Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Psychologia

Rozwijaj się

PsychologiaRozwijaj się

38.

Doświadczamy zmian w zegarze biologicznym każdej wiosny i jesieni, gdy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni i na odwrót. Do czego łatwiej ci się przystosować – do utraty godziny czy do jej zyskania? Jak myślisz, dlaczego?

39.

Co robisz, by dostosować się do zmian w twoim tygodniowym kalendarzu? Czy doświadczasz skumulowanego efektu niedoboru snu, gdy rozpoczyna się czas zimowy lub kończy czas letni?

40.

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się doświadczyć (lub być może znasz taką osobę) znacznych okresów deprywacji snu spowodowanych zwykłą bezsennością, wysokim poziomem stresu lub będących działaniem niepożądanym zażywania lekarstw? Jakie były w takim przypadku konsekwencje braku odpowiedniej ilości snu?

41.

Badacze uważają, że jedną z najważniejszych funkcji snu jest poprawa zapamiętywania oraz przyswajania wiedzy. W jaki sposób ta informacja mogłaby ci pomóc podczas studiów? Jakie zmiany dasz radę wprowadzić w swoim sposobie nauki oraz nawykach związanych ze snem, by zmaksymalizować skuteczność przyswajania treści przedstawianych na zajęciach?

42.

Jakie czynniki mogłyby spowodować bezsenność w twoim przypadku?

43.

W pewnych okresach życia wiele osób eksperymentuje z różnego rodzaju substancjami psychoaktywnymi. Jak myślisz, co motywuje ludzi do używania substancji zmieniających świadomość?

44.

Jaka sytuacja skłoniłaby cię do rozważenia hipnozy i/lub medytacji jako potencjalnego sposobu leczenia? Jaki rodzaj informacji należy zgromadzić przed podjęciem decyzji dotyczącej wykorzystania tych metod?

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/psychologia-polska/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/psychologia-polska/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 12 paź 2022 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.