Pomyśl o sytuacji, gdy coś umknęło twojej uwadze, bo skupiona ona była na czymś innym. Czy zaskoczyło cię to przeoczenie, gdy ktoś na nie wskazał?
Jeśli w dzieciństwie towarzyszyło ci zwierzę domowe, to z pewnością zdarzały się sytuacje, gdy wydawało się, że zwierzak jakby słyszy coś, czego ty nie słyszysz. Po przeczytaniu tego rozdziału być może domyślasz się, co to mogło być. Jak wytłumaczysz to koledze, który nie uczestniczył w takich zajęciach?
Przyjrzyj się swoim zdjęciom lub innym obrazom. Czy znajdziesz na nich przykłady perspektywy linearnej jako potencjalnej wskazówki głębi?
Który ze zmysłów – twoim zdaniem – jest bardziej przydatny we współczesnym świecie: wzrok czy słuch, a który lepiej się sprawdzał w czasach prehistorycznych?
Jak wcześniej wspomniano, smak potrawy to interakcja między informacjami smakowymi a węchowymi. Przypomnij sobie sytuację, gdy twój nos był zatkany z powodu przeziębienia lub grypy. Jak zmienił się smak potraw jedzonych w tym czasie?
Czy kiedykolwiek zdarzyła ci się taka sytuacja: w radiu leci piosenka, którą zaczynasz śpiewać, ale później orientujesz się, że słowa są zupełnie inne? Czy po takim zdarzeniu zmieniło się twoje postrzeganie tej piosenki?