Zadania dodatkowe
Ładunki punktowe i znajdują się w i w . Z jaką siłą działa na ?
Jaka siła działa na ładunek umieszczony w środku kwadratu pokazanego poniżej?
Cztery naładowane cząstki są umieszczone w narożach równoległoboku, tak jak to pokazano na rysunku poniżej. Jeżeli i , to jaka wypadkowa siła działa na ładunek ?
Ładunek jest zlokalizowany w początku układu współrzędnych, a drugi ładunek przemieszcza się wzdłuż osi , jak pokazano na rysunku poniżej. Jaką pracę nad ładunkiem wykonuje pole elektryczne, gdy przemieszcza się z do ?
Ładunek rusza ze spoczynku z punktu odległego o od zlokalizowanego ładunku . Jaka jest energia kinetyczna ładunku , gdy znajduje się on w odległości od ?
Jakie jest natężenie pola elektrycznego w punkcie środkowym przeciwprostokątnej trójkąta pokazanego na rysunku poniżej?
Określ natężenie pola elektrycznego w punkcie dla układów ładunków pokazanych na rysunku poniżej.
Odpowiedz na poniższe pytania.
- Jakie jest natężenie pola elektrycznego w dolnym, prawym narożniku kwadratu pokazanego na rysunku poniżej?
- Jaka siła działa na ładunek umieszczony w tym punkcie?
Następujące ładunki punktowe są rozmieszczone w narożach pokazanego poniżej prostokąta: , , oraz . Jakie jest natężenie pola elektrycznego w punkcie ?
Trzy ładunki znajdują się w narożach równoległoboku, tak jak pokazano na rysunku poniżej. Jeżeli , to jakie jest natężenie pola elektrycznego w nieobsadzonym narożniku?
Dodatni ładunek rusza z punktu w początku prostokątnego układu współrzędnych i przemieszcza się pod wpływem pola elektrycznego o natężeniu . Jaka jest energia kinetyczna ładunku , gdy przechodzi przez punkt o współrzednej ?
Cząstka o ładunku i masie znajduje się w środku jednorodnie naładowanego pierścienia, którego całkowity ładunek wynosi , a promień równa się . Cząstka zostaje przesunięta na niewielką odległość wzdłuż osi prostopadłej do płaszczyzny pierścienia i uwolniona. Zakładając, że cząstka może się poruszać tylko wzdłuż tej osi, pokaż, że cząstka wykonuje harmoniczne drgania z częstotliwością .
Ładunek jest rozłożony równomiernie wzdłuż całej osi z liniową gęstością i wzdłuż dodatniej osi od do z liniową gęstością . Z jaką siłą działają na siebie te rozkłady ładunków?
Kolisty łuk, pokazany poniżej, posiada ładunek, na jednostkę długości , gdzie kąt jest mierzony od osi . Jakie jest natężenie pola w początku układu?
Oblicz natężenie pola elektrycznego w punkcie na osi od jednorodnie naładowanego pręta o długości , ułożonego na osi z jednym końcem w początku układu.
Ładunek przypadający na jednostkę długości cienkiego pręta pokazanego na rysunku poniżej wynosi Jak siła elektrostatyczna działa na ładunek punktowy ? Rozwiąż to zadanie, biorąc najpierw pod uwagę siłę elektrostatyczną działającą na , której źródłem jest mały fragment pręta, posiadający ładunek Następnie oblicz siłę wypadkową, całkując po długości pręta.
Ładunek przypadający na jednostkę długości cienkiego pręta, pokazanego poniżej, wynosi Jaka siła elektrostatyczna działa na ładunek punktowy (zobacz poprzednie zadanie)?
Ładunek przypadający na jednostkę długości cienkiego półkolistego drutu, pokazanego poniżej, wynosi . Jaka siła działa na ładunek punktowy (zobacz poprzednie zadanie)?