Jakie są korzyści związane z „dolaryzacją” lub „euroizacją” dla kraju, który nie ma prawa emitować tej waluty?
Czy możesz wymienić jakieś poważne wady „dolaryzacji” („euroizacji”)? Jak w kraju, który dokonał „dolaryzacji” („euroizacji”), działa twoim zdaniem bank centralny?
Jaki będzie wpływ oczekiwanej aprecjacji waluty na rentowność krajowych papierów wartościowych, np. oprocentowanie obligacji rządowych? Wskazówka: Zastanów się, jak zmiany oczekiwanego kursu walutowego i zmiany stóp procentowych wpływają na popyt na walutę i jej podaż.
Czy w kraju doświadczającym hiperinflacji jest bardziej, czy mniej prawdopodobne, że kurs walutowy będzie równy parytetowi siły nabywczej w porównaniu z krajem o niskiej stopie inflacji?
Załóżmy, że kraj ma zrównoważony bilans handlowy, czyli eksport dóbr i usług jest równy ich importowi. Czy oznacza to, że kraj ten ma zrównoważony bilans z każdym ze swoich partnerów handlowych?
Dowiedzieliśmy się, że zmiany kursów walutowych i odpowiadające im zmiany w bilansie handlowym wzmacniają rolę polityki pieniężnej. Czy z punktu widzenia banku centralnego jest to zjawisko korzystne, czy niekorzystne?
Jeśli kraj rozwijający się potrzebuje kapitału zagranicznego, a także know-how w zakresie zarządzania i technologii, to w jaki sposób może zachęcać inwestorów zagranicznych do zaangażowania w jego gospodarkę, a jednocześnie chronić się przed ucieczką kapitału i upadkiem systemu bankowego, jak to miało miejsce podczas azjatyckiego kryzysu finansowego?
Wiele krajów rozwijających się, takich jak Meksyk, ma umiarkowane lub wysokie stopy inflacji. Jednocześnie handel międzynarodowy odgrywa w ich gospodarkach ważną rolę. Jaki system kursu walutowego w stosunku do amerykańskiego dolara byłby najlepszy dla waluty takiego kraju?
Co twoim zdaniem mogłoby skłonić kraj tworzący strefę euro do powrotu do własnej waluty?