Cel dydaktyczny
- opisywać zjawisko toczenia się ciał bez poślizgu;
- wyjaśniać, jak w przypadku ruchu tocznego bez poślizgu zmienne liniowe związane są ze zmiennymi kątowymi;
- znajdować przyspieszenia liniowe i kątowe w ruchu tocznym bez poślizgu;
- obliczać statyczną siłę tarcia związaną z toczeniem się bez poślizgu;
- analizować ruch toczny ciał, używając zasady zachowania energii.
Toczenie się lub ruch toczny ciał (ang. rolling motion) to ruch, który jest złożeniem ruchu obrotowego i postępowego ciał i obserwujemy go w wielu codziennych sytuacjach. Wystarczy pomyśleć o kołach samochodu poruszającego się po autostradzie, kołach startującego lub lądującego samolotu na pasie startowym lub obracających się łopat turbiny wiatrowej. Do precyzyjnego opisu ruchu toczenia się ciała niezbędne jest dogłębne zrozumienie pojęcia siły i momentu siły.
Przy analizowaniu w tym rozdziale ruchu tocznego wokół stałej osi obrotu powołujemy się na Ilustrację 10.20, rozdział Obroty wokół stałej osi, gdzie można znaleźć wyrażenia opisujące moment bezwładności wybranych, powszechnie występujących, obiektów geometrycznych. Podrozdział ten może się również okazać przydatny do wykonywania obliczeń parametrów różnych ruchów ciał, którym towarzyszy ruch obrotowy.
Toczenie bez poślizgu
Ludzie obserwowali toczenie się ciał bez poślizgu od czasu wynalezienia koła. Spójrzmy na przykład na wzajemne oddziaływanie opon samochodu i nawierzchni drogi. Jeśli kierowca podczas ruszania maksymalnie naciśnie pedał gazu, tak że opony obracają się, ale samochód nie porusza się do przodu, mamy do czynienia z tarciem kinetycznym pomiędzy oponami kół a powierzchnią drogi. Jeśli jednak kierowca będzie naciskał pedał gazu powoli, to spowoduje, że samochód ruszy do przodu, a opony kół będą toczyły się bez poślizgu. Wielu ludzi dziwi, że w rzeczywistości dolna część koła znajduje się w spoczynku w stosunku do podłoża, co oznacza, że tarcie między oponami a nawierzchnią drogi musi być tarciem statycznym. Na Ilustracji 11.2, rower wraz z rowerzystką jadącą w pozycji pionowej porusza się. Opony mają kontakt z nawierzchnią drogi, a nawet jeśli podczas toczenia część będąca w kontakcie, odkształca się nieznacznie, to nie dochodzi do poślizgu i opony przez pewien czas pozostają w stanie spoczynku w stosunku do powierzchni drogi. Aby tak było, tarcie między oponą i nawierzchnią drogi musi być tarciem statycznym.
Przystępując do analizy ruchu tocznego bez poślizgu, wprowadzimy najpierw związki między wielkościami liniowymi prędkości i przyspieszenia środka masy koła jak również zmiennymi kątowymi, które opisują ruch obrotowy koła. Sytuację tę przedstawiono na Ilustracji 11.3.
Na Ilustracji 11.3(a) pokazano wektory sił zapobiegające poślizgowi koła. Na Ilustracji 11.3(b), punkt , który dotyka powierzchni, pozostaje w stosunku do niej w spoczynku. Punkt ma prędkość względem środka masy,
oznacza tu promień koła, jest prędkością kątową obrotu koła wokół własnej osi, zaś jest wektorem jednostkowym. Ponieważ koło toczy się bez poślizgu, prędkość punktu względem powierzchni jest równa sumie jego prędkości względem środka masy i prędkość środka masy względem powierzchni:
Ponieważ prędkość względem powierzchni jest równa zero, , oznacza to, że
Tak więc prędkość środka masy koła jest równa iloczynowi jego prędkości kątowej wokół osi i jego promienia. Powyższe równanie pokazuje związek zmiennej liniowej (prędkości) po lewej stronie równania ze zmienną kątową (prędkością kątową) po prawej stronie równania. Podobny związek występuje w przypadku przyspieszenia liniowego.
