Podręcznik Fizyka dla szkół wyższych powstał po to, by udostępnić studentom za darmo materiały dydaktyczne spełniające najwyższe standardy akademickie. Podręcznik stworzony został przez OpenStax, fundację non-profit działającą przy Rice University w Stanach Zjednoczonych.
Przedmowa do wydania polskiego
Wierzymy, że przyszłość edukacji to swobodny i wygodny dostęp do najlepszych treści, równy dla wszystkich. Fundacja OpenStax realizuje tę misję, tworząc wysokiej jakości podręczniki i udostępniając je studentom i wykładowcom. W ramach projektu opublikowano ponad 20 darmowych podręczników z różnych dziedzin nauki.
Fizyka dla szkół wyższych to polska adaptacja trzytomowej publikacji University Physics, wydanej jesienią 2016 roku. To najbardziej nowatorski i aktualny podręcznik fizyki na polskim rynku. Publikacja przygotowana została przez OpenStax Polska we współpracy z siedmioma czołowymi uczelniami w kraju i jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na treści mające wysokie walory dydaktyczne, a zarazem atrakcyjne dla współczesnych studentów. Otwarta licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) gwarantuje całkowicie bezpłatny dostęp i niemal nieograniczone możliwości korzystania z publikacji.
Jedną z największych, w naszym przekonaniu, zalet podręcznika jest jego wersja cyfrowa. Plik w formacie PDF można pobrać ze strony OpenStax.org. Aby jednak wykorzystać pełny potencjał, jaki daje otwarta licencja i nowe technologie informatyczne, udostępniamy tę publikację przede wszystkim na platformie OpenStax CNX, którą specjalnie w tym celu przystosowaliśmy do obsługi języków innych niż angielski i przetłumaczyliśmy na język polski. Platforma, oprócz zapewnienia wygodnego dostępu do podręcznika, umożliwia również łatwą adaptację jego treści do indywidualnych potrzeb. Jeśli więc pomyślicie Państwo o wykorzystaniu fragmentów publikacji do przygotowania własnych materiałów, nie ma żadnych przeszkód prawnych ani technicznych, aby to uczynić.
Podziękowania
W pracę nad podręcznikiem zaangażowanych było 52 pracowników naukowych z siedmiu instytucji akademickich. Kilka osób z tego grona okazało nam szczególną pomoc, za co bardzo dziękujemy:
- prof. dr hab. inż. Zbigniew Kąkol, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- prof. PWr dr hab. inż. Włodzimierz Salejda, Politechnika Wrocławska
- prof. UZ dr hab. Maria Przybylska, Uniwersytet Zielonogórski
- dr inż. Radosław Strzałka, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- dr Brygida Mielewska, Politechnika Gdańska
- prof. UZ dr hab. Jarosław Piskorski, Uniwersytet Zielonogórski
Adaptacja podręcznika została sfinansowana z grantu The Brian D. Patterson USA-International Foundation. Serdecznie dziękujemy.
O projekcie OpenStax
OpenStax to fundacja charytatywna z siedzibą w Rice University w USA. Misją fundacji jest ułatwianie studentom dostępu do edukacji. Pierwszy otwarty podręcznik fundacja wydała w 2012 roku. Od tamtej pory jej oferta podręczników rozrosła się do ponad 20 pozycji. Korzystają z nich setki tysięcy studentów na całym świecie. Opracowane w ramach projektu oprogramowanie pomagające zwiększyć efektywność uczenia się poprzez adaptacyjną personalizację ścieżek edukacyjnych jest obecnie w fazie pilotażu w szkołach podstawowych i średnich. OpenStax realizuje swoją misję dzięki hojności innych organizacji charytatywnych. Darowizny te oraz usługi i zasoby otrzymywane na preferencyjnych warunkach od innych partnerów pozwalają nam pokonywać najczęściej występujące bariery utrudniające osiągnięcie sukcesu zarówno studentom jak i wykładