Zadania trudniejsze
Drut miedziany o promieniu ma długość 5,0 m. Poddano go naprężeniu 3000 N i lekko rozciągnięto. Został szarpnięty i wzdłuż niego rozszedł się impuls. Jaka jest prędkość rozchodzenia się impulsu? Załóż, że podane warunki są niezmienne:
Impuls biegnie wzdłuż osi i może być opisany funkcją falową (a) Jakie są kierunek i prędkość impulsu (b) Jaką drogę fala przebiegnie w czasie 3,00 s? (c) Korzystając z arkusza kalkulacyjnego, narysuj wykres funkcji falowej w chwilach równych i . Sprawdź poprawność obliczeń w punkcie (b).
Struna o liniowej gęstości masy jest podparta na obu końcach. Odważnik o masie 5,0 kg został przymocowany do struny, jak pokazano poniżej. Jeśli impuls wytworzono wzdłuż odcinka
struny, to ile wynosi prędkość tego impulsu wzdłuż odcinka , a ile wzdłuż odcinka
?
Rozważ dwie funkcje falowe i . Podaj funkcję falową, która jest wynikiem interferencji tych dwóch fal. (Wskazówka: i .)
Funkcja falowa, opisująca falę stojącą ma postać . Jakie są funkcje falowe fal, których interferencja prowadzi do powstania powyższej fali? Narysuj te dwie funkcje falowe i ich sumę dla chwili .
Rozważ dwie funkcje falowe i . Funkcja falowa fali wypadkowej, która powstanie po ich dodaniu ma postać Rozważ przypadek dla i . (a) Gdzie znajdują się trzy pierwsze węzły fali stojącej, która od punktu zero biegnie w kierunku zgodnym ze zwrotem osi ? (b) Korzystając z arkusza kalkulacyjnego, narysuj wykresy tych dwóch funkcji falowych i funkcji falowej fali wypadkowej dla chwili .