Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax

Podręcznik „Marketing – podstawy” powstał po to, by bezpłatnie udostępnić studentom materiały dydaktyczne spełniające najwyższe standardy akademickie. Jest adaptacją podręcznika „Principles of Marketing” stworzonego przez OpenStax, fundację non-profit działającą przy Rice University w Stanach Zjednoczonych. Został wydany w 2024 roku przez OpenStax Polska, fundację non-profit z siedzibą w Warszawie.

O OpenStax Poland

Wierzymy, że przyszłość edukacji to swobodny i wygodny dostęp do najlepszych treści, równy dla wszystkich. Fundacja OpenStax Poland wspólnie z fundacją OpenStax realizują tę misję, tworząc wysokiej jakości podręczniki i udostępniając je studentom i wykładowcom na otwartej licencji Creative Commons. W ramach projektu opublikowano w języku polskim trzytomowy podręcznik „Fizyka dla szkół wyższych” (2018), jednotomową „Psychologię” (2020), oraz dwa jednotomowe podręczniki do ekonomii: „Mikroekonomię – podstawy” (2022), „Makroekonomię – podstawy” (2023).

O zasobach OpenStax Poland

Dostosowanie treści

Podręcznik „Marketing – podstawy” został udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa Międzynarodowa 4.0 (CC BY), co oznacza, że można go rozpowszechniać, modyfikować i rozwijać, pod warunkiem, że zostanie przypisane autorstwo OpenStax Poland i jego współtwórcom. Ponieważ nasze książki są dostępne na otwartej licencji, można wykorzystać całą książkę lub wybrać tylko te sekcje, które są najbardziej adekwatne do potrzeb danego kursu. Można także dowolnie przearanżować treść oraz udostępniając bezpośrednie linki do poszczególnych sekcji w formie online.

Autorstwo elementów graficznych

W podręczniku „Marketing – podstawy” w opisie każdej grafiki znajduje się informację o tytule, twórcy lub właścicielu praw oraz licencji. Ponieważ grafika jest objęta otwartą licencją, każdy może ją ponownie wykorzystać pod warunkiem zachowania uznania autorstwa twórcy grafiki.

Errata

Wszystkie podręczniki OpenStax Poland poddane są rygorystycznemu procesowi wydawniczemu, włączając w to recenzję naukową, ale czasem w tekście pojawiają się błędy. Ponieważ nasze książki są dostępne w wersji cyfrowej, możemy dokonywać aktualizacji, gdy jest to dydaktycznie uzasadnione. Propozycje korekty należy zgłasza przez link na stronie podręcznika na stronie OpenStax.org. Wszelkie sugestie są przeglądane przez ekspertów i po zatwierdzeniu publikowane.

Format

Podręcznik można bezpłatnie czytać online lub w formacie PDF, wystarczy kliknąć w okładkę podręcznika na stronie OpenStax.pl/podreczniki.

O podręczniku „Marketing – podstawy”

Podręcznik „Marketing – podstawy” jest skierowany do studentów studiów pierwszego stopnia lub jednolitych na kierunkach biznesowych i zarządzania. Książka została przygotowana w taki sposób, aby była przystępna dla studentów w początkowej fazie nauki, ale jednocześnie jest wystarczająco zaawansowana, aby sprostać wymaganiom studentów, którzy już mieli styczność z marketingiem. Dzięki szerokiemu zakresowi omawianych zagadnień i elastycznej strukturze podręcznik zapewnia solidne podstawy teoretyczne i analityczne, umożliwiając studentom przygotowanie się do bardziej zaawansowanych zajęć. Przykłady praktyczne i studia przypadków ilustrują zastosowanie teorii w rzeczywistych firmach i organizacjach, a także w różnych branżach i lokalizacjach geograficznych.

Podstawa dydaktyczna

„Marketing – podstawy” kładzie nacisk na koncepcje marketingowe, które mają znaczenie dla marketerów odgrywających różne role biznesowe. W podręczniku przedstawiono nowoczesne podejście do integracji zagadnień, łącząc teorię z praktyką i zachowując równowagę między teoretycznymi i praktycznymi aspektami marketingu. W publikacji podkreślono też różnorodność organizacji komercyjnych i działających non-profit, produktów, usług i branż.

Spis treści

Podręcznik składa się z 19 rozdziałów podzielonych na trzy główne części:

Unit 1

Wprowadzenie

1

Marketing i wartość dla klienta

2

Planowanie strategiczne w marketingu

Unit 2

Wybór rynków docelowych

3

Rynek konsumencki i zachowania nabywców indywidualnych

4

Rynek B2B i zachowania nabywców instytucjonalnych

5

Segmentacja, wybór rynków docelowych i pozycjonowanie

6

Źródła informacji i badania marketingowe

7

Marketing na rynku globalnym

8

Marketing różnorodności

Unit 3

Produkt, promocja, cena i dystrybucja

9

Zarządzanie produktem i marką

10

Marketing nowego produktu

11

Specyfika i jakość usług

12

Decyzje cenowe

13

Zintegrowana komunikacja marketingowa

14

Reklama i public relations

15

Sprzedaż osobista i promocja sprzedaży

16

Marketing bezpośredni i cyfrowy

17

Kanały dystrybucji

18

Sprzedaż detaliczna i hurtowa

19

Marketing zrównoważony

Tabela 1

Zakres i struktura

Książka została podzielona na trzy główne części, które obejmują kluczowe zagadnienia marketingu: wartość dla klienta, planowanie strategiczne, zrozumienie rynku oraz zastosowanie 4P marketingu. Każdy rozdział zawiera przykłady z rzeczywistych firm, takich jak OSHEE, Volkswagen, Zappos, Apple, czy Patagonia, które pomagają zilustrować omawiane koncepcje.

Część 1 (Wprowadzenie) Omawiamy w tej części istotę wartości jako głównego motoru działań w marketingu oraz procesy strategiczne, które organizacje powinny wdrażać, aby zapewnić wartość swoim klientom.

Rozdział 1 wprowadza studentów w podstawy marketingu – czym jest marketing, jak działa miks marketingowy (4P), zarządzanie relacjami z klientami oraz w jaki sposób marketerzy identyfikują potrzeby i pragnienia konsumentów. Przykłady firm przedstawione w rozdziale to OSHEE, Netflix, Volkswagen, Zappos. Ten rozdział otwiera także wprowadzenie do zagadnień etycznych marketingu, które są poruszane w każdym rozdziale.

Rozdział 2 jest omówieniem strategii marketingowej, celu i struktury planu marketingowego oraz sposobów mierzenia rezultatów działań marketingowych za pomocą wskaźników. Firmy, których działania posłużyły za przykłady wdrożeń strategii to m.in. Frito-Lay, Procter & Gamble, Emerson Electric, Apple i Starbucks.

Część 2 (Wybór rynków docelowych) Dostarcza narzędzi analitycznych i ram, które pomagają studentom zrozumieć szeroką gamę klientów (konsumentów i organizacje), dokonywać segmentacji i gromadzić dane potrzebne do podejmowania decyzji produktowych. Ostatnie dwa rozdziały podkreślają wyzwania związane z ekspansją na rynki międzynarodowe oraz docieraniem do zróżnicowanych kulturowo i demograficznie segmentów na rynkach krajowych. (Te zagadnienia zwykle są szczegółowo omawiane podczas zaawansowanych zajęć z marketingu).

Rozdział 3 koncentruje się na rynkach konsumenckich (B2C) i zachowaniach nabywczych. Studenci zdobywają wiedzę na temat typów zachowań nabywczych konsumentów, czynników wpływających na te zachowania oraz procesu podejmowania decyzji zakupowych. Przykłady firm to McDonald’s, PepsiCo, Patagonia, Birchbox, Abercrombie & Fitch oraz Chipotle.

Rozdział 4 skupia się na rynku instytucjonalnym (B2B). Mimo że istnieją podobieństwa między rynkami konsumenckimi a B2B, występują również znaczące różnice, w tym typy kupujących i sytuacje zakupowe. Przykłady firm to RingCentral, Office Depot, Barnes & Noble i Alibaba.com.

Rozdział 5 pokazuje, w jaki sposób firmy dokonują segmentacji rynku i wybierają docelowe grupy konsumentów, na których skoncentrują swoje działania marketingowe. Przykłady firm to Mattel Inc., McDonald’s, Mercedes-Benz i IKEA.

Rozdział 6 jest omówieniem gromadzeniem danych marketingowych oraz ich znaczenia dla sukcesu organizacji. Studenci dowiedzą się, w jaki sposób badania są wykorzystywane jako narzędzie do zbierania informacji i jak przebiega proces badania. Przykłady firm to LEGO, DuckDuckGo i Gallup Organization.

Rozdział 7 wprowadza studentów w handel międzynarodowy, omawiając jego zalety, wyzwania i determinanty. Odwołuje się on do przykładów takich jak agresja militarna Rosji na Ukrainę i globalna pandemia COVID-19.

Rozdział 8 prezentuje koncepcje, które studenci muszą zrozumieć i prawidłowo stosować, aby skutecznie docierać do coraz bardziej zróżnicowanego rynku. Studenci dowiedzą się o marketingu różnorodności i inkluzywnym, marketingu wielokulturowym i socjodemograficznym, a także o preferencjach konsumentów reprezentujących różne grupy społeczne. Przykłady firm to Procter & Gamble, PepsiCo, Target, Nike i IKEA.

Część 3 (Produkt, promocja, cena i dystrybucja) Prezentuje klasyczny model 4P, który pomaga organizować, priorytetyzować i sekwencjonować działania marketingowe.

Rozdział 9 omawia rodzaje produktów, cykl życia produktu, budowanie marki, rolę, jaką odgrywa opakowanie produktu. Studenci dowiedzą się, jak mierzy się skuteczność marki. Przykłady firm to Peloton, Netflix, Domino’s Pizza i Chipotle.

Rozdział 10 wprowadza studentów w tematykę zdobywania lub utrzymywania przewagi konkurencyjnej poprzez oferowanie nowych produktów. Przedstawia etapy procesu tworzenia nowego produktu, czynniki wpływające na jego sukces lub porażkę oraz proces jego akceptacji przez konsumentów. Przykłady firm to Swarovski, Taco Bell, Gillette i Kentucky Fried Chicken.

Rozdział 11 omawia usługi będące niematerialnym produktem. Zawiera klasyfikację usług, ich cechy charakterystyczne oraz kilka modeli, w tym usługowy łańcuch korzyści i model luk jakości usług. Przykłady firm to Taco Bell i Ritz-Carlton.

Rozdział 12 koncentruje się na aspekcie ceny w marketingowej kompozycji 4P. Wprowadza studentów w krytyczne elementy ustalania cen i pięciostopniowy proces ustalania cen. Przykłady firm to Amazon, GetUpside i Toyota.

Rozdział 13 opisuje, w jaki sposób firmy wykorzystują zintegrowaną komunikację marketingową (ZKM) do realizacji swoich celów marketingowych. Studenci dowiedzą się o różnych strategiach ZKM na przykładach działań takich marek jak Żywiec Zdrój i Allegro.

Rozdział 14 wprowadza studentów w tematykę elementów miksu promocyjnego. Koncentruje się zarówno na udanych, jak i nieudanych próbach dotarcia do głównych rynków docelowych. Komunikacja, różnorodność i media społecznościowe są integralną częścią tego rozdziału. Przykłady marek to Żywiec Zdrój, Coca-Cola, GameStop, PepsiCo i SeaWorld.

Rozdział 15 omawia różne strategie sprzedażowe, a także etapy procesu sprzedaży, jednocześnie analizując różne metody promocji sprzedaży, które pomagają stymulować popyt. Przykłady firm to Nike, Lidl i Perfetti Van Melle.

Rozdział 16 prezentuje różne kanały cyfrowe i bezpośrednie, które marketerzy wykorzystują, aby angażować klientów, zwiększać ruch na stronach internetowych firm i przekształcać kupujących w nabywców. Przykłady firm to TikTok, Amazon, Instagram i National Geographic.

Rozdział 17 analizuje różne decyzje dotyczące dystrybucji, które przedsiębiorstwa podejmują, by mieć pewność, że produkty i usługi trafią do klientów. Przykłady firm to Nike, Netflix, Auchan i VetExpert.

Rozdział 18 omawia zmieniające się znaczenie handlu detalicznego i hurtowego. Mimo że obroty w tradycyjnym handlu detalicznym w ostatnich dekadach znacząco spadły z powodu zakupów online, studenci poznają nowe firmy, które mogą odwrócić ten trend. Przykłady firm to Walmart, AutoZone, QVC i Trader Joe’s.

Rozdział 19 analizuje marketing zrównoważony i to, jak firmy mogą pozytywnie wpływać na ludzi i środowisko. Pokazuje on również, jak marki realizują cele zrównoważonego rozwoju i łączą misję firmy z jej działaniami marketingowymi. Przykłady firm to Patagonia, State Bags i PepsiCo. (Rozdział ten jest zaprojektowany jako materiał dodatkowy, zawiera mniej pytań i przykładów niż inne rozdziały).

Elementy struktury podręcznika

  • Marketing w praktyce. W tym miejscu student dostaje przykłady wyzwań, decyzji menedżerskich oraz zakresu akceptowanych praktyk marketingowych w rzeczywistych firmach i branżach..
  • Wyzwania etyczne. Każdy rozdział kończy się omówieniem typowych problemów etycznych związanych z tematyką podaną w rozdziale, w tym wyjaśnieniem znaczenia etyki w danym kontekście, typowych pułapek oraz konkretnego przykładu.
  • Sięgnij po więcej. W ramkach o tym tytule znajdują się linki do zasobów online i filmów, które pomogą w eksploracji tematu.
  • Etyczna firma. Ramka z opisem działań konkretnej firmy, która stosuje praktyki etyczne omówione w sekcji Wyzwania etyczne.
  • Analityka marketingowa. Ramki o tym tytule zostały zamieszczone w sześciu rozdziałach. Prowadzą studentów przez proces stosowania koncepcji omówionej w rozdziale do analizy i interpretacji metryk marketingowych. Przykłady i ich rozwiązania są przedstawione bezpośrednio w ramce, co ułatwia zrozumienie zagadnienia.
  • Sprawdź wiedzę. Pytania wielokrotnego wyboru na końcu każdej głównej sekcji rozdziału mają pomóc studentom w samodzielnym sprawdzeniu wiedzy. Klucz odpowiedzi znajduje się na końcu książki.

Ramki i segmenty ułatwiające przyswajanie materiału

  • Learning Outcomes. Każdy podrozdział rozpoczyna się od zwięzłego sprecyzowania efektów uczenia się.
  • Wprowadzenie. Na początku każdego rozdziału zostało zamieszczone studium przypadku, które w praktyce naświetla tematykę rozdziału.
  • Marketing w praktyce — przedyskutuj to. Na końcu każdego rozdziału podajemy pytania do dyskusji.
  • Ćwicz myślenie krytyczne. Pytania otwarte wymagające analitycznego myślenia zostały umieszczone na końcu każdego rozdziału.
  • A na koniec — studium przypadku. Szczegółowe studium przypadku ilustrujące koncepcje z rozdziału i zawierające kilka pytań do dyskusji. Może być używane jako temat do dyskusji podczas zajęć lub jako pisemne zadanie domowe.
  • Plan marketingowy — ćwiczenia. Wprowadzone w rozdziałach 1-9 ćwiczenia do uzupełniania w szablonie w formacie dokumentu tekstowego. Jest to wieloczęściowe ćwiczenie na cały semestr, w ramach którego wybierają rzeczywistą firmę i produkt lub usługę do zbadania i analizy.
  • Podsumowanie rozdziału. Wspierające studentów i instruktorów podsumowania rozdziałów, w którym znajdują się informacje zawarte w rozdziale.
  • Kluczowe pojęcia. Definicje kluczowych terminów podane na końcu każdego rozdziału

