Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Marketing - Podstawy

17.7 Etyka w zarządzaniu łańcuchem dostaw

Marketing - Podstawy17.7 Etyka w zarządzaniu łańcuchem dostaw

Cel dydaktyczny

Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:

  • 1 omówić zagadnienie śladu węglowego transportu,
  • 2 wyjaśnić kwestię zrównoważonego pozyskiwania surowców.

Ślad węglowy a szybkość wysyłki

Dążąc do dostarczenia swoich produktów do odpowiednich klientów w odpowiednim momencie, firmy napotykają na konieczność równoważenia tego celu z troską o ochronę środowiska, w którym prowadzą działalność.

Zrównoważona działalność (ang. sustainabile operations) w ramach łańcucha dostaw to takie funkcjonowanie przedsiębiorstwa, które minimalizuje jego negatywny wpływ na otoczenie na wszystkich etapach łańcucha – od pozyskiwania surowców, poprzez procesy produkcyjne i dystrybucję, aż po dotarcie do konsumenta końcowego. Firmy angażujące się w działania zrównoważone dążą do osiągnięcia równowagi między celem zapewnienia szybkiej dostawy a zobowiązaniem do redukcji śladu węglowego, którym to pojęciem określa się ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Transport jest jedynym sektorem w UE, w którym w latach 1990-2019 emisja gazów cieplarnianych wzrosła.11 W przeciwieństwie do tradycyjnych kanałów marketingowych, które priorytetowo traktują szybkość i koszty, zrównoważony kanał dystrybucji uwzględnia również cele związane z minimalizacją negatywnego wpływu łańcucha dostaw na ludzi i środowisko. Aby zmniejszyć ślad węglowy, firma może wykorzystywać mniej emisyjne środki transportu, tak planować załadunki, aby zawsze w maksymalnym stopniu wykorzystywać przestrzeń ładunkową, odpowiednio wyznaczać trasy, zmniejszyć opakowania czy też wybierać lokalnych dostawców.

Zrównoważone pozyskiwanie zasobów

Zrównoważone pozyskiwanie zasobów (ang. sustainable sourcing) uwzględnia społeczne, etyczne oraz środowiskowe standardy działania dostawców. Do korzyści wynikających z zastosowania zrównoważonych metod pozyskiwania należą wzmocnienie reputacji marki oraz szansa na przyciągnięcie nowych konsumentów i ekspansję na nowe rynki. Deklaracja firmy o zrównoważonym pozyskiwaniu oznacza zaangażowanie w transparentność i etyczne postępowanie z surowcami, jak również świadome podejście do wpływu procesów produkcyjnych na środowisko.

Zwrot w kierunku ekologii to odpowiedź LPP na nowe wyzwania pojawiające się w branży modowej. Obecnie udział kolekcji ekologicznych wynosi 22% w przypadku marki Reserved i 27% w przypadku Mohito. Dla marek Cropp, House i Sinsay jest niższy.12

Etyczna firma

BOHOBOCO

Pięć butelek perfum
Ilustracja 17.14 Marka BOHOBOCO przywiązuje wagę do wartości. (Źródło: „Pięć butelek perfum”, Maks Sztuka, OpenStax Poland CC BY 4.0).

Polska marka BOHOBOCO angażuje się w produkcję perfum wegańskich, nie testowanych na zwierzętach. Promowanie świadomego stylu życia to fundament, na którym marka buduje swoją tożsamość. Michał Gilbert Lach, dyrektor kreatywny BOHOBOCO, odmawia wejścia na rynki wymagające testowania produktów na zwierzętach. „Wartości się nie negocjuje. Nie można ich też przeliczyć na pieniądze” – podkreśla. Na linię BOHOBOCO • PERFUME składa się osiem unikatowych zapachów unisex. Nowoczesne flakony skrywają w sobie kontrastujące aromaty inspirowane bogactwem natury.13

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 25 paź 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.