Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Psychologia

Ćwicz myślenie krytyczne

PsychologiaĆwicz myślenie krytyczne

24.

Metoda naukowa jest często opisywana jako samokorygująca i systematyczna (ang. self-correcting and cyclical). Krótko opisz, w jaki sposób rozumiesz samokorygujący i systematyczny charakter metody naukowej.

25.

Specjaliści zajmujący się zdrowiem przestrzegają przed ogromną liczbą problemów zdrowotnych wynikających z otyłości. Dlatego, co zrozumiałe, wiele osób chce schudnąć, by osiągnąć odpowiednią masę ciała. Na rynku istnieje wiele programów, usług i produktów, które pomagają osobom pragnącym zrzucić kilogramy. Jeśli twój przyjaciel rozważałby kupno takiego produktu czy usługi albo wzięcie udziału w takim programie, w jaki sposób upewnisz się, że jest w pełni świadomy potencjalnych konsekwencji swojej decyzji? Jakiego typu informacje byłyby dla ciebie konieczne do podjęcia decyzji o zmianie trybu życia i przeznaczeniu na ten cel pieniędzy?

26.

W tym podrozdziale bliźniaczki syjamskie Kirsta i Tatiana zostały przedstawione jako potencjalne uczestniczki opisu przypadku. W jakich innych okolicznościach możesz uznać to konkretne podejście badawcze za szczególnie zasadne i dlaczego?

27.

Programy typu reality show próbują przedstawić realistyczny obraz zachowań ich bohaterów. W tym podrozdziale tłumaczyliśmy, dlaczego tak nie jest. Jakie zmiany można wprowadzić w sposobie realizacji tego typu programów, by stanowiły bardziej rzetelne odzwierciedlenie realnych zachowań?

28.

Która z omawianych w tym podrozdziale metod badawczych jest najlepszym sposobem na zbadanie skuteczności programu profilaktycznego mającego zapobiegać spożywaniu alkoholu i innych używek? Dlaczego?

29.

W jakich innych obszarach badawczych, poza badaniami biomedycznymi, dobrze sprawdziłyby się zarówno badania podłużne, jak i archiwalne?

30.

W tym podrozdziale opisywaliśmy badanie, które wskazywało, że istnieje korelacja między jedzeniem płatków a masą ciała. Producenci płatków w swoich reklamach przedstawiają tę informację w sposób sugerujący, że jedzenie większej ilości płatków skutkuje prawidłową masą ciała. Dlaczego tak robią i jakie argumenty można wysunąć, by obalić ten rzekomy związek przyczynowo-skutkowy?

31.

Badanie opublikowane ostatnio w czasopiśmie „Nutrition and Cancer” (Odżywianie i Nowotwory”) wykazało korelację ujemną między spożyciem kawy a rakiem piersi. Dokładniej dowiedziono, że kobiety pijące więcej niż pięć filiżanek kawy dziennie miały mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi niż kobiety, które nigdy nie piły kawy (Lowcock et al., 2013). Wyobraź sobie, że czytasz w gazecie artykuł o tym badaniu zatytułowany „Kawa chroni przed rakiem”. Dlaczego ten tytuł wprowadza w błąd i dlaczego bardziej precyzyjny tytuł nie przykuwałby uwagi równie skutecznie?

32.

Czasami uzyskanie losowej próbki może być bardzo trudne. Wielu badaczy alternatywnie wykorzystuje dobór wygodny. Popularnym przykładem doboru wygodnego jest przeprowadzenie badania z udziałem studentów psychologii. Jakie są konsekwencje wykorzystania tego typu próbki?

33.

Recenzja to ważny etap publikowania wyników badania w wielu dyscyplinach naukowych. Proces ten jest zazwyczaj przeprowadzany anonimowo: autor recenzowanego artykułu nie wie, kto recenzuje jego pracę, a recenzenci nie wiedzą, kto jest jej autorem. Dlaczego anonimowość recenzji jest ważna?

34.

Wszyscy mamy od czasu do czasu skłonności do tworzenia korelacji iluzorycznych (pozornych). Pomyśl o korelacji iluzorycznej, w którą osobiście wierzysz, lub takiej, w którą wierzy twój przyjaciel albo ktoś z rodziny. Jak myślisz, czym jest ona spowodowana i co można zrobić, by ją obalić?

35.

Czy zadajesz sobie pytania na temat zachowań ludzi lub zwierząt, na które warto byłoby poznać odpowiedź? Postaw hipotezę i krótko opisz, w jaki sposób można by przeprowadzić eksperyment, by odpowiedzieć na takie pytanie.

36.

Niektórzy uważają, że badania z udziałem zwierząt są z natury złe pod względem etycznym, ponieważ w przeciwieństwie do ludzi, zwierzęta nie mogą wyrazić zgody na udział. Czy zgadzasz się z tym poglądem? Biorąc pod uwagę, że zwierzęta nie wyrażają zgody na udział w projektach badawczych, jakiego typu działania mogą zapewnić im możliwie najbardziej humanitarne traktowanie?

37.

Na końcu poprzedniego podrozdziału twoim zadaniem było zaplanowanie prostego eksperymentu, by uzyskać odpowiedź na nurtujące cię pytanie. Jakie etyczne zagadnienia musisz wziąć pod uwagę, by twój eksperyment był zgodny z etycznymi oczekiwaniami społeczności naukowej?

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/psychologia-polska/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/psychologia-polska/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 12 paź 2022 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.