Omów, dlaczego myśli, uczucia lub zachowania nietypowe albo niezwykłe nie muszą oznaczać istnienia zaburzenia psychicznego. Podaj przykład.
Opisz DSM-5. Czym jest, jakie rodzaje informacji zawiera i dlaczego jest ważny w badaniach i leczeniu zaburzeń psychicznych?
Międzynarodowa klasyfikacja chorób (ICD) pod wieloma względami różni się od DSM. Jakie są różnice między tymi dwoma systemami klasyfikacji?
Dlaczego ważne jest, jakie podejście reprezentuje osoba wyjaśniająca zaburzenie psychiczne?
Opisz, czym w opisie etiologii zaburzeń lękowych różnią się teorie poznawcze od teorii warunkowania.
Omów wspólne składowe każdego z trzech zaburzeń opisanych w tym podrozdziale: zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zaburzenia dysmorficznego i patologicznego zbieractwa.
Wymień przynajmniej część czynników ryzyka związanych z rozwojem PTSD po traumatycznym zdarzeniu.
Opisz kilka czynników związanych z ryzykiem samobójstwa.
Dlaczego tak ważne są badania z udziałem osób, które wykazują prodromalne objawy schizofrenii?
Częstość występowania większości schorzeń psychiatrycznych wzrasta od lat 80. Jednakże, co omawialiśmy w tym podrozdziale, najwięcej publikacji naukowych nt. amnezji dysocjacyjnej odnotowano w połowie lat 90., a następnie ich liczba bardzo szybko spadała aż do 2003 roku. Co więcej, brak jakichkolwiek wzmianek o tej chorobie i jej związku z traumą przed rokiem 1800. Jak można wyjaśnić to zjawisko?
Porównaj czynniki istotne w rozwoju ADHD z tymi, które mają znaczenie dla zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Wyobraź sobie dziecko z genetyczną predyspozycją do antyspołecznych zaburzeń osobowości. W jaki sposób środowisko, w którym się ono wychowuje, może wpływać na prawdopodobieństwo zaistnienia takich zaburzeń?