Cel dydaktyczny
- wyjaśniać różnicę między widmem absorbcyjnym a emisyjnym promieniowania;
- opisywać doświadczenie Rutherforda i odkrycie jądra atomowego;
- opisywać strukturę atomu wodoru;
- opisywać postulaty wczesnej teorii kwantowej;
- opisywać, w jaki sposób model Bohra wyjaśnia widmo promieniowania atomu wodoru.
Szczególne znaczenie historyczne modelu struktury atomu zaproponowanego przez Bohra wynika z tego, że jako pierwszy wyjaśnił on widmo promieniowania atomu wodoru. Jego istotna rola w rozwoju nauki polegała także na wykorzystaniu wczesnych koncepcji teorii kwantów, stymulowaniu jej dalszego rozwoju i pełnym sformułowaniu mechaniki kwantowej. Zanim opiszemy szczegóły tego modelu, musimy się przyjrzeć leżącym u jego podstaw odkryciom, dokonanym w dziewiętnastym wieku.
Gdy użyje się pryzmatu do analizy światła słonecznego, w obserwowanym widmie zauważyć można wiele ciemnych linii (Ilustracja 6.13), nazywanych liniami Fraunhofera (ang. Fraunhofer lines), od nazwiska Josepha von Fraunhofera (1787–1826), który dokładnie zmierzył odpowiadające im długości fali. W latach 1854–1861, Gustav Kirchhoff i Robert Bunsen, analizując widmo światła emitowanego podczas podgrzewania różnych pierwiastków chemicznych (zwane widmem emisyjnym (ang. emission spectrum)), odkryli, że obserwowane w nim linie pasują dokładnie do czarnych miejsc w widmie Fraunhofera (będącego przykładem widma absorpcyjnego (ang. absorption spectrum)). Różnica między widmem absorpcyjnym a emisyjnym wyjaśniona jest na Ilustracji 6.14. Widmo absorpcyjne powstaje, gdy świało przechodzi przez gaz i obserwuje się je w postaci czarnych linii na tle ciągłego spektrum (Ilustracja 6.13). Położenie ciemnych linii odpowiada długości zaabsorbowanych fal świetlnych. Widmo emisyjne obserwujemy, gdy światło emitowane jest przez rozgrzany gaz i składa się z kolorowych linii na czarnym tle (jak na Ilustracji 6.15 i Ilustracji 6.16). Położenie jasnych linii emisyjnych odpowiada długościom wyemitowanej fali świetlej. Każdy pierwiastek ma swoje własne charakterystyczne widmo emisyjne, a linie tego widma znajdują się zawsze w tym samym miejscu co ciemne linie w jego widmie absorpcyjnym. Oznacza to, że atomy danego pierwiastka absorbują tylko fale o pewnych długościach, tych samych co długości emitowanego przez nie promieniowania.
Widma emisyjne pierwiastków mają skomplikowaną strukturę, zwłaszcza dla pierwiastków o wyższych liczbach atomowych. Najprostsze widmo, przedstawione na Ilustracji 6.15, należy do atomu wodoru. Tylko cztery linie widoczne są ludzkim okiem. Od prawej do lewej są to: czerwona (), zwana linią H-α, niebiesko-zielona (), niebieska () i fioletowa (). Linie odpowiadające długościom fal mniejszym niż znajdują się w ultrafioletowej części widma i są niewidoczne dla ludzkiego oka.
Empiryczny wzór opisujący położenie (długość fali) linii emisyjnych wodoru w tej serii podany został w 1885 roku przez Johanna Balmera (1825–1898) i znany jest jako wzór Balmera (ang. Balmer formula)
gdzie to stała Rydberga dla atomu wodoru (ang. Rydberg constant for hydrogen). We wzorze (Równanie 6.32) dodatnia liczba całkowita przyjmuje wartości dla czterech widzialnych linii w tej serii. Seria linii emisyjnych opisywana przez wzór Balmera nazywana jest serią Balmera (ang. Balmer series) dla wodoru. Inne linie emisyjne wodoru odkryte zostały w XX wieku i opisywane są przez wzór Rydberga (ang. Rydberg formula), podsumowujący wszystkie wyniki doświadczalne
Dla seria linii spektralnych nazywana jest serią Lymana (ang. Lyman series). Dla mamy do czynienia ze znaną już serią Balmera; odpowiada serii Paschena (ang. Paschen series), natomiast – serii Bracketta (ang. Brackett series), a potem kolejno: serii Pfunda (ang. Pfund series) i serii Humphreysa (ang. Humphreys series). Wzór ten przewiduje nieskończenie wiele takich serii, jako że może przybierać dowolną wartość całkowitą.
Wzór Rydberga dokładnie opisuje pozycje obserwowanych doświadczalnie linii widmowych atomu wodoru, jednakże na początku XX wieku nie potrafiono wyjaśnić, jaki jest jego sens fizyczny. Zrozumienie tego wzoru umożliwił dopiero zaproponowany przez Bohra w 1913 roku model atomu.
Przykład 6.9
Granice serii Balmera
Obliczmy największą i najmniejszą długość fali w serii Balmera.Strategia rozwiązania
Możemy skorzystać z wzoru Rydberga lub z będącego jego szczególnym przypadkiem wzoru Balmera. Najdłuższą falę otrzymamy, gdy ma największą wartość, czyli dla , ponieważ w serii Balmera. Najkrótsza fala odpowiada najmniejszemu , czyli , gdy .Rozwiązanie
Najdłuższa falaNajkrótsza fala
Znaczenie
Zauważmy, że między tymi granicami jest nieskończenie wiele linii widmowych.Sprawdź, czy rozumiesz 6.9
Jakie są graniczne wartości długości fali w serii Lymana? Czy znajdują się one w zakresie widzialnym?
Kluczem do wyjaśnienia zagadki widm emisyjnych jest zrozumienie struktury atomu. W XIX wieku sądzono, że atomy są najmniejszymi i niepodzielnymi składnikami materii. Przekonanie to uległo zmianie po serii eksperymentów odkrywających istnienie cząstek subatomowych, takich jak elektrony, protony czy neutrony.
Elektron został odkryty w roku 1897 przez J. J. Thomsona (1856–1940) w eksperymencie z promieniami katodowymi, zwanym czasem eksperymentem z promieniowaniem β (ang. β-ray) – promieniowanie to jest w istocie strumieniem elektronów. W 1904 roku Thomson zaproponował pierwszy model struktury atomu, znany jako model „ciasta z rodzynkami”, w ramach którego atom opisywany był jako dodatnio naładowana materia, w której zanurzone były ujemnie naładowane elektrony (jak rodzynki w cieście). Około roku 1900, E. Rutherford (1871–1937) i, niezależnie, Paul Ulrich Villard (1860–1934) sklasyfikowali wszystkie znane wówczas rodzaje promieniowania jako promieniowanie α (ang. α-ray), β oraz γ (ang. γ-ray) (promieniowanie γ jest strumieniem wysokoenergetycznych fotonów). W 1907 r. Rutherford i Thomas Royds użyli metod spektroskopii, wykazując, że dodatnio naładowane cząstki promieniowania α (zwane cząstkami α (ang. α-particle)) są podwójnie zjonizowanymi atomami helu. W 1909 r. Rutherford, Ernest Marsden i Hans Geiger użyli cząstek α w słynnym eksperymencie, który obalił model Thomsona (patrz Pęd i zderzenia).
W eksperymencie Rutherforda (ang. Rutherford’s gold foil experiment; zwanym też eksperymentem Geigera-Marsdena) cząstki α padały na cienką, złotą folię i rozpraszane były przez znajdujące się w niej atomy (zobacz podrozdział Rodzaje zderzeń). Wychodzące po zderzeniu cząstki rejestrowane były przez otaczający tarczę ekran pokryty scyntylacyjną farbą (dokładny opis układu doświadczalnego znajduje się tu: Pęd i zderzenia). Gdy rozproszona cząstka uderzała w ekran, obserwowano mały rozbłysk światła. Licząc rozbłyski, określano, jaka część padających cząstek była rozproszona pod danym kątem. Gdyby model Thomsona był prawdziwy, żadne cząstki nie powinny ulegać wstecznemu rozpraszaniu. Jednakże w eksperymencie zaobserwowano, że mimo iż większość cząstek ulegała bardzo niewielkiemu rozproszeniu, istotna ich część rozpraszana była do tyłu, w kierunku źródła promieniowania. Taki wynik dało się wytłumaczyć jedynie, stwierdzając, że prawie cała masa oraz cały ładunek atomu skoncentrowane są w małej przestrzeni w jego środku.
W roku 1911 Rutherford zaproponował model atomu z jądrem (ang. nuclear model of the atom) o bardzo niewielkich rozmiarach, zawierającym cały ładunek dodatni atomu oraz prawie całą jego masę. Atom zawierał także niosące ładunek ujemny elektrony, znajdujące się w dużej odległości od jądra. Dziesięć lat później Rutherford zaproponował nazwę „proton” na jądro wodoru oraz „neutron” dla hipotetycznej neutralnej cząstki, która wiązałaby pozytywnie naładowane protony w jądrze (neutron odkryty został w 1932 r. przez Jamesa Chadwicka (1891–1935)). Rutherford został odkrywcą jądra atomowego, jednakże zaproponowany przez niego model nie wyjaśniał jeszcze wzoru Rydberga, opisującego linie emisyjne wodoru.
Model atomu wodoru Bohra (ang. Bohr’s model of the hydrogen atom), zaproponowany przez Nielsa Bohra (1885–1962) w 1913 roku, był pierwszym modelem zawierającym w sobie elementy wczesnej mechaniki kwantowej. W ramach tego modelu, łączącego klasyczny opis „planetarnego” ruchu elektronów wokół jądra z kwantową ideą fotonów, odtworzyć można wzór Rydberga, opisujący widmo emisyjne wodoru. Po odkryciu jądra przez Rutherforda Bohr zasugerował, że elektrony krążą wokół jądra, co wydawało się logiczną konsekwencją prawa Coulomba. Zauważmy, że siła oddziaływania elektrostatycznego pomiędzy przeciwnymi ładunkami ma tę samą postać co prawo uniwersalnego ciążenia Newtona, to znaczy, że maleje jak , gdzie jest odległością pomiędzy oddziałującymi ciałami. Na wzór Ziemi obiegającej Słońce elektron miałby obiegać jądro. Jednakże pomysł ten napotyka od razu poważną przeszkodę: ładunek poruszający się ruchem przyspieszonym (a takim jest ruch po okręgu) szybko wypromieniowuje swoją energię. Zbudowany w taki sposób atom wodoru nie byłby stabilny, elektron natychmiast spadłby na jądro. Co więcej, klasyczny ruch elektronu nie jest w stanie wyjaśnić dyskretnego widma emisyjnego wodoru.
Aby obejść te dwie trudności, Bohr zaproponował trzy postulaty dotyczące modelu (ang. postulates of Bohr’s model):
- Elektron o ładunku ujemnym porusza się wokół dodatnio naładowanego jądra (protonu) po orbitach kołowych.
