Zadania trudniejsze
Elektron w długiej cząsteczce organicznej używanej w laserach barwnikowych zachowuje się w przybliżeniu jak cząstka kwantowa w pudełku o szerokości . Oblicz częstotliwość fotonów wyemitowanych przy przejściu tego elektronu z pierwszego stanu wzbudzonego do stanu podstawowego i z drugiego stanu wzbudzonego do pierwszego stanu wzbudzonego.
W skaningowym mikroskopie tunelowym odległość igły od podłoża jest mierzona z ogromną precyzją, gdyż natężenie prądu tunelujących elektronów jest niezwykle czułe na zmiany tej odległości. Zakładając, że natężenie prądu tunelujących elektronów jest wprost proporcjonalne do prawdopodobieństwa tunelowania i że prawdopodobieństwo tunelowania może być przybliżone funkcją wykładniczą z , oblicz stosunek natężenia tunelujących elektronów z igłą nad powierzchnią do natężenia tunelujących elektronów z igłą nad powierzchnią badanej próbki.
Jeśli skaningowy mikroskop tunelowy jest zdolny do wykrywania zmian wysokości powierzchni próbki do , to jakie prawdopodobieństwo, wyrażone w procentach, przetunelowania przez elektrony elektronika mikroskopu musi być zdolna wykryć? Załóż, że natężenie prądu tunelujących elektronów ma cechy wymienione w poprzednim zadaniu.
Użyj zasady nieoznaczoności Heisenberga, by oszacować energię stanu podstawowego cząsteczki drgającej na sprężynie z częstością kołową , gdzie jest stałą sprężystości, a masą.
Załóż, że nieskończona studnia potencjału rozciąga się od do . Rozwiąż niezależne od czasu równanie Schrödingera, by określić dozwolone poziomy energetyczne i stany stacjonarne cząstki o masie uwięzionej w tej studni. Pokaż też, że te rozwiązania można otrzymać poprzez przekształcenie układu odniesienia w rozwiązaniach dla nieskończonej studni potencjału rozciągającej się od do .
Cząstka o masie jest uwięziona w pudełku o szerokości i znajduje się w swoim pierwszym stanie wzbudzonym .
- Określ średnie położenie (czyli wartość oczekiwaną położenia);
- Gdzie jest najwyższe prawdopodobieństwo znalezienia cząsteczki?