Zadania trudniejsze
Teleskop kosmiczny Hubble'a potrafi mierzyć strumień energii docierający od odległych obiektów, takich jak supernowe czy gwiazdy. Naukowcy wykorzystują tego typu dane do obliczenia energii emitowanej przez obiekty. Wybierz międzygwiezdny obiekt, którego strumień energii został zarejestrowany przez naukowców za pomocą teleskopu Hubble'a (na przykład gwiazda Wega3) i znajdź dane dotyczące odległości od obiektu oraz rozmiaru lustra teleskopu, a następnie oblicz całkowity strumień energii. Wskazówka: Teleskop rejestruje tylko niewielką część całkowitego strumienia.
Sformułuj prawo Gaussa dla pola grawitacyjnego, dla skierowanego na zewnątrz.
Nieskończona płaszczyzna ładunku posiadająca powierzchniową gęstość ładunku jest pokazana na rysunku poniżej. Jakie jest natężenie pola elektrycznego w odległości od płaszczyzny? Porównaj wynik obliczeń z otrzymanym uprzednio.
Sferyczny gumowy balon jest obdarzony ładunkiem rozłożonym równomiernie na jego powierzchni. W chwili promień balonu jest równy . Następnie balon jest powoli napompowany aż do osiągnięcia promienia równego w czasie . Wyznacz natężenie pola elektrycznego wytworzonego przez ten ładunek w funkcji czasu:
- na powierzchni balonu;
- na powierzchni o promieniu ;
- na powierzchni o promieniu .
Pomiń wszelki wpływ materiału, z jakiego zrobiono balon, na pole elektryczne i przyjmij założenie, że promień balonu rośnie jednostajnie wraz z upływem czasu.
Znajdź natężenie pola elektrycznego dużej przewodzącej płyty posiadającej wypadkowy ładunek . Niech będzie powierzchnią płyty (jednej jej strony) i grubością płyty (zob. rysunek poniżej). Ładunek na metalowej płycie gromadzi się głównie na dużych, płaskich powierzchniach płyty, a tylko w niewielkiej ilości występuje po bokach płyty, jeżeli jest ona dostatecznie cienka.
Przypisy
- 3http://adsabs.harvard.edu/abs/2004AJ....127.3508B