Zadania trudniejsze
Obserwator stoi przy jednym z dwóch głośników, oddalonych od siebie o dystans , i następnie porusza się wzdłuż prostej linii, pokonując odległość . Porusza się prostopadle do obu głośników, aż do momentu, gdy obserwator usłyszy pierwsze maksymalne natężenie dźwięku. Prędkość dźwięku wynosi , a częstotliwość . Jak daleko od głośnika znajduje się obserwator?
Rozważmy dudnienia pokazane poniżej. Jest to wykres ciśnienia w funkcji czasu dla Fala porusza się z prędkością
- Ile dudnień występuje na sekundę?
- Ile razy fala oscyluje na sekundę?
- Napisz równanie fali dla ciśnienia w funkcji czasu.
Dwa głośniki generujące dźwięki o takiej samej częstotliwości znajdują się w odległości od siebie. Zaznaczamy promień łuku , od środka linii łączącej oba głośniki, tak jak pokazano to poniżej.
- W jakich punktach wystąpią maksima?
- W jakich punktach będą minima?
Długość struny wynosi 1,5 m, liniowa gęstość masy a siła naciągu wynosi 120 N. Jeśli temperatura powietrza wynosi , to jaka powinna być długość rury obustronnie otwartej, aby otrzymać taką samą częstotliwość dla ?
Struna jest zamocowana na obu końcach, a siła naciągu wynosi 155 N. Struna oscyluje dla modu i generuje dźwięk. W pobliżu drgają widełki stroikowe, generując dudnienia o częstotliwości 23,76 Hz.
- Jaka jest częstotliwość dźwięku struny?
- Jaka jest częstotliwość widełek stroikowych, jeśli częstotliwość widełek jest niższa?
- Jaka powinna być siła naciągu struny, aby częstotliwość dudnień wynosiła zero?
Liniowa gęstość masy struny wynosi , długość , a siła naciągu . Struna drga dla modu z częstotliwością . Wyznacz stosunek dla małej zmiany siły naciągu.
Liniowa gęstość masy struny wynosi długość a siła naciągu wynosi . Struna drga dla modu .
- Jaka jest częstotliwość tych drgań?
- Wykorzystaj wynik otrzymany w poprzednim zadaniu, aby wyznaczyć zmianę częstotliwości w wyniku wzrostu siły naciągu o .
Głośnik podłączony do generatora sygnałowego jest wykorzystany do badań nad rezonansem w rurze. Częstotliwość sygnałów generowanych przez generator może być zmieniana w zakresie od 1000 Hz do 1800 Hz. Najpierw analizowana jest rura obustronnie otwarta o długości 0,75 m. Temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosi . (a) Jakie mody normalne mogą być analizowane? Ile wynoszą częstotliwości i długości ich fal? Następnie rura o długości 0,75 m zostaje zamknięta na jednym końcu. (b) Jakie mody mogą być analizowane? Jakie są ich długości fal i częstotliwości?
Długość struny skrzypiec wynosi 23 cm i waży ona 0,9 g. Siła naciągu struny wynosi 850 N. Temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosi . Struna zostaje szarpnięta i drga z modem równym .
- Jaka jest prędkość dźwięku na strunie?
- Jaka jest długość fali generowanego dźwięku?
- Jaka jest częstotliwość drgań struny?
- Jaka jest częstotliwość dźwięku generowanego przez strunę?
- Jaka jest długość fali generowanego dźwięku?