Cel dydaktyczny
- opisywać chłodziarkę i pompę ciepła oraz wyjaśniać różnice między nimi;
- obliczać współczynnik wydajności chłodniczej prostych chłodziarek i pomp ciepła.
W poprzednim rozdziale opisywaliśmy cykle silnika będące procesami odwracalnymi. Każda sekwencja etapów mogła być bez problemu wykonana w odwrotnej kolejności. Teraz będziemy rozważać specjalne typy silników cieplnych, które działają w odwrotnym kierunku. Przykładami takich silników są chłodziarka (ang. refrigerator) i pompa ciepła (ang. heat pump). W przypadku chłodziarki ciepło jest pobierane z zimnego rezerwuaru, a w przypadku pompy ciepła dostarczane do ciepłego rezerwuaru.
Najpierw omówimy chłodziarkę (Ilustracja 4.6), której głównym celem jest obniżenie temperatury jakiegoś ciała do temperatury niższej od temperatury jego otoczenia. Silnik ten pobiera ciepło z zimnego rezerwuaru. Zimnym rezerwuarem dla chłodziarki jest przestrzeń wewnątrz chłodziarki, a w przypadku klimatyzatora przestrzeń wewnątrz budynku.
Chłodziarka (lub pompa ciepła) pobiera ciepło z zimnego rezerwuaru o temperaturze , oddaje ciepło do ciepłego rezerwuaru o temperaturze , a praca wykonywana na czynniku roboczym silnika to , jak pokazano na schemacie. Jednostką obu temperatur jest kelwin. W przypadku lodówki ciepło jest odbierane z żywności wewnątrz lodówki i następnie przekazywane do otoczenia. Praca potrzebna do działania lodówki, za którą potem płacimy rachunki, wykonywana jest przez silniczek przemieszczający czynnik chłodzący. Schemat lodówki znajduje się na Ilustracji 4.7.
Sprawność lub współczynnik wydajności (ang. coefficient of performance) urządzenia chłodniczego to stosunek ciepła usuniętego z ciepłego rezerwuaru do pracy wykonanej przez czynnik roboczy w jednym cyklu pracy
Zauważ, że użyliśmy zasady zachowania energii, , w końcowym kroku obliczeń.
Z kolei sprawność lub współczynnik wydajności pompy ciepła to stosunek dostarczonego ciepła do pracy wykonanej przez czynnik roboczy w jednym cyklu i wynosi
Ponownie użyliśmy wzoru na zachowanie energii w powyższym równaniu.