Podaj przykład (inny niż opisany powyżej) sytuacji lub wydarzenia, które mogą zostać ocenione jako zagrażające lub stanowiące wyzwanie.
Podaj przykład stresującej sytuacji, która może doprowadzić do poważnej choroby. Jak wystąpienie tej choroby tłumaczy teoria ogólnego zespołu adaptacyjnego Selyego?
Przejrzyj pozycje Social Readjustment Rating Scale. Wybierz jedno wydarzenie i uzasadnij, w jaki sposób może ono wywołać dystres i eustres.
Poziom wypalenia zawodowego bywa wysoki u osób pracujących z ludźmi. Uwzględniając trzy wymiary wypalenia zawodowego, wyjaśnij, w jaki sposób różne aspekty pracy typowe dla funkcjonariusza policji mogą doprowadzić do wypalenia zawodowego w tej profesji.
Omów koncepcję wzorca zachowania typu A, jego historię i wyjaśnij, co wiadomo na temat jego roli w rozwoju chorób układu krążenia.
Przypomnij sobie badanie, w którym ochotnikom podano krople do nosa z wirusem wywołującym przeziębienie, by zbadać związek między stresem a funkcjonowaniem układu odpornościowego (Cohen et al., 1998). Jak te wyniki wyjaśniają zapadalność ludzi na choroby w stresujących okresach życia (np. podczas sesji egzaminacyjnej)?
Mimo że strategia radzenia sobie ze stresem zorientowana na zadanie wydaje się bardziej skuteczna w stawianiu czoła stresorom kontrolowalnym, to czy uważasz, że istnieją jakieś stresujące sytuacje, w których strategia zorientowana na emocje byłaby lepszym rozwiązaniem?
Opisz, w jaki sposób wsparcie społeczne wpływa bezpośrednio i pośrednio na zdrowie.
Uwzględniając trzy wymiary szczęścia omówione w niniejszym podrozdziale (życie przyjemne, życie zaangażowane i życie pełne sensu), powiedz, jakie kroki można podjąć, by podnieść poziom własnego szczęścia.
W dniu poprzedzającym losowanie Lotto z kumulacją 30 mln złotych zauważasz przed pobliskim sklepem długą kolejkę po kupony. W oparciu o zdobytą wiedzę przedstaw swój punkt widzenia: dlaczego ci ludzie w niej stoją oraz co prawdopodobnie się stanie, jeśli jednej z tych osób uda się wytypować szczęśliwe liczby?