Zadania trudniejsze
Cząstka o ładunku i masie porusza się z prędkością w kierunku dodatnim osi i przecina w pewnej chwili oś w . Ładunek ujemny unieruchomiony jest na początku układu współrzędnych i występuje jednorodne pole magnetyczne o indukcji zorientowane w kierunku dodatnim osi . Okazuje się, że cząstka zatacza okrąg o promieniu dookoła ładunku . Wyznacz .
Proton o prędkości wpada w obszar jednorodnego pola magnetycznego o indukcji pod kątem do kierunku pola magnetycznego. W obszarze pola magnetycznego proton zakreśla linię śrubową o promieniu i nachyleniu (odległość pomiędzy pętlami). Oblicz oraz .
Trajektoria cząstki zakrzywia się, gdy przechodzi ona przez obszar niezerowego pola magnetycznego, przy czym jej prędkość się nie zmienia. Jest to bardzo przydatne do sterowania wiązką w akceleratorach cząstek. Rozważ proton o prędkości wpadający w obszar jednorodnego pola magnetycznego o indukcji i szerokości . Pole magnetyczne jest prostopadłe do prędkości cząstki. Ugięciu o jaki kąt ulegnie trajektoria protonu? Wskazówka: cząstka wylatuje w kierunku stycznym do pewnego okręgu.
W pewnym obszarze niejednorodnego pola magnetycznego składowe wektora indukcji magnetycznej są następujące: , i , gdzie jest stałą. W pewnej chwili drut o długości przewodzący prąd o natężeniu ustawiony jest wzdłuż osi i umieszczony pomiędzy początkiem układu współrzędnych i . Wyznacz wypadkową sił magnetycznych działających na drut w tej chwili.
Podłużny miedziany pręt o masie i długości zawieszono na dwóch sprężynach o takich samych współczynnikach sprężystości . Jednorodne pole magnetyczne o indukcji skierowane prostopadle do pręta i sprężyn (wchodzące za płaszczyznę rysunku) występuje w obszarze fragmentu miedzianego pręta o długości . Końce pręta podłączono za pomocą giętkich miedzianych drutów do biegunów baterii o napięciu . Wyznacz zmianę długości sprężyn po tym, jak prąd o natężeniu rozpocznie przepływ wzdłuż miedzianego pręta w kierunku wskazanym na rysunku. (Pomiń wszystkie siły działające na giętkie przewody).
Dołączony rysunek przedstawia początkowy etap pomiaru masy jonów za pomocą spektrometru masowego. Jon o masie i ładunku znajduje się w stanie spoczynku w źródle – w komorze, w której następuje wyładowanie gazu. Jon jest przyspieszany przez różnicę potencjałów i może wchodzić w obszar stałego pola magnetycznego o indukcji . W obszarze jednorodnego pola magnetycznego jon porusza się wzdłuż okręgu i uderza w kliszę fotograficzną w odległości od punktu wejścia. Wyprowadź wyrażenie na masę w zależności od , , oraz .
Drut zwinięto w okrąg o promieniu i przymocowano do przechodzącego przez środek okręgu wspornika. Oba końce drutu stykają się ze szczotką, która jest podłączona do źródła stałego napięcia. Całą strukturę umieszczono pomiędzy biegunami magnesu w taki sposób, że możemy traktować pole magnetyczne działające na drut jako jednorodne. W układzie odniesienia o początku w środku pierścienia indukcja pola magnetycznego ma postać , , a pierścień obraca się dookoła osi . Oblicz moment sił działających na pierścień w sytuacji, gdy nie leży on w płaszczyźnie .
Długi i sztywny drut rozłożony wzdłuż osi przewodzi prąd w kierunku dodatnim osi . Drut znajduje się w obszarze działania pola magnetycznego o indukcji , gdzie wyrażone jest w metrach, a w militeslach. Oblicz wypadkową sił magnetycznych działających na drut pomiędzy a .
Okrągła pętla drutu obejmująca powierzchnię przewodzi prąd o natężeniu . W pewnej chwili pętla znajduje się w płaszczyźnie i zostaje poddana działaniu pola magnetycznego o indukcji
Patrząc z góry na płaszczyznę , prąd płynie w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara.
- Jaki magnetyczny moment dipolowy ma pętla z prądem?
- Ile wynosi moment sił działających na pętlę w tym czasie?