Jeśli zróżniczkujemy lewą stronę Równania 11.1, uzyskamy wyrażenie na liniowe przyspieszanie środka masy.
po prawej stronie równania jest stałą, a ponieważ otrzymujemy
Ponadto, odwołując się do Ilustracji 11.4, można wyznaczyć odległość przebytą przez środek masy koła poprzez zmienną kątową związaną z ruchem tocznym koła. Zauważmy, że zewnętrzna powierzchnia koła od punktu do punktu dokładnie odwzorowuje na ziemi długość, która jest równa odległości przebytej przez środek masy . Z rysunku wynika też, że długość odcinka, który koło odwzorowuje na podłożu, jest długością łuku . Z porównania tych dwóch długości otrzymujemy:
Przykład 11.1
Staczanie się z równi pochyłej
Walec stacza się bez poślizgu z równi pochyłej, bez prędkości początkowej. Masa walca wynosi , a jego promień .- Jakie jest jego przyspieszenie?
- Jaki warunek musi spełniać współczynnik tarcia statycznego , aby zapobiec poślizgowi walca?
Strategia rozwiązania
Narysujmy diagram sił (działających na walec) i wybierzmy układ współrzędnych. Niech oś OX będzie równoległa do powierzchni równi i zwrócona w dół równi, zaś oś OY prostopadła do powierzchni równi i zwrócona w górę. Scharakteryzujmy siły działające na walec. Są to: siła normalna (siła reakcji podłoża (na siłę nacisku)), siła grawitacji i siła tarcia statycznego. Zapiszmy drugą zasadę dynamiki (drugie prawo Newtona) ruchu postępowego w kierunkach i oraz drugą zasadę dynamiki (drugie prawo Newtona) dla ruchu obrotowego. Na podstawie zapisanych równań obliczymy przyspieszenie i siłę tarcia.Rozwiązanie
-
Szkic sytuacyjny i diagram sił pokazane są na Ilustracji 11.5, na którym zaznaczono siłę normalną, składowe siły ciężkości (ciężaru) oraz statyczną siłę tarcia. Rola siły tarcia (w stosunku do jej maksymalnej możliwej wartości) ogranicza się do zapewnienia toczenia się walca bez poślizgu. Innymi słowy, ponieważ nie dochodzi do poślizgu, wartość siły tarcia jest mniejsza lub równa . Zapisując drugą zasadę dynamiki dla kierunków i , otrzymujemy
Podstawiając odpowiednio wartości sił z diagramu sił, otrzymujemy
11.4Z powyższych równań możemy obliczyć liniowe przyspieszenie środka masy:
11.5Ponieważ w powyższym równaniu nie znamy siły tarcia, to w celu znalezienia przyspieszenia liniowego potrzebne jest nam drugie równanie, w którym wyrazimy moment siły tarcia przez moment bezwładności. Zapiszmy drugą zasadę dynamiki dla ruchu obrotowego,
W powyższym równaniu momenty sił obliczamy względem osi przechodzącej przez środek masy walca. Jedynym niezerowym momentem siły jest moment siły tarcia. Mamy zatem:
gdzie, jak wiemy, przyspieszenie liniowe związane jest z przyspieszaniem kątowym zależnością
Powyższe równanie można rozwiązać, wyrażając , i jako funkcje momentu bezwładności. Walec porusza się jedynie wzdłuż osi , dlatego w celu uproszczenia zapisu możemy opuścić wskaźnik . Wyraźmy przez składową równoległą (do równi) siłę ciężkości i siłę tarcia, wykonując następujące podstawienia (wykorzystano Równanie 11.4 i Równanie 11.5):
Stąd otrzymujemy:
Zauważmy, że wynik ten jest niezależny od współczynnika tarcia . Ponieważ dla walca z Ilustracji 10.20 moment bezwładności , uzyskujemy
Otrzymujemy zatem:
-
Ponieważ nie występuje poślizg, czyli , to wyrażenie na siłę tarcia ma postać:
Podstawiając to wyrażenie w miejsce równania – warunku na brak poślizgu – a także zauważając, że siła normalna , otrzymujemy:
lub
Warunek ten dla pełnego walca przyjmuje postać
Znaczenie
- Przyspieszenie liniowe jest proporcjonalne do Zatem im większy jest kąt nachylenia, tym większe jest, jak można by się spodziewać, przyspieszenie liniowe. Przyspieszenie kątowe z kolei jest wprost proporcjonalne do i odwrotnie proporcjonalne do promienia walca. Tak więc im większy jest jego promień, tym mniejsze jest jego przyspieszenie kątowe.
