Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Psychologia

Ćwicz myślenie krytyczne

PsychologiaĆwicz myślenie krytyczne

25.

Praca w służbie zdrowia często wiąże się z rotacyjną pracą zmianową. Dlaczego jest to problematyczne? Co można zrobić, by poradzić sobie z potencjalnymi problemami?

26.

Ludzie są istotami, które czuwają w dzień i śpią w nocy. Z kolei wiele gryzoni prowadzi nocny tryb życia. Jak myślisz, dlaczego różne zwierzęta mają odmienne cykle snu i czuwania?

27.

Jeśli teorie, które mówią o tym, że człowiek potrzebuje snu, by odbudować zasoby energetyczne i zregenerować się po całym dniu różnorakiego wysiłku, są poprawne, co można byłoby powiedzieć o związku między całkowitą ilością snu jednostki a jej poziomem aktywności?

28.

W jaki sposób naukowcy stwierdzają, czy określone partie mózgu biorą udział w procesie regulacji snu?

29.

Opisz poszczególne ewolucyjne teorie dotyczące snu i przedstaw argument za tą, która – twoim zdaniem – poparta jest najbardziej przekonującymi dowodami.

30.

Freud uważał, że sny dają wgląd w naturę nieświadomego umysłu. Według niego treść jawna snu dostarcza wskazówek dotyczących nieświadomości danej jednostki. Jak potencjalnie można by skrytykować tego rodzaju perspektywę?

31.

Niektórzy twierdzą, że lunatykowanie i mówienie we śnie to wynik odgrywania treści snu przez śpiącą osobę. Dlaczego to wyjaśnienie jest raczej mało prawdopodobne?

32.

Jednym z zaleceń terapeutów dla osób cierpiących na bezsenność jest skrócenie czasu czuwania w łóżku. Jak myślisz, dlaczego dłuższe czuwanie w łóżku przed snem może później pogarszać zdolność danej osoby do zaśnięcia?

33.

Jakie są podobieństwa i różnice między narkolepsją z katapleksją a fazą REM snu?

34.

Negatywny wpływ alkoholu i nikotyny na ludzkie zdrowie jest bardzo dobrze udokumentowany. Z drugiej strony narkotyk taki jak marihuana uważany jest przez wielu specjalistów za bezpieczny, a nawet bezpieczniejszy niż te legalne substancje psychoaktywne. Jak myślisz, dlaczego w wielu częściach Stanów Zjednoczonych marihuana nadal jest nielegalna?

35.

Dlaczego tworzenie programów edukujących społeczeństwo na temat niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą używanie produktów zawierających tytoń, jest tak samo ważne, jak programów pomagających rozstać się z nałogiem?

36.

Co można by zyskać dzięki prowadzeniu badań w kontekście potencjalnych korzyści, jakie dla zdrowia może mieć hipnoza?

37.

Jakiego rodzaju badania byłyby najbardziej przekonujące dla udowodnienia skuteczności medytacji w leczeniu niektórych rodzajów fizycznych i psychicznych zaburzeń?

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/psychologia-polska/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/psychologia-polska/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 12 paź 2022 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.