Cel dydaktyczny
- wyrażać pęd na płaszczyźnie;
- zapisywać zasadę zachowania pędu z uwzględnieniem składowych pędu;
- obliczać pęd jako wektor na płaszczyźnie.
Zderzenia ciał w dwóch wymiarach występują w przyrodzie znacznie częściej niż jednowymiarowe. W zderzeniach na płaszczyźnie kąty między prędkościami początkowymi ciał nie wynoszą lub i możliwa jest każda konfiguracja wektorów. Jeżeli natomiast zderzają się więcej niż dwa ciała lub wskutek eksplozji powstają więcej niż dwa fragmenty – sytuacja może wymagać opisu w trzech wymiarach, czyli w przestrzeni. Przyjrzyjmy się, jakie komplikacje to rodzi (dla uproszczenia na początek wystarczy nam zderzenie na płaszczyźnie).
Po pierwsze, należy zawsze pamiętać, że pęd jest wektorem. Jak wszystkie wektory, można go przedstawić przy pomocy składowych wzajemnie do siebie prostopadłych. Najczęściej są to składowe kartezjańskie , i (oznaczone odpowiednio wersorami osi: , , ). Stosując później zasadę zachowania pędu, będziemy rozpisywać równania dla poszczególnych składowych.
Druga, niezwykle istotna informacja dotyczy relacji siły i pędu, wyrażającej się w II zasadzie dynamiki:
gdzie siła również jest wektorem o trzech składowych, zatem:
Wiemy, że druga zasada dynamiki jest słuszna dla każdego kierunku ruchu, niezależnie od pozostałych składowych. Skoro tak, to na mocy III zasady Newtona, również zasada zachowania pędu będzie słuszna niezależnie od kierunku.
Powyższe informacje pozwalają na analizę każdego problemu wielowymiarowego za pomocą równań rozpisanych dla dwóch (w przypadku opisu w 2D) lub trzech (przy opisie w 3D) składowych wektorów siły, pędu czy prędkości, a także wyrażenie pędu całkowitego jako sumy pędów elementów układu:
Procedurę tę obrazuje Ilustracja 9.22.
Z równań dla każdej składowej niezależnie wyprowadzamy składową poszukiwanej prędkości:
gdzie jest całkowitą masą układu. Długość wektora prędkości obliczymy z pomocą twierdzenia Pitagorasa:
Strategia rozwiązywania zadań
Strategia rozwiązywania zadań: zasada zachowania pędu w dwóch wymiarach
Metoda postępowania w przypadku zagadnień dwu- lub trójwymiarowych z wykorzystaniem zasady zachowania pędu jest w gruncie rzeczy jednakowa, jak w przypadku problemu jednowymiarowego. Różnica polega na tym, że należy ułożyć i rozwiązać równanie dla każdej składowej:
- Zidentyfikuj układ zamknięty.
- Zapisz równania reprezentujące zasadę zachowania pędu dla poszczególnych składowych.
- Jeżeli masz za zadanie wyznaczyć prędkość lub pęd – pamiętaj o wektorowym (graficznym) dodaniu składowych i wyznaczeniu długości wektora sumarycznego za pomocą twierdzenia Pitagorasa.
Przykład 9.14
Zderzenie samochodów
Samochód osobowy o masie 1200 kg jadący na wschód z prędkością 60 km/h zderzył się na skrzyżowaniu z ciężarówką o masie 3 ton jadącą na północ z prędkością 40 km/h (Ilustracja 9.23). Oba pojazdy poruszają się dalej razem. Jaka jest ich prędkość po zderzeniu?Strategia rozwiązania
Przede wszystkim należy wyodrębnić układ zamknięty. Naturalnym wyborem jest układ „ciężarówka plus samochód”: nie jest to jednak układ zamknięty ze względu na obecność siły tarcia między drogą a zdeformowanymi pojazdami po zderzeniu. Problem ten przestanie istnieć, jeśli zawęzimy zagadnienie do wyznaczenia prędkości masy pojazdów w chwili tuż po zderzeniu. Przy takim zastrzeżeniu układ będzie zamknięty, a zasada zachowania pędu spełniona.Ponieważ rozważamy ruch na płaszczyźnie, analizujemy pęd w ujęciu składowych , i względem tychże osi zapisujemy zasadę zachowania pędu.
Rozwiązanie
Przed zderzeniem całkowity pęd układu wynosi:Po zderzeniu pęd całkowity wynosi:
Ponieważ mamy do czynienia z układem zamkniętym, pęd zostaje zachowany:
Istotne jest wciąż zachowanie zapisu wektorowego, ponieważ zagadnienie nie jest jednowymiarowe, tzn. wektory nie są do siebie równoległe. Należy je dodać wektorowo (Ilustracja 9.24).
