Zadania trudniejsze
Rysunek pokazuje 40 kilogramową skrzynię wpychaną na odległość 8 metrów po równi pochyłej o kącie nachylenia pod działaniem siły działającej równoległe względem podstawy równi. Współczynnik tarcia skrzyni o równię wynosi . Oblicz pracę
- siły przyłożonej do skrzyni,
- siły tarcia,
- siły grawitacji oraz
- siły wypadkowej.
Jaka byłaby praca siły tarcia w poprzednim zadaniu, jeżeli współczynnik tarcia skrzyni o powierzchnię równi zmalałby w taki sposób, że pod działaniem takiej samej poziomo skierowanej siły po przebyciu 8 metrów jej prędkość wynosiłabym 5 m/s?
Siła zależy od położenia tak jak pokazano na rysunku. Znajdź pracę tej siły przy zmianie położenia cząstki z do
Wyznacz pracę siły z Przykładu 7.4 wykonaną pomiędzy tymi samymi punktami i wzdłuż łuku o promieniu 2 m i środku promienia krzywizny w punkcie . Oblicz całkowitą drogę, używając współrzędnych kartezjańskich. (Wskazówka: Będziesz potrzebować tablicy całek.)
Wyznacz pracę siły z Przykładu 7.4, wykonaną pomiędzy tymi samymi punktami i , wzdłuż łuku o promieniu 2 m i środku promienia krzywizny w punkcie . Oblicz całkowitą drogę, używając współrzędnych kartezjańskich. (Wskazówka: Będziesz potrzebować tablicy całek.)
Stała moc dostarczana jest przez silnik do samochodu o masie . Wykaż, że w przypadku gdy zaniedbujemy siły oporów ruchu, odległość, którą pokonuje on od momentu rozpoczęcia ruchu w czasie , jest dana wyrażeniem
Załóżmy, że opór powietrza nie zależy od prędkości samochodu. Kiedy samochód porusza się z prędkością 15 m/s, silnik dostarcza do jego kół moc 20 KM.
- Ile wynosi moc dostarczana do kół przy prędkości 30 m/s?
- Ile energii jest potrzebne, aby przejechać tym samochodem z prędkością 15 m/s, a ile z prędkością 30 m/s? Możemy założyć, że silnik posiada sprawność 25%.
- Odpowiedz na pytanie (b), nie uwzględniając pierwszego założenia i przyjmując, że opór powietrza jest wprost proporcjonalny do prędkości.
Załóż, że sprężyna z Ilustracji 7.7(a) ma masę (gęstość liniowa sprężyny jest stała). Lewy koniec sprężyny jest zamocowany na stałe do ściany, natomiast prawy w pozycji równowagi porusza się z prędkością na kierunku . Jaka jest całkowita energia kinetyczna sprężyny? (Wskazówka: Najpierw napisz wyrażenie opisujące energię kinetyczną nieskończenie małej masy sprężyny w odniesieniu do masy całej sprężyny i jej długości w położeniu równowagi oraz długości sprężyny, a następnie oblicz odpowiednią całkę.)