- Dozwolone są jedynie orbity spełniające pierwszy warunek kwantowania: na -tej orbicie moment pędu elektronu może przyjmować tylko dyskretne wartości
W postulacie tym zawarte jest kwantowanie momentu pędu. Oznaczając promień -tej orbity przez i prędkość elektronu na tej orbicie przez , pierwszy warunek kwantowania możemy zapisać w następujący sposób6.346.35
- Elektron może przechodzić z orbity, na której jego energia wynosi , na inną, gdzie energia ta równa jest . Gdy atom absorbuje foton, elektron przechodzi na orbitę o wyższej energii. Gdy atom emituje foton, elektron spada na orbitę o energii niższej. Przejścia takie zachodzą natychmiastowo. Dopuszczalne przejścia spełniają następujący, drugi warunek kwantowania
gdzie jest energią wyemitowanego lub zaabsorbowanego fotonu o częstotliwości .6.36
Te trzy postulaty wczesnej kwantowej teorii atomu wodoru pozwalają wyprowadzić nie tylko wzór Rydberga, lecz także wartość stałej Rydberga oraz inne ważne własności, takie jak: jego poziomy energetyczne, energię jonizacji oraz wielkości orbit elektronowych. Wyprowadzenie to oparte jest na klasycznym opisie elektronu jako cząstki poddanej sile Coulomba i spełniającej prawa Newtona oraz klasyczne zasady zachowania energii i pędu.
Orbity elektronu
Aby wyznaczyć promień i prędkość elektronu na -tej orbicie, założymy, że jego ruch można opisywać przy pomocy klasycznej mechaniki newtonowskiej. Elektron, będący częstką o ładunku ujemnym, poddany jest sile elektrostatycznej, przyciągającej go do jądra, znajdującego się w środku jego orbity kołowej. Oddziaływanie elektrostatyczne pełni więc rolę siły dośrodkowej, powodującej ruch elektronu po okręgu
gdzie oznacza wartość ładunku elementarnego. Ładunek elektronu i protonu mają tę samą wartość bezwzględną . Korzystając z Równania 6.37 oraz z pierwszego warunku kwantyzacji danego przez Równanie 6.35, możemy wyznaczyć prędkość i promień
Zauważmy, że wyznaczone w ten sposób promień orbity i prędkość elektronu zależą tylko od wskaźnika numerującego orbity, ponieważ wszystkie inne wielkości w powyższych wzorach to podstawowe stałe fizyczne. Widzimy, że promień orbity rośnie proporcjonalnie do kwadratu oraz że prędkość elektronu maleje, gdy zwiększa się promień. Promień najmniejszej orbity zwany jest promieniem Bohra (ang. Bohr radius of hydrogen). Jego wartość otrzymujemy, podstawiając w Równaniu 6.39
Korzystając z powyższej definicji w Równaniu 6.39, możemy wyrazić promień -tej orbity w prostszy sposób
Oznacza to, że orbity elektronu są skwantowane, ponieważ ich promienie przyjmują tylko określone wartości dane wzorem (Równanie 6.41).
Poziomy energetyczne
Całkowita energia elektronu na -tej orbicie jest sumą jego energii kinetycznej i potencjalnej . Korzystając z Równania 6.38, otrzymujemy
Jak wiemy z wcześniejszych rozdziałów, energia potencjalna oddziaływania elektrostatycznego pomiędzy dwoma ładunkami i znajdującymi się w odległości od siebie wynosi . W naszym przypadku jest ładunkiem jądra atomu wodoru (ładunkiem protonu), jest ładunkiem elektronu, a jest promieniem -tej orbity. Korzystając z Równania 6.39, wyznaczamy energię potencjalną elektronu
Energię potencjalną otrzymujemy, sumując równania: Równanie 6.42 i Równanie 6.43
Zauważmy, że energia ta zależy tylko od wskaźnika , ponieważ wszystkie inne symbole oznaczają podstawowe stałe fizyczne. Wartość stałego czynnika w Równaniu 6.44 wynosi
Energię -tej orbity można wyrazić przez ten stały czynnik w następujący sposób
Widzimy, że energie elektronów w atomie wodoru są skwantowane i mogą przyjmować jedynie dyskretne wartości dane wzorem (Równanie 6.46). Ten zbiór dozwolonych wartości energii elektronu nazywamy spektrum energetycznym wodoru (ang. energy spectrum of hydrogen) (Ilustracja 6.17). Wskaźnik , numerujący poziomy energetyczne, nazywany jest liczbą kwantową (ang. quantum number) energii. Najmniejsza wartość energii odpowiada i nazywana jest energią stanu podstawowego atomu wodoru (ang. ground state energy of the hydrogen atom). Jej wartość wynosi
Elektron w atomie wodoru może mieć energie wyższe niż energia stanu podstawowego. Odpowiadające im stany nazywane są stanami wzbudzonymi atomu wodoru (ang. excited energy states of a hydrogen atom).