- W przypadku, gdy nie występuje poślizg, współczynnik tarcia musi być większy niż lub równy , a zatem im większy jest kąt nachylenia równi, tym większy musi być współczynnik tarcia, aby zapobiec poślizgowi walca.
Sprawdź, czy rozumiesz 11.1
Wydrążony (pusty w środku) walec (cylinder) stacza się ze zbocza o kącie nachylenia . Współczynnik tarcia statycznego o powierzchnię jest równy .
- Czy cylinder stacza się bez poślizgu?
- Czy walec w tych warunkach też będzie się toczyć bez poślizgu?
Warto jeszcze raz powtórzyć równanie uzyskane w tym przykładzie dla przyspieszania toczącego się obiektu bez poślizgu:
Jest to bardzo użyteczne równanie przy rozwiązywaniu zadań dotyczących toczenia się bez poślizgu. Należy zauważyć, że przyspieszenie to jest mniejsze niż przyspieszenie obiektu zsuwającego się bez obrotu po idealnie gładkiej powierzchni. Przyspieszenie będzie również różne dla dwóch staczających się bez poślizgu ciał z różnymi momentami bezwładności.
Toczenie się z poślizgiem
W przypadku ruchu tocznego z poślizgiem zamiast siły tarcia statycznego występuje siła tarcia kinetycznego, określona przez współczynnik tarcia . Sytuację taką przedstawiono na Ilustracji 11.6. W przypadku poślizgu , gdyż punkt na kole nie jest w stanie spoczynku względem powierzchni, oraz . Zatem i .
Przykład 11.2
Staczanie się po równi pochyłej z poślizgiem
Walec stacza się z równi pochyłej bez prędkości początkowej z poślizgiem (Ilustracja 11.7). Masa walca wynosi , a promień .- Jakie jest jego przyspieszenie liniowe?
- Jakie jest jego przyspieszenie kątowe wokół osi przechodzącej przez środek masy?
Strategia rozwiązania
Wykonajmy rysunek wraz z diagramem działających sił. Jest on podobny do sytuacji bez poślizgu, z tą różnicą, że teraz siła tarcia jest siłą tarcia kinetycznego zamiast statycznego. Za pomocą drugiej zasady dynamiki (prawa Newtona) dla ruchu postępowego obliczymy przyspieszenie (liniowe) w kierunku osi . Za pomocą drugiej zasady dynamiki (prawa Newtona) dla ruchu obrotowego znajdziemy rozwiązanie dla przyspieszenia kątowego.Rozwiązanie
Suma sił działających wzdłuż osi wynosi zero, więc siła tarcia jest teraz równa .
Druga zasada dynamiki dla kierunku daje:
lub
Moment siły tarcia jest jedynym niezerowym momentem siły wokół osi przechodzącej przez środek masy, dlatego druga zasada dynamiki dla ruchu obrotowego daje:
Rozwiązując powyższy układ równań ze względu na , otrzymujemy:
Znaczenie
Zapisujemy zależności przyspieszenia liniowego i kątowego od współczynnika tarcia kinetycznego. Przyspieszenie liniowe jest takie samo jak ciała ślizgającego się w dół równi pochyłej, na które działa siła tarcia kinetycznego. Przyspieszenie kątowe względem osi obrotu jest wprost proporcjonalne do siły tarcia, która z kolei zależy od kosinusa kąt nachylenia. Gdy kąt , siła ta dąży do zera, a tym samym przyspieszenie kątowe też dąży do zera.Zachowanie energii mechanicznej podczas toczenia się
W poprzednim podrozdziale przedstawiliśmy energię kinetyczną ruchu obrotowego. Każdy toczący się obiekt posiada energię kinetyczną ruchu obrotowego, a także energię kinetyczną ruchu postępowego i ewentualnie energię potencjalną. Łącznie z grawitacyjną energią potencjalną całkowita energia mechaniczna toczącego się ciała wynosi:
Przy braku sił niezachowawczych, które, jak wiadomo powodują rozpraszanie energii układu, całkowita energia mechaniczna toczącego się bez poślizgu ciała jest zachowana i jest stała podczas trwania całego ruchu. Przykładem, gdzie energia mechaniczna nie jest zachowana, jest toczący się obiekt. Mamy tu do czynienia również z tarciem, wynikającym z poślizgu. Zatem rozpraszana jest energia kinetyczna.
