Cel dydaktyczny
- wyjaśniać fizyczne znaczenie pędu;
- obliczać pęd poruszającego się ciała.
Z rozważań na temat energii kinetycznej wynika, że do pełnego zrozumienia opisu ruchu obiektu musimy znać zarówno jego masę, jak i prędkość (). Pojęcie energii kinetycznej, jakkolwiek użyteczne, niewiele mówi o kierunku ruchu ciała, czyli o kierunku i zwrocie jego prędkości. W tym podrozdziale zdefiniujemy wielkość fizyczną, która zawierać będzie także informację o kierunku ruchu.
Wielkością tą jest pęd (ang. momentum z łac. movimentum = ruch), oznaczany symbolem . Podobnie jak energia kinetyczna, pęd - zależąc od masy i prędkości ciała – charakteryzuje „ilość” jego ruchu.
Pęd
Pęd ciała jest iloczynem jego masy i prędkości . Pęd jest wektorem o kierunku i zwrocie zgodnym z wektorem prędkości:
Jak wynika z Ilustracji 9.2, pęd - podobnie jak prędkość – jest wielkością wektorową. Odróżnia to pęd od energii kinetycznej i czyni go szczególnie użytecznym przy ocenie, czy ruch obiektu podlega łatwej (Ilustracja 9.3) czy trudnej zmianie (Ilustracja 9.4).
W odróżnieniu od energii kinetycznej, pęd obiektu zależy w jednakowym stopniu od jego masy i prędkości. Jak się później przekonamy, studiując termodynamikę, średnia prędkość cząsteczki powietrza w temperaturze pokojowej wynosi około 500 m/s. Przy średniej masie cząsteczki równej jej pęd
Dla porównania, typowy samochód o masie 1400 kg, jadący z prędkością 15 m/s – tj. 54 km/h – posiada pęd
Obie wartości pędów różnią się o 27 rzędów wielkości, czyli kwadryliard razy!