Zadania trudniejsze
Przez środek idealnie sferycznej i pozbawionej atmosfery planety, o jednorodnej gęstości i promieniu , przekopano tunel. Korzystając z wyrażenia na podanego w podrozdziale Grawitacja przy powierzchni Ziemi pokaż, że ciało o masie wrzucone do tunelu będzie poruszało się ruchem harmonicznym. Wyprowadź wzór na okres drgań masy m i pokaż, że jest on równy okresowi ruchu ciała po orbicie o promieniu równym promieniowi tej planety.
Korzystając ze sposobu pokazanego w podrozdziale Grawitacja przy powierzchni Ziemi, znajdź zależność jako funkcję odległości od środka powłoki kulistej planety. Załóż, że powłoka ma stałą gęstość , jej promień wewnętrzny na długość , a promień zewnętrzny ma długość . Znajdź zależność zarówno dla , jak i dla . Zakładając, że we wnętrzu powłoki planety jest próżnia, opisz jak wyobrażasz sobie podróż przez jej wnętrze.
Pokaż, że prędkość polowa ciała na orbicie kołowej o promieniu wokół gwiazdy o masie wynosi . Czy to wyrażenie daje prawidłową wartość prędkości polowej Ziemi wokół Słońca?
Pokaż, że okres orbitalny dwóch ciał o masach i , znajdujących sie na orbitach kołowych o promieniach równych odpowiednio i , wokół ich wspólnego środka masy jest dany równaniem , gdzie . (Wskazówka: Ciała poruszają się po orbitach o promieniach odpowiednio i , gdzie . Użyj wyrażenia na środek masy, aby powiązać oba promienie i zauważ, że oba ciała muszą mieć równe co do wartości, ale przeciwnie skierowane pędy. Zacznij od związku łączącego okres obiegu z obwodem i prędkością orbitalną dla jednego z ciał. Wykorzystaj wynik z poprzedniego zadania, podstawiając pęd w wyrażeniach na energię kinetyczną).
Na podstawie Ilustracji 13.9, narysuj wszystkie siły działające na wahadło matematyczne o masie znajdujące się na szerokości geograficznej φ. Zapisz równanie ruchu wahadła, przyjmując kierunek jednej współrzędnej w stanie równowagi zgodny z kierunkiem przyspieszenia dośrodkowego (do punktu na rysunku) i drugą współrzędną prostopadłą do niego. Udowodnij, że kąt odchylenia wahadła , zdefiniowany jako kąt pomiędzy nicią wahadła a kierunkiem promienia Ziemi, jest wyrażony wzorem , gdzie jest prędkością ruchu obrotowego Ziemi. Załóż, że Ziemia jest idealną kulą. Ile wynosi kąt odchylenia wahadła na szerokości geograficznej 45 stopni?
- Pokaż, że siła pływowa wywierana na małe ciało o masie , zdefiniowana jako różnica sił grawitacyjnych działających na bliższą i dalszą źródłu pola grawitacyjnego część tego ciała, dana jest równaniem , gdzie jest odległością małego ciała o masie od ciała o masie będącego źródłem pola grawitacyjnego, jest średnicą małego ciała i .
- Wyobraź sobie, że wpadasz w czarną dziurę znajdującą się w centrum naszej galaktyki w ten sposób, że jesteś skierowany stopami ku osobliwości. Czarna dziura ma masę równą 4 milionom mas Słońca. Ile wynosiłaby siła pływowa pomiędzy twoją głową a twoimi stopami w momencie, gdy znalazłbyś się na promieniu Schwarzschilda (horyzoncie zdarzeń) czarnej dziury? Załóż, że nogi i głowa mają masę 5,0 kg i są oddalone od siebie o 2 m. Czy przeżyłbyś przejście przez horyzont zdarzeń?
Oblicz zmiany prędkości wymagane do wykonania manewru transferowego Hoffmana i w trakcie podróży z Ziemi na Marsa. Skorzystaj z Równania 13.7 by obliczyć prędkości orbitalne dla prawie kołowych orbit Ziemi i Marsa. Na podstawie Równania 13.4 i energii całkowitej na orbicie eliptycznej (której długość półosi wielkiej wynosi ), danej równaniem , oblicz prędkości na orbicie transferowej na Ziemi (znajdującej się w peryhelium elipsy) i na Marsie (znajdującym się w aphelium elipsy). Różnica prędkości w każdym z tych punktów jest szukaną prędkością konieczną do wejścia na orbitę transferową na Ziemi i zejścia z niej na Marsie.