Zadania trudniejsze
W jednym z kolejnych rozdziałów dowiesz się, że ciężar ciała zmienia się w zależności od wysokości zgodnie z równaniem: , gdzie jest promieniem Ziemi, a jest odległością od środka Ziemi. Jeśli ciało zostaje wystrzelone z powierzchni Ziemi pionowo z prędkością , to jak wygląda wyrażenie na prędkość ciała w zależności od jego położenia ? (Wskazówka: skorzystaj z przekształconej zależności: .)
Duża wirówka, jak ta przedstawiona na zdjęciu, używana jest do poddawania kandydatów na astronautów działaniu przyspieszenia podobnego do tego, jakie powstaje podczas startu rakiety i jej powrotu do atmosfery. (a) Przy jakiej prędkości kątowej wartość przyspieszenia dośrodkowego osiąga , jeśli astronauta znajduje się w odległości 15,0 m od osi obrotu? (b) Kapsuła astronauty wisi na osi przegubu na końcu ramienia, dzięki czemu kapsuła może się odchylać na zewnątrz podczas obrotu (jak na zdjęciu). O jaki kąt względem poziomu odchyli się kapsuła, jeśli przyspieszenie dośrodkowe wynosi ? (Wskazówka: Ramię przykłada siłę dośrodkową i utrzymuje ciężar kapsuły. Narysuj rozkład sił działających na kapsułę, aby prawidłowo zlokalizować położenie kąta .)
Samochód o masie 1000,0 kg jedzie po poziomej drodze z prędkością 100,0 km/h, po czym gwałtownie hamuje. Oblicz długość drogi hamowania, jeśli współczynnik tarcia kinetycznego opon o asfalt wynosi 0,500. Pomiń wpływ oporu powietrza. (Wskazówka: skoro interesuje nas przebyta droga, a nie czas hamowania, to będzie zmienną niezależną, a nie . W celu wykonania obliczeń przekształć następujące zależności: .)
Samolot lecący z prędkością wykonuje zakręt w czasie 4,0 min. Jaki powinien być kąt przechylenia samolotu? O ile procent wzrośnie subiektywny ciężar pasażerów?
Spadochroniarz znajduje się na wysokości 1520 m. Po 10 sekundach swobodnego spadku otwiera spadochron i stwierdza, że działająca na niego siła oporu powietrza jest wprost proporcjonalna do prędkości , gdzie jest stałe i jest prędkością spadku. Jeśli , a masa skoczka wynosi 82,0 kg, znajdź:
- prędkość skoczka w momencie otwarcia spadochronu,
- drogę przebytą przez skoczka do momentu otwarcia spadochronu,
- prędkość graniczną po otwarciu spadochronu,
- czas spadania skoczka do momentu otwarcia spadochronu.
Mała kulka o masie 4,00 g zaczyna poruszać się pod wpływem siły grawitacji w czasie w butelce wypełnionej szamponem. Prędkość graniczna wynosi 2 cm/s. Znajdź
- wartość współczynnika b w równaniu
- wartość siły oporu w momencie, gdy kulka osiąga prędkość graniczną.
Kierujący łódką motorową wraz z motorówką są w spoczynku na jeziorze. Ich łączna masa wynosi 200,0 kg. Siła ciągu silnika motorówki wynosi 40,0 N w kierunku ruchu pojazdu, a siła oporu wody jest równa , gdzie jest prędkością motorówki. Oblicz:
- prędkość motorówki po czasie ;
- prędkość końcową (prędkość po bardzo długim czasie).