O autorach polskiego wydania

Redakcja naukowa

Lidia Danik, dr hab., prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie jest absolwentką SGH i dwukrotną stypendystką DAAD, pracuje w Katedrze Marketingu Międzynarodowego swojej macierzystej uczelni. Ekspertka w zakresie marketingu (w tym marketingu instytucjonalnego i międzynarodowego), współpracy międzyorganizacyjnej, internacjonalizacji przedsiębiorstw i kulturowych uwarunkowań biznesu międzynarodowego. Beneficjentka krajowych i międzynarodowych grantów badawczych. Autorka książki „Wpływ kultury na jakość relacji w międzynarodowej współpracy przedsiębiorstw” oraz kilkudziesięciu publikacji w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych. Wykładowczyni przedmiotów takich jak: marketing, marketing na rynku instytucjonalnym, kulturowe uwarunkowania biznesu międzynarodowego, międzynarodowe transakcje gospodarcze oraz umiędzynarodowienie przedsiębiorstwa. W podręczniku „Marketing - podstawy” zadbała o adaptację treści do wymagań polskiego rynku edukacyjnego i o uzupełnianie treści o przykłady bliskie polskim studentom.

Autorzy

Małgorzata Stefania Lewandowska, dr hab., prof. Szkoły Głównej Handlowej, pracownik badawczo – dydaktyczny w Katedrze Zarządzania Międzynarodowego Kolegium Gospodarki Światowej SGH. Absolwentka studiów Master of Business Administration oferowanych przez Université du Québec à Montréal, Kanada; profesor wizytująca w DeGroote School of Business McMaster University w Hamilton, Kanada; przewodnicząca Rady Programowej studiów magisterskich Master in International Business w SGH. Ekspert, autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu zarządzania w biznesie międzynarodowym, innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw, otwartych innowacji, polityki innowacyjnej, foresight’u strategicznego, jak również ekonomii i zarządzania w ochronie zdrowia. Uczestniczka licznych projektów badawczych i dydaktycznych, w tym również finansowanych ze środków europejskich. W podręczniku „Marketing - podstawy” jest autorką uzupełnień treści oraz tłumaczenia rozdziałów: Planowanie strategiczne w marketingu, Rynek B2B i zachowania nabywców instytucjonalnych, Marketing nowego produktu, Decyzje cenowe i Sprzedaż detaliczna i hurtowa.

Adam Oleksiuk, dr, wykładowca i pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zdobył doświadczenie w administracji publicznej oraz pełnił funkcje kierownicze i doradcze w spółkach prawa handlowego. Współpracuje z Kotler Impact i był członkiem komitetu organizacyjnego pierwszej europejskiej edycji nagrody Kotler Awards. Jest dydaktykiem z ponad 20-letnim doświadczeniem, w tym przez 20 lat pracował na uczelniach niepublicznych w Radomiu, m.in. w Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej. Prowadzi zajęcia z marketingu, w tym marketingu międzynarodowego i globalnego. Posiada dyplom Ministra Skarbu Państwa, potwierdzający zdanie egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia podyplomowe w PISM, PAN, AGH, UW oraz SGH. Był visiting scholar na University of Cambridge, intern w Stockholm School of Economics in Riga oraz visiting researcher na Saxion University. Stypendysta międzynarodowych programów (I.S.E.O Institute, IfW Kiel, University of Trento) oraz czterokrotny stypendysta władz austriackich w ramach kursów Joint Vienna Institute. Jest autorem ponad 150 publikacji. Jego zainteresowania badawcze obejmują zarządzanie i ekonomię innowacji, marketing międzynarodowy oraz przemiany gospodarcze Polski i regionu Europy Środkowej i Wschodniej. W podręczniku „Marketing - podstawy” jest autorem uzupełnień treści oraz tłumaczenia rozdziałów: Marketing i wartość dla klienta, Segmentacja, wybór rynków docelowych i pozycjonowanie, Marketing na rynku globalnym, Marketing różnorodności, Zarządzanie produktem i marką, Marketing zrównoważony.

Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, dr, absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, pracuje w Katedrze Biznesu Międzynarodowego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zainteresowania naukowe koncentruje głównie na problematyce ekonomiki i marketingu usług, a w szczególności usług turystycznych oraz rozwoju i promocji terytorialnej. W latach 2008-2015 pełniła funkcję Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej realizując działania promocyjne zarówno w kraju, jak i za granicą. Trenerka i doradczyni przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji i opracowań naukowych i o charakterze aplikacyjnym między innymi „Marketingowej Strategii Polski w sektorze turystyki 2008-2015” i „Kodeksu Dobrych Praktyk systemu zarządzania i promocji turystyki w Polsce”. Na studiach licencjackich, magisterskich oraz doktoranckich i podyplomowych wykłada między innymi takie przedmioty jak: marketing, marketing usług, maketing miejsc, metody ilościowe i jakościowe w naukach ekonomicznych i zarządzaniu, zrównoważony marketing miejsc, zarządzanie marką narodową. W podręczniku „Marketing - podstawy” jest autorką uzupełnień treści oraz tłumaczenia rozdziałów: Rynek konsumencki i zachowania nabywców indywidualnych, Źródła informacji i badania marketingowe, Specyfika i jakość usług.

Joanna Żukowska, dr hab., prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wicedyrektorka Instytutu Przedsiębiorstwa i Kierowniczka Zakładu Przedsiębiorczości i otoczenia Biznesu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Kierowniczka Studiów Podyplomowych Akademia Profesjonalnego Coacha. Przewodnicząca komitetu organizacyjnego Konferencji Coachingu. Coach akredytowany (ACC) przez ICF. Posiada Międzynarodowy Certyfikat Trenera w zakresie treningu. Tutor i mentor. Ukończyła półtoraroczny program Train the trainer i Educational Leadership na Uniwersytecie w Groningen. Stypendystka na Uniwersytecie w Bolonii i na Uniwersytecie Fordham w Nowym Jorku. Specjalizuje się w strategicznym zarządzaniu personelem, coachingu, formach rozwoju kompetencji pracowników, design thinkingu, kreowaniu relacji z klientem. Jej główny obszar zainteresowań badawczych stanowi strategiczne zarzadzanie kapitałem ludzkim, ze szczególnym uwzględnieniem teorii i koncepcji dotyczących pomiaru form rozwoju kompetencji pracowników. Ponadto prowadzi badania w obszarze kapitału relacyjnego. Autorka książek „Metody oceny form rozwoju kompetencji pracowników”, Funkcja monitoringu w organizacji wirtualnej oraz licznych artykułów naukowych w czasopismach zagranicznych i krajowych. W podręczniku „Marketing - podstawy” jest autorką uzupełnień treści oraz tłumaczenia rozdziałów: Zintegrowana komunikacja marketingowa, Reklama i public relations, Sprzedaż osobista i promocja sprzedaży, Marketing bezpośredni i cyfrowy, Kanały dystrybucji.

