Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Marketing - Podstawy

A na koniec — studium przypadku

Marketing - PodstawyA na koniec — studium przypadku

Wired Coffee Bar

Logo firmowe kawiarni Wired Coffee Bar. Przedstawia filiżankę kawy z parującym napojem i nazwą kawiarni nadrukowaną na filiżance w dwóch kolorach.
Ilustracja 3.15 Firma Wired Coffee Bar dostrzegła szansę na otwarcie kawiarni w małej miejscowości, w której nie istniał żaden lokal tego typu. (Źródło: reprodukcja za zgodą Wired Coffee Bar).

W szkole średniej i na studiach Lisa pracowała w ekskluzywnym butiku. Rankiem, gdy otwierała sklep, zachwycała się głębokim, bogatym zapachem płynącym z lokalnego sklepu z kawą znajdującego się naprzeciwko butiku. Jej miłość do kawy tylko się pogłębiła, gdy podróżując podczas studiów, odwiedzała lokalne kawiarnie. W głębi duszy marzyła o otwarciu własnej.

Po ukończeniu 30 lat Lisa zaczęła przyglądać się miejscom i lokalom, rozmawiać z przedsiębiorcami z branży kawowej, opracowywać plany biznesowe i marzyć o tym, by pewnego dnia mieć własny lokal. Dużym problemem okazało się znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym mała, niezależna kawiarnia mogłaby prosperować.

Po piątej przeprowadzce Lisa zdała sobie sprawę, że w nowej, rozwijającej się społeczności, w której mieszkała z dwójką małych dzieci, brakowało jednej ważnej rzeczy: dobrej kawy. Miasto szybko się rozwijało, stając się najszybciej rosnącą społecznością w stanie Tennessee. Być może był to czas i miejsce, aby powrócić do pomysłu kawiarni.

Miasteczko miało dwa ważne atuty: studentów i rosnącą populację. Okolica obfitowała w wiele różnych związków wyznaniowych, miała kilka małych, lokalnych szkół wyższych oraz kilka nowych międzynarodowych firm, które niedawno przeniosły się do tej miejscowości.

Ponieważ w najbliższej okolicy nie było kawiarni, Lisa wierzyła, że jej pomysł da się zrealizować. Dotychczas najbliższym miejscem, w którym można było napić się kawy, był oddalony o ponad 20 minut drogi Starbucks. Marka Starbucks sprawiła, że kawa zaczęła być traktowana jako coś zupełnie powszechnego, ale wyglądało na to, że siadanie i delektowanie się filiżanką kawy odchodziło przez to w przeszłość. Ponieważ coraz więcej osób zaczęło pić kawę podczas jazdy samochodem czy w drodze do pracy, nie wiadomo było, czy kawiarnia służąca jako miejsce spotkań, z szerokim wyborem miejsc do siedzenia i bezpłatnym Wi-Fi, mogłaby odnieść sukces.

Podążając za swoim pomysłem, Lisa zaczęła rozwijać Wired Coffee Bar. Przed otwarciem uczestniczyła w każdym lokalnym wydarzeniu, rozdając ludziom darmową kawę do spróbowania. Po tym jak lokalni mieszkańcy poznali smak kawy Lisy i plany otwarcia przez nią kawiarni, w pierwszym dniu działalności w kolejce do lokalu ustawili się chętni. Jeden z klientów nawet uściskał Lisę, dziękując jej za tę inicjatywę.

Pomysł się przyjął i wkrótce lokal Lisy stał się źródłem wyśmienitej kawy. W Wired Coffee Barze przy kawie spotykali się przyjaciele i sąsiedzi. Przez cały dzień przy stolikach prowadzono interesy, a w godzinach wieczornych gromadzili się studenci.

Rankiem można było zobaczyć klientów „na wynos”, którzy przychodzili po mokkę, latte i cappuccino. Do późnych godzin porannych przy stolikach odbywały się spotkania – przedsiębiorców budowlanych i ich nowych klientów, przedstawicieli handlowych z branży farmaceutycznej opracowujących strategię na dany dzień i pijących kawę z klientami, a także mam umawiających się na pogaduszki przed odebraniem dzieci ze szkoły. Po południu miejsca zapełniały się uczniami szkół średnich, którzy spotykali się z korepetytorami i przyjaciółmi, aby odrobić pracę domową. W późniejszych godzinach wieczornych każde miejsce było wypełnione studentami pracującymi nad projektami lub po prostu spędzającymi czas z przyjaciółmi.

Wired Coffee Bar skupiał się na kawie i budowaniu społeczności. Menu nie było skomplikowane. Zawierało tylko gorącą, zimną i mrożoną kawę. Wired oferował również różnorodne herbaty, które podawano na gorąco lub mrożone. Oprócz napojów klienci mogli wybierać spośród wypiekanych na miejscu słodkich lub pikantnych babeczek, podpłomyków, quiche, ciasteczek i ciastek kawowych. Wired nie był jednak restauracją, lecz prawdziwym barem kawowym.

Mając regularną i stałą bazę klientów, lokal odnotowywał wzmożony ruch w okresie szkolnym. Latem, gdy studenci opuszczali miasto, a miejscowe rodziny wyjeżdżały na wakacje, przychody były mniejsze. Biznes kawowy zdecydowanie potrzebował lokalnego wsparcia, aby zrównoważyć wakacyjny brak studentów.

W momencie, gdy Wired Coffee Bar osiągał szczyt swojego rozwoju, do niegdyś uśpionej okolicy zaczęły wkraczać nowe kawiarnie. Każda oferowała opcję drive-through, czyli coś, czym Wired Coffee Bar nigdy być nie chciał. Lisa poszukiwała sposobów na rozwój działalności i odróżnienie się od konkurencji, zastanawiając się, czy jej koncepcja może przetrwać w czasach pośpiechu i potrzeby szybszej obsługi.

Więcej na temat Wired Coffe Baru przeczytasz na stronie kawiarni. Prowadzony jest także fanpage na Facebooku i na Instagramie.

Pytania do studium przypadku

1.

Jakie typy zachowań wykazują klienci kupujący kawę?

2.

Podczas podejmowania decyzji zakupowych konsumenci podlegają wielu różnym bodźcom. Jakie czynniki społeczne mają największy wpływ na decyzję o zakupie kawy w Wired Coffee Barze? Jakie czynniki osobiste wywierają największy wpływ?

3.

Jakie czynniki sytuacyjne mogą wpłynąć na to, że klienci dokonają zakupu w Wired Coffee Barze, a nie w Starbucksie?

4.

W jaki sposób Wired Coffee Bar może jeszcze bardziej odróżnić się od innych barów kawowych, gdy konsumenci szukają alternatyw w procesie podejmowania decyzji o zakupie?

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 25 paź 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.