Można zapytać, dlaczego podczas toczenia się bez poślizgu ciało zachowuje energię mechaniczną, chociaż statyczna siła tarcia jest niezachowawcza? Odpowiedź można znaleźć, wracając do Ilustracji 11.3. Punkt w czasie kontaktu z powierzchnią znajduje się względem niej w spoczynku. Dlatego też jego nieskończenie małe przemieszczenie względem powierzchni jest równe zero, a stąd także praca siły tarcia jest równa zero. Możemy więc stosować zasadę zachowania energii podczas badania ruchu tocznego otrzymując przy tym ciekawe wyniki.
Przykład 11.3
Łazik Curiosity
Łazik Curiosity, pokazany na Ilustracji 11.8, wylądował na Marsie 6 sierpnia 2012 r. Koła łazika mają promień 25 cm. Załóżmy, że astronauci docierają na Marsa w roku 2050 i znajdują tam niepracujący łazik Curiosity na zboczu niecki. Podczas demontażu łazika przez astronautę przypadkowo odrywa się jedno z kół, które toczy się bez poślizgu w dół niecki 25 m poniżej. Jeżeli koło ma masę 5 kg, to jaka jest jego prędkość na dnie niecki?Strategia rozwiązania
Do analizy zadania zastosujemy zasadę zachowania energii mechanicznej. W górnej części zbocza koło znajduje się w spoczynku i ma tylko energię potencjalną (względem dna niecki). W dolnej części niecki koło ma energię kinetyczną ruchu obrotowego i postępowego, która, z zasady zachowania energii, musi być równa początkowej energii potencjalnej. Ponieważ koło toczy się bez poślizgu, użyjemy zależności , aby w wyrażającym zasadę zachowania energii powiązać zmienne translacyjne (ruchu postępowego) ze zmiennymi obrotowymi (kątowymi). Następnie obliczymy prędkość. Z Ilustracji 11.8 wynika, że dobrym przybliżeniem koła jest wydrążony walec (cylinder), dzięki czemu możemy korzystać ze wzoru na jego moment bezwładności w celu uproszczenia obliczeń.Rozwiązanie
Energia w górnej części zbocza niecki jest równa energii na jej dole:Znane są wielkości , i .
Przepiszmy powyższe równanie zachowania energii, eliminując przy użyciu . Otrzymujemy:
lub
Na Marsie przyspieszenie grawitacyjne wynosi , co daje wartość prędkości u dołu zbocza równą
Znaczenie
Jest to dość dokładny wynik biorąc pod uwagę, że Mars ma bardzo rzadką atmosferę, a straty energii wynikające z oporu powietrza byłyby minimalne. Założono również, że teren jest gładki, więc koło nie napotykało kamieni i wybojów.Ponadto w tym przypadku energia kinetyczna lub energia ruchu jest równo podzielona na ruch postępowy i obrotowy. Jeśli popatrzymy na momenty bezwładności obiektów o różnych kształtach na Ilustracji 10.20, widzimy, że cylinder (wydrążony walec) posiada największy możliwy moment bezwładności dla danego promienia i masy. Gdyby kształt kół łazika był bardziej zbliżony kształtem do walca, to wtedy wkład energii kinetycznej ruchu postępowego do całkowitej energii byłby większy niż wkład energii ruchu obrotowego. To dałoby kołu większą prędkość liniową. W ten sposób, walec szybciej osiągnie dno niecki niż wydrążony w środku cylinder.