Nad stanem podstawowym jest nieskończenie wiele stanów wzbudzonych, odpowiadających nieskończonej liczbie wartości we wzorze (Równanie 6.46). Mówimy, że elektron jest w pierwszym stanie wzbudzonym, gdy jego energia wynosi (dla ). W drugim stanie wzbudzonym energia wynosi (dla ). Uogólniając, w -tym stanie wzbudzonym energia wynosi . Nie istnieje najwyższy stan wzbudzony, jednakże istnieje granica energii dla dążącego do nieskończoności w Równaniu 6.46: . W granicy tej elektron nie jest już związany w atomie wodoru i staje się elektronem swobodnym. Najmocniej związany jest elektron w stanie podstawowym, gdy jego energia dana jest Równaniem 6.47. Aby wyrwać elektron z atomu, musimy mu dostarczyć energii , równej
Energia potrzebna do uwolnienia elektronu z atomu nazywana jest energią jonizacji (ang. ionization energy). Wynik uzyskany w Równaniu 6.48 zgadza się z wartością mierzoną eksperymentalnie.
Widmo emisyjne atomu wodoru
Aby wyznaczyć długość fali promieniowania emitowanego przez atom, gdy elektron przechodzi z -tej orbity na orbitę o liczbie kwantowej , użyjemy drugiego warunku kwantyzacji Bohra oraz wzoru (Równanie 6.46) na energię. Emisja energii z atomu może nastąpić tylko, gdy elektron przechodzi ze stanu o wyższej energii do stanu o energii niższej ( i ). W wyniku takiego przejścia foton unosi energię, będącą różnicą energii stanów, pomiędzy którymi zaszło przejście
Teraz pozostaje tylko wyrazić energię fotonu przez jego długość fali, , i podzielić obie strony Równania 6.49 przez . W wyniku otrzymujemy
Wartość występującej w tym równaniu stałej wynosi
Ta wielkość to dokładnie stała Rydberga , występująca w Równaniu 6.33. Wzór z Równania 6.50 jest równoważny empirycznemu wzorowi Rydberga, ponieważ dla danego mamy . W ten sposób model atomu Bohra pozwala nam wyprowadzić stałą Rydberga z pierwszych zasad i wyrazić ją przez podstawowe stałe fizyczne. Przejścia między dozwolonymi orbitami przedstawione są na Ilustracji 6.17.
Możemy powtórzyć rozumowanie, które doprowadziło do Równania 6.50, aby uzyskać długości fal promieniowania absorbowanego przez atomy wodoru. Wzór (Równanie 6.50) będzie wówczas opisywał pozycje linii w widmie absorpcyjnym. Jedyna różnica polegać będzie na tym, że tym razem oznaczać będzie orbitę przed przejściem, a liczba kwantowa wskazywać będzie orbitę, na którą przechodzi elektron. Różnica energii elektronu na tych orbitach równa jest energii zaabsorbowanego fotonu.