Recenzenci wydania polskiego

Małgorzata Bartosik-Purgat, prof. dr hab., Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Paweł Chlipała, dr hab., prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Zespół redakcyjny

Sławomir Borkowski - redakcja językowa

Zuzanna Helis i Iwona Sójkowska, dr - korekta

Maks Sztuka - grafika

Autorzy wydania amerykańskiego

Dr Maria Gomez Albrecht, University of Texas w Dallas jest adiunktem na University of Texas w Dallas. Jest również dyrektorką marketingu w Alonos Consulting oraz dyrektorką ds. komunikacji i zarządzania projektami w międzynarodowej sieci restauracji. Ma bogate doświadczenie akademickie i zawodowe zdobyte w pracy w ponad 20 krajach i w pięciu różnych językach. Jej specjalizacje obejmują marketing strategiczny, planowanie, zarządzanie marką, marketing wielokulturowy, programy lojalnościowe i wzrostowe, zarządzanie projektami oraz wprowadzanie produktów na rynki krajowe i międzynarodowe. Obroniła doktorat na Universidad Central de Nicaragua, studia podyplomowe Doctor of Business Administration (DBA) na SMC University oraz MBA na Oral Roberts University. Jest członkiem zarządu i członkiem kilku organizacji akademickich i zawodowych, m.in. Prospaniki i Amerykańskiego Stowarzyszenia Marketingu.

Dr Mark Green, Simpson College pracuje na stanowisku profesora w Simpson College, gdzie uczy zarządzania, marketingu, marketingu cyfrowego, marketingu międzynarodowego oraz przedsiębiorczości i innowacji. Jest współautorem książki „Global Marketing” (10. wydanie, Pearson, 2019). W roku akademickim 2011–2012 uczył marketingu międzynarodowego dla Konsorcjum Uniwersytetów do Studiów Międzynarodowych (CUIS) w Paderno del Grappa we Włoszech. Kierował programem „Semestr w Londynie” Simpson College w 1997 i ponownie w 2017 roku. Obronił doktorat z filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Cornell, MBA z zarządzania marketingowego z Syracuse University oraz licencjat z literatury rosyjskiej z Lawrence University.

Linda Hoffman, Ivy Tech Community College ma ponad 20-letnie doświadczenie w nauczaniu marketingu i innych kursów zarządzania biznesem w Indiana Institute of Technology, Ivy Tech i Concordia University. Opracowała wiele kursów online dla Ivy Tech Community College i Indiana Tech. Jest autorką i recenzentką licznych rozdziałów podręczników, materiałów dodatkowych i treści cyfrowych. Obroniła licencjat z zarządzania biznesem z Indiana Institute of Technology oraz magisterium z edukacji dorosłych z Indiana University.

Autorzy wyrażają głęboką wdzięczność redaktorce Stephanie Wall za jej umiejętne redagowanie i cierpliwe prowadzenie niniejszej publikacji.

Współautorzy wydania amerykańskiego

Jacqueline Babb, Northwestern University

Lauren M. Donovan, Delaware County Community College

Debra Ellerbrook, Concordia University Wisconsin

Lisa S. Goolsby, Southern New Hampshire University

Jaciel Keltgen, Minnesota State University

Sarah M. Shepler, Ivy Tech Community College

Deborah Toomey, Northwest Missouri State University

Recenzenci wydania amerykańskiego

Jacqueline Babb, Northwestern University; Diane Badame, University of Southern California; Dana Bailey, East Tennessee State University; Bryan Berndt, Rockland Community College; Lisa Cherivtch, Oakton Community College; Carol A. Decker, Johnson University; Beibei Dong, Lehigh University; Francis Dong, Catholic University (retired); Debra Ellerbrook, Concordia University Wisconsin; Kevin Feldt, The University of Akron; Ignacio Godinez Puebla, The University of Texas at Tyler; Jaciel Keltgen, Minnesota State University; Keyah Levy, Simpson College; Ira Lovitch, Mount Saint Mary’s University; Rajiv Mehta, New Jersey Institute of Technology; Monique Reece, University of Denver; Muhammed Saadiq, College of DuPage; Susan Schanne, Eastern Michigan University (retired); Jere Smith, Southern New Hampshire University; Deborah Toomey, Northwest Missouri State University; Violet Zlatar-Christopher, California State University

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 25 paź 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.