Jakie zachowania zakupowe wykazujesz? Czy w drodze na zajęcia zatrzymujesz się w sklepie spożywczym i kupujesz wodę? Czy jest to dla ciebie wygodne, a sklep znajduje się w dogodnej lokalizacji na twojej codziennej trasie? Być może czasami kupujesz coś innego, np. napój energetyczny lub sok? Wykazujesz zachowanie związane z poszukiwaniem różnorodności? Kiedy nadszedł czas, aby wybrać uczelnię, jak wyglądały twoje zachowania zakupowe?
Należysz do wielu grup społecznych. Możesz być członkiem uczelnianej drużyny piłkarskiej lub śpiewać w chórze. W tej chwili prawdopodobnie aspirujesz do dołączenia do grupy absolwentów szkół wyższych. Dlaczego tak ważne jest, aby marketerzy wiedzieli, do jakich grup konsumenci należą lub do których się odwołują podczas dokonywania zakupów?
Każdego dnia firmy wysyłają tysiące komunikatów marketingowych za pośrednictwem radia, telewizji, internetu, billboardów, tablic na przystankach autobusowych itd. Użytkownik sortuje te wiadomości, niekiedy nieświadomie, i decyduje, na które z nich zwrócić uwagę. Nazywa się to selektywną uwagą. Które wiadomości mają obecnie największy wpływ na twoje życie? Wiadomości dotyczące życia towarzyskiego? Życia osobistego? Czy na twoje zachowania zakupowe wpływają czynniki psychologiczne związane z motywacją do wypróbowania nowego produktu? A może czynniki kulturowe, np. w przypadku produktów związanych z płcią? A może także czynniki sytuacyjne, takie jak zbity ekran w smartfonie? Gdzie można znaleźć odpowiednie informacje?
Na przykładzie dokonanego ostatnio zakupu opisz swoje postępowanie na kolejnych etapach modelu procesu decyzyjnego konsumenta.
Właśnie zamykasz drzwi, wychodzisz z domu i idziesz do fryzjera. W jaki sposób dwie potrzeby – bezpieczeństwa dzięki zamkniętym drzwiom i lepszego wyglądu dzięki strzyżeniu – są odzwierciedlone w hierarchii potrzeb Maslowa? Dlaczego ta hierarchia jest pomocna dla marketerów w zrozumieniu ludzkich potrzeb i wynikających z nich zachowań zakupowych?