Cel dydaktyczny
- opisywać zasadę Huygensa;
- wyjaśniać prawo odbicia, wykorzystując zasadę Huygensa;
- wyjaśniać prawo załamania, wykorzystując zasadę Huygensa;
- używać zasady Huygensa do wyjaśnienia dyfrakcji.
Dotychczas w tym rozdziale omawialiśmy zjawiska optyczne, używając pojęcia promienia świetlnego. Jednakże opis pewnych zjawisk wymaga analizy i wyjaśnienia w kontekście falowych właściwości światła. Jest to szczególnie ważne, gdy długość fali jest porównywalna z wymiarem przyrządów optycznych, takich jak szczelina w przypadku dyfrakcji. Teoria wprowadzona przez Huygensa pozwala opisać takie sytuacje.
Ilustracja 1.25 pokazuje, jak wygląda fala poprzeczna widziana z góry i z boku. Można wyobrazić sobie światło jako falę propagującą się w sposób pokazany na rysunku, chociaż w rzeczywistości nie widać jej drgań w przestrzeni. Z góry widać czoła fali (grzbiety fali), podobnie jak w przypadku oglądanych z góry fal morskich. Widok z boku byłby wykresem pola elektrycznego lub magnetycznego. Widok z góry wydaje się wygodniejszy przy wprowadzaniu pojęć z zakresu optyki falowej (ang. wave optics).
Holenderski fizyk Christiaan Huygens (1629–1695) opracował przekonującą teorię, która szczegółowo opisuje sposób rozchodzenia się fal. Zasada Huygensa (ang. Huygens’ principle) mówi, że dla pewnego znanego położenia czoła fali wszystkie jego punkty są źródłami kulistych fal wtórnych rozprzestrzeniających się w tym samym kierunku i z tą samą prędkością co fala pierwotna. Nowe czoło fali jest wyznaczone przez powierzchnię styczną do powierzchni fal wtórnych.
Ilustracja 1.26 pokazuje konstrukcję geometryczną wykorzystującą zasadę Huygensa. Czoło fali ma postać prostej, która się przemieszcza; może ono odpowiadać zarówno grzbietowi, jak i dolinie fali. Każdy punkt czoła fali jest źródłem półkolistej fali wtórnej, która porusza się z prędkością . Możemy narysować tę falę po upływie czasu , w którym przebędzie ona drogę . Nowe czoło fali jest płaszczyzną styczną do powierzchni fal wtórnych i znajduje się w miejscu, w którym znajdzie się fala po upływie czasu . Zasada Huygensa jest słuszna dla wszystkich typów fal, włączając w to fale wytwarzane na powierzchni wody, fale dźwiękowe i świetlne. Zasada ta tłumaczy nie tylko to, w jaki sposób rozchodzą się fale świetlne, ale także wyjaśnia prawa odbicia i załamania. Ponadto przekonamy się, że zasada Huygensa wyjaśnia warunki interferencji promieni świetlnych.
Odbicie
Ilustracja 1.27 pokazuje, w jaki sposób zwierciadło odbija padającą falę pod kątem równym kątowi padania, potwierdzając prawo odbicia. Gdy czoło fali pada na zwierciadło, fale wtórne najpierw są wytwarzane po lewej stronie zwierciadła, a następnie po prawej. Fale wtórne wytwarzane bliżej lewej strony zdążyły przemieścić się dalej w określonym czasie, tworząc czoło fali poruszające się w pokazanym kierunku.
Załamanie
Na gruncie zasady Huygensa możemy również wyjaśnić prawo załamania (Ilustracja 1.28). Każda fala kolista pokazana na rysunku była wytworzona w momencie, gdy czoło fali przekraczało granicę między ośrodkami. Ponieważ prędkość światła w drugim ośrodku jest mniejsza, fale przebywają w tym samym czasie krótszą drogę, w konsekwencji nowe czoło fali zmienia kierunek. To wyjaśnia, dlaczego promień zmienia kierunek (przesuwa się w stronę normalnej), kiedy światło zmniejsza swoją prędkość w drugim ośrodku. Z zależności geometrycznych przedstawionych na Ilustracji 1.28 (Przykład 1.6) da się wyprowadzić prawo Snella.