Przykład 6.10
Rozmiar i energia atomu wodoru w stanie wzbudzonym
Jak zmieni się energia i rozmiar atomu wodoru, gdy będąc w stanie podstawowym zaabsorbuje foton o długości fali , odpowiadający linii w serii Lymana? Jaka będzie energia jonizacji atomu w uzyskanym w ten sposób stanie wzbudzonym? Odpowiedź podamy w odpowiednich jednostkach oraz w stosunku do wielkości opisujących stan podstawowy.Strategia rozwiązania
Przed absorpcją atom jest w stanie podstawowym. Oznacza to, że przejście zachodzi między orbitą a pewną wyższą, -tą orbitą. W pierwszym kroku wyznaczymy dla danej długości fali , korzystając ze wzoru (Równanie 6.50). Następnie, korzystając z Równania 6.46, wyznaczymy energię stanu wzbudzonego oraz energię jonizacji . Równanie 6.41 pozwoli nam natomiast wyznaczyć promień orbity w stanie wzbudzonym.Rozwiązanie
Podstawmy i do Równania 6.50 i wyznaczmy z niego . Oczywiście ze względu na zaokrąglenia nie powinniśmy oczekiwać dokładnej wartości całkowitej, ale nasza odpowiedź powinna być jej bardzo bliskaPromień orbity o równy jest
Widzimy więc, że po zaabsorbowaniu fotonu o długości fali rozmiar atomu wodoru w stanie jest razy większy niż w stanie podstawowym. Energia piątego stanu wzbudzonego () wynosi
Po zaabsorbowaniu fotonu energia atomu wodoru jest wyższa od energii stanu podstawowego. Jonizacja atomu w piątym stanie wzbudzonym wymaga razy mniej energii niż jonizacja atomu w stanie podstawowym
Znaczenie
W powyższy sposób możemy przeanalizować dowolne linie w widmie atomu wodoru. Doświadczalne pomiary linii spektralnych dostarczają nam więc informacji na temat struktury tego atomu.Sprawdź, czy rozumiesz 6.10
Jaką wartość prędkości oraz energii kinetycznej elektronu przewiduje model Bohra w pierwszym stanie wzbudzonym atomu wodoru? Ile wynosi jego moment pędu?
Zaproponowany przez Bohra model atomu opisuje poprawnie także widma jonów wodoropodobnych. Jony wodoropodobne (ang. hydrogen-like ions) powstają z atomów o liczbie atomowej większej niż jeden (dla wodoru ), po usunięciu wszystkich elektronów poza jednym. Przykładowo elektrycznie obojętny atom helu ma liczbę atomową . Oznacza to, że znajdują się w nim dwa elektrony krążące po orbitach wokół jądra o ładunku . Gdy jeden z elektronów zostanie wyrwany z atomu (mówimy, że atom został jednokrotnie zjonizowany), powstaje wodoropodobna struktura atomowa, w której wokół tego jądra krąży tylko jeden elektron. Możemy teraz dla takiego jonu powtórzyć poprzednio przeprowadzone rozumowanie, zmieniając tylko ładunek jądra na , zaczynając ponownie od wzoru (Równanie 6.37), aby otrzymać następujące rezultaty
gdzie jest promieniem Bohra
gdzie jest energią stanu podstawowego. Równania te stanowią dobre przybliżenie dla jąder o niewielkich liczbach atomowych .
Model Borha ma duże znaczenie historyczne w rozwoju nauki, gdyż był pierwszym modelem atomu zakładającym skwantowanie orbit elektronu i wprowadzającym pojęcie atomowych liczb kwantowych. Ma on jednak istotne wady i ograniczenia: zawiera arbitralne założenie o tym, że elektrony znajdujące się na dozwolonych orbitach nie tracą energii przez promieniowanie, łączy idee kwantowe z klasycznym opisem ruchu elektronu w atomie. Duży sukces, jakim było opisanie widma wodoru, spowodował jednak poszukiwania pełniejszej teorii oraz dalszy rozwój mechaniki kwantowej, między innymi wprowadzenie zupełnie nowego pojęcia „fal materii”.