Oznaczmy osie układu współrzędnych jako –skierowaną w prawo i –skierowaną w górę, zgodnie z prędkościami pojazdów na rysunku. Wówczas pędy pojazdów:
Zasada zachowania pędu wzdłuż osi ma wówczas postać:
Wzdłuż osi :
Stosujemy twierdzenie Pitagorasa:
Kąt wskazany na rysunku wynosi:
Znaczenie
W praktyce, aby określić prędkości pojazdów przed zderzeniem, policjanci lub ekipa dochodzeniowa czynności omówione we wcześniejszym przykładzie wykonują w odwrotnej kolejności: mierzą długość śladów hamowania na drodze (drogę hamowania) i korzystają z twierdzenia o równoważności pracy i energii oraz z zasady zachowania pędu.Sprawdź, czy rozumiesz 9.9
Załóżmy, że prędkości przed zderzeniem pojazdów nie są do siebie prostopadłe. Jak zmieniłoby to efekt fizyczny i matematyczną analizę zderzenia?
Przykład 9.15
Eksplozja butli nurkowej
Typowa butla nurkowa jest aluminiowym cylindrem o masie własnej ok. 14,4 kg (Ilustracja 9.25). Po napełnieniu jej sprężonym powietrzem ciśnienie wewnątrz butli wynosi 170–200 atm. Załóżmy, że w pewnym momencie taka spoczywająca butla eksploduje, rozrywając się na trzy fragmenty. Pierwszy z nich, o masie ok. 4,5 kg odlatuje w płaszczyźnie poziomej z prędkością 105 m/s, drugi – o masie 3,2 kg również odlatuje w płaszczyźnie poziomej z prędkością 77 m/s, pod kątem do kierunku ruchu pierwszego fragmentu. Jaką masę i prędkość początkową po wybuchu będzie miał trzeci fragment?Strategia rozwiązania
Aby skorzystać z zasady zachowania pędu, niezbędne jest określenie układu zamkniętego. Jeśli weźmiemy pod uwagę samą butlę bezpośrednio po wybuchu, możemy pominąć wpływ siły grawitacji na butlę i jej fragmenty. Uznajemy zatem, że jest to układ zamknięty o początkowym pędzie równym zeru.Ponieważ wiemy, że dwa fragmenty poruszają się w płaszczyźnie poziomej, zatem i trzeci fragment będzie poruszał się w tejże płaszczyźnie (w przeciwnym razie jakakolwiek pionowa składowa wektora pędu nie mogłaby zrównoważyć się, a wiemy, że na początku wszystkie składowe wynosiły zero). Zatem, patrząc „z góry” na odlatujące elementy wybieramy początek dwuwymiarowego układu współrzędnych w środku butli, zaś oś w taki sposób, by była skierowana zgodnie z skierowaną zgodnie z prędkością pierwszego fragmentu. Zapisujemy równania wyrażające zasadę zachowania pędu dla obu składowych, aby otrzymać składowe nieznanego pędu trzeciego fragmentu, z których (przy zastosowaniu twierdzenia Pitagorasa) obliczymy jego wartość. Następnie, dzieląc wynik przez masę trzeciego fragmentu, otrzymamy prędkość tegoż fragmentu.
Rozwiązanie
Zacznijmy od wyliczenia masy trzeciego fragmentu butli:Zapiszemy teraz zasadę zachowania pędu dla składowych i :
Kierunek osi :
Kierunek osi :
Korzystając z funkcji trygonometrycznych kąta obliczamy składową :
Następnie wyznaczamy składową :
Z obu składowych wyznaczamy wartość pędu:
Prędkość trzeciego fragmentu butli wynosi więc:
Kierunek tej prędkości jest taki, jak kierunek wektora pędu:
Ponieważ kąt mierzony jest od ujemnej półosi jego właściwa wartość to względem kierunku .
Znaczenie
Ogromne wartości prędkości są typowe i odzwierciedlają siłę wybuchu sprężonego gazu. Rozpędzone fragmenty mogą z łatwością przebić ścianę, spowodować poważne obrażenia, a nawet śmierć. Na szczęście statystyki pokazują, że tego typu zdarzenia występują niezwykle rzadko.Sprawdź, czy rozumiesz 9.10
Zauważ, że masa samego powietrza sprężonego w butli została w powyższej analizie pominięta. Jak zmieniłaby się metoda rozwiązania zadania, gdyby uwzględnić masę powietrza? Jak bardzo wpłynęłoby to na wynik liczbowy?