Przykład 1.6
Wyprowadzenie prawa załamania
Rozpatrując geometrię czoła fali w ośrodku pierwszym i drugim, wyprowadźmy prawo załamania.Strategia rozwiązania
Przypatrzmy się Ilustracji 1.29, który jest powiększeniem Ilustracji 1.28. Widać na nim, że padające czoło fali właśnie dociera do punktu na powierzchni ośrodka 2, podczas, gdy punkt tego samego czoła fali wciąż znajduje się w ośrodku 1. W czasie potrzebnym do przemieszczenia się czoła fali z punktu do punktu znajdującego się na powierzchni ośrodka 2 fala poruszała się z prędkością , natomiast fale koliste poruszające się w ośrodku 2 przebywają drogę , gdzie . Zauważmy, że w tym przypadku prędkość jest mniejsza od , ponieważ .Rozwiązanie
Fragment o długości jest wspólny dla dwóch trójkątów: w ośrodku 1 i w ośrodku 2. Z geometrii rysunku wynika, że kąt jest równy kątowi padania , natomiast jest równy kątowi załamania .Długość odcinka można wyznaczyć na dwa sposoby (dwa trójkąty)
Przekształcając powyższe równanie oraz podstawiając i , otrzymujemy
Skracając czynnik , otrzymujemy wyrażenie
Znaczenie
Prawo załamania, omówione w podrozdziale Rozszczepienie, zostało sformułowane przez Snella na podstawie doświadczeń. Wyprowadzenie go wymaga jednak zastosowania zasady Huygensa i zrozumienia, że prędkość światła jest różna w różnych ośrodkach.Sprawdź, czy rozumiesz 1.5
W Przykładzie 1.6 przyjęliśmy . Jeżeli zmalałoby tak, że i prędkość światła w ośrodku 2 byłaby większa niż w ośrodku 1, co stałoby się długością odcinka ? Co stałoby się z czołem fali i jaki byłby kierunek promienia załamanego?
Materiały pomocnicze
Ta aplikacja autorstwa Waltera Fendta przedstawia procesy odbicia i załamania, wykorzystujące fale koliste Huygensa, z możliwością zmiany parametrów. Nie zapomnij nacisnąć „Next step”, aby wyświetlić fale koliste. Zobaczysz tworzące się czoła fal: odbitej i załamanej.
Dyfrakcja
Co się wydarzy, gdy fala świetlna przejdzie przez otwarte drzwi do ciemnego pomieszczenia? Dla światła obserwujemy wyraźny, jasny obszar o szerokości wejścia na podłodze pokoju, ale nie występuje ugięcie fali świetlnej na krawędziach drzwi, więc światło nie dociera do innych miejsc pokoju. Natomiast kiedy dźwięk przechodzi przez drzwi pokoju, słyszymy go wszędzie, czyli odczuwamy, że dźwięk rozchodzi się w każdym kierunku (Ilustracja 1.30). Z czego wynika różnica w zachowaniu fal dźwiękowych i fal świetlnych w tym przypadku? Odpowiedź jest następująca: światło ma bardzo małą długość fali i z tego względu zachowuje się jak promień (nie ulega ugięciu). Natomiast dźwięk ma długość fali porównywalną z rozmiarem drzwi, w związku z czym ugina się na otworze drzwiowym i dociera do wszystkich miejsc w pokoju. Dla częstotliwości przy prędkości dźwięku długość fali wynosi
zatem jest około trzy razy mniejsza niż szerokość wejścia.
Jeśli światło przechodzi przez mniejsze otwory, takie jak szczeliny, możemy użyć zasady Huygensa, aby przekonać się, że światło ugina się jak fala dźwiękowa (Ilustracja 1.31). Ugięcie fali na krawędziach otworu lub na przeszkodzie nazywane jest dyfrakcją (ang. diffraction). Dyfrakcja jest zjawiskiem falowym i zachodzi dla wszystkich rodzajów fal. Jeżeli obserwujemy dyfrakcję dla pewnych zjawisk, jest to dowód, że mamy do czynienia z falą. Zatem pozioma dyfrakcja wiązki laserowej po przejściu przez szczeliny na Ilustracji 1.31 jest dowodem, że światło jest falą. Więcej szczegółów na temat dyfrakcji poznamy w rozdziale Dyfrakcja.