trajektorii kołowej o promieniu .
- Okres ruchu cząstki naładowanej po okręgu w polu magnetycznym prostopadłym do płaszczyzny ruchu wynosi .
- Ruch po helisie jest wynikiem sytuacji, w której prędkość naładowanej cząstki ma składową równoległą do pola magnetycznego oraz składową prostopadłą do pola magnetycznego.
11.4 Siła magnetyczna działająca na przewodnik z prądem
- Prąd elektryczny wytwarza pole magnetyczne wokół przewodnika z prądem.
- Kierunek i zwrot wytwarzanego pola magnetycznego określa się przy użyciu reguły prawej dłoni 2, zgodnie z którą kciuk ustawia się na kierunek przepływu prądu, a pozostałe palce otaczające przewodnik wskazują kierunek i zwrot pola magnetycznego.
- Siła magnetyczna działająca na przewodnik z prądem dana jest wzorem: , gdzie jest natężeniem prądu, a długością drutu umieszczonego w jednorodnym polu magnetycznym o indukcji .
11.5 Wypadkowa sił i moment sił działających na pętlę z prądem
- Wypadkowa sił działających na przewodzącą prąd płaską pętlę dowolnego kształtu w jednorodnym polu magnetycznym wynosi zero.
- Wypadkowy moment sił działających na przewodzącą prąd pętlę dowolnego kształtu w jednorodnym polu magnetycznym wyraża się wzorem , gdzie jest magnetycznym momentem dipolowym, a indukcją pola magnetycznego.
- Magnetyczny moment dipolowy równa się iloczynowi liczby zwojów drutu , natężenia przepływającego przez przewodnik prądu oraz pola powierzchni pojedynczego zwoju : .
11.6 Efekt Halla
- Prostopadłe pola, elektryczne i magnetyczne, wywierają równe co do wartości, przeciwnie zwrócone siły, przy szczególnej prędkości wchodzących w ich obszar cząstek, tym samym działają jak rozdzielacz prędkości. Prędkość ładunków przelatujących bez uginania toru oblicza się za pomocą wzoru .
- Efekt Halla można wykorzystać do pomiaru znaku większościowych nośników ładunku w metalach, a także do pomiaru indukcji pola magnetycznego.
11.7 Zastosowania sił i pól magnetycznych
- Spektrometr masowy jest urządzeniem, które w wyniku przepuszczenia jonów przez rozdzielacz prędkości, a następnie przez jednorodne pole magnetyczne, rozdziela je ze względu na iloraz ich ładunku oraz masy.
- Cyklotrony stosuje się do przyspieszania cząstek naładowanych do wysokich energii kinetycznych na skutek działania pól elektrycznego i magnetycznego.