Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Mikroekonomia – Podstawy

Ćwicz myślenie krytyczne

Mikroekonomia – PodstawyĆwicz myślenie krytyczne

17.

Załóżmy, że masz zespół składający się z dwóch pracowników: jeden jest piekarzem, a drugi szefem kuchni. Wyjaśnij, dlaczego twoja restauracja może produkować więcej posiłków w określonym czasie, jeśli każdy pracownik specjalizuje się w tym, co robi najlepiej, w porównaniu do sytuacji, w której każdy pracownik stara się robić wszystko samodzielnie, od przystawki aż po deser.

18.

Dlaczego podział pracy bez handlu nie działa?

19.

Czy możesz podać inne niż wymienione w tekście przykłady tzw. dóbr wolnych, czyli towarów lub usług, których nie brakuje, nawet jeśli ich cena wynosi zero?

20.

Makroekonomia jest sposobem analizy systemu, którego sposób działania jest wypadkową decyzji i postępowania bardzo wielu podmiotów mikroekonomicznych. Czy jest możliwe, aby zależności obserwowane na poziomie makroekonomicznym w zasadniczy sposób różniły się od reakcji podmiotów gospodarczych na jakiś bodziec na poziomie mikro? Podpowiedź: Pomyśl o zachowaniu tłumu.

21.

Dlaczego krytykowanie teorii jako „nierealistycznej” jest niesprawiedliwe lub pozbawione sensu?

22.

Załóżmy, że jako ekonomista zostaniesz poproszony o przeanalizowanie problemu, z którym nigdy wcześniej się nie spotkałeś. Załóżmy również, że nie dysponujesz konkretnym modelem służącym do jego analizy. Co powinieneś zrobić? Podpowiedź: Co w podobnej sytuacji zrobiłby stolarz?

23.

Jak myślisz, dlaczego gospodarki większości współczesnych krajów są miksem rozwiązań rynkowych i nakazowo-rozdzielczych?

24.

Czy globalizacja przyniosła ci ekonomiczne korzyści? A może ci zaszkodziła?

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/mikroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/mikroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
Cytowanie

© 12 wrz 2022 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.