Zadania trudniejsze
Elektrony i pozytony są zderzane w akceleratorze kołowym. Wyprowadź równanie na energię zderzenia w układzie środka masy cząstek.
Natężenie promieniowania kosmicznego zazwyczaj silnie maleje wraz ze wzrostem energii cząstek docierających do nas z kosmosu, ale do atmosfery okazjonalnie trafiają wysokoenergetyczne cząstki, które po zderzeniu z jądrem atomowym cząsteczek atmosfery wywołują kaskadę nowych cząstek. Załóż, że promieniowanie kosmiczne o wysokiej energii wytwarza się w zderzeniu cząstek o średnich masach spoczynkowych .
- Ile cząstek jest w stanie wytworzyć jeden kwant promieniowania kosmicznego o tak dużej energii?
- Jeśli deszcz nowych cząstek pada następnie na obszar o powierzchni , to jaka jest gęstość powierzchniowa cząstek (liczba cząstek na metr kwadratowy)?
- Oblicz wielkość czynnika relatywistycznego Lorentza dla protonów o energii wytwarzanych w akceleratorze Tevatron w Laboratorium im. Enrico Fermiego;
- Jeśli taki proton rozpadł się na mezon o tej samej prędkości, to jaki czas życia pionu zarejestrujemy w laboratorium?
- Jaką drogę w tym czasie pokona pion?
W planowanym eksperymencie dotyczącym badania oddziaływań silnych wytwarzana ma być wiązka wtórna złożona z mezonów , które z energią kinetyczną miałyby rozpraszać się na tarczy atomowej.
- Jaką wartość będzie miał czynnik Lorentza dla tych kaonów?
- Jaki średni czas życia miałyby cząstki?
- Jaką drogę mogłyby pokonać w laboratorium w czasie swojego życia?
Neutrina są masowo produkowane w supernowych, takich jak supernowa 1987A – należąca do Obłoku Magellana gwiazda odległa o lat świetlnych od Ziemi (jak na supernową jest to stosunkowo blisko Drogi Mlecznej). Gdyby neutrina były obdarzone masą, nie mogłyby się poruszać z prędkością światła, jednak jeśli ich masa jest bardzo mała, to ich prędkość może być bliska prędkości światła.
- Załóż, że neutrina mają masę i z supernowej 1987A wylatują z energią kinetyczną . Oblicz czynnik relatywistyczny Lorentza dla tych neutrin;
- Jeśli w tym samym czasie z supernowej wylatuje foton, to o ile wcześniej niż neutrino dotrze on do Ziemi? Ta różnica w czasie podróży jest bardzo niewielka, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nie jesteśmy w stanie określić, które dokładnie cząstki wyleciały jednocześnie z supernowej w kierunku Ziemi, a wydajność detekcji neutrin jest bardzo niska (ze względu na ich małą masę i przez to słabe oddziaływanie z materiałem czynnym jakiegokolwiek detektora). Zatem fakt, że neutrina docierają do nas w zaledwie kilka godzin od wybuchu supernowej, stanowi górny limit oszacowania masy neutrin.
Wskazówka: Do obliczenia prędkości neutrin możesz potrzebować rozwinięcia w szereg Taylora ze względu na dużą wartość .
Założywszy, że orbita Słońca wokół środka Drogi Mlecznej jest kołowa, oblicz prędkość orbitalną Słońca. Wykorzystaj informacje: masa całej Drogi Mlecznej równa masy Słońca (czyli ) może być skupiona w środku orbity w odległości lat świetlnych od Słońca.
- Jaką w przybliżeniu siłą człowiek o masie jest przyciągany przez Galaktykę Andromedy, której masa wynosi ok. masy Słońca i którą możemy umieścić w punkcie odległym o (odległość od Ziemi)?
- Jaki jest stosunek tej siły do masy człowieka (wielkość natężenia pola grawitacyjnego wytwarzanego przez Galaktykę Andromedy na Ziemi)? Zauważ, że Galaktyka Andromedy jest najbliższą nam galaktyką.
- Pozostająca w spoczynku względem obserwatora para cząstka–antycząstka ulega anihilacji i cała jej energia spoczynkowa zamienia się w energię dwóch fotonów biegnących w przeciwnych kierunkach. Jakiej charakterystycznej energii fotonów należy się spodziewać jako świadectwa anihilacji pary proton-antyproton (fakt, że fotonów o takiej energii prawie się nie rejestruje, oznacza, że udział antymaterii we Wszechświecie jest bardzo niewielki)?
- Porównaj tę energię z energią fotonów powstałych z anihilacji par elektron–pozyton ().
Maksimum natężenia promieniowania reliktowego przypada na długość fali .
- Jaką energię w elektronowoltach ma foton o tej długości fali?
- Szacuje się, że na każdą cząstkę obdarzoną masą przypada w odległym kosmosie ok. fotonów. Oblicz całkowitą energię liczby fotonów;
- Jeśli przyjmiemy, że każda cząstka masywna ma masę równą mniej więcej połowie masy protonu, to ile wynosi energia spoczynkowa tej cząstki?
- Czy otrzymane wyniki świadczą o tym, że przestrzeń kosmiczna jest zdominowana przez materię? Wyjaśnij krótko odpowiedź.
- Skorzystaj z zasady nieoznaczoności Heisenberga, aby obliczyć nieoznaczoność energii odpowiadającą przedziałowi czasu ;
- Porównaj wynik z energią , przy której zachodzi unifikacja oddziaływań, i omów, dlaczego występuje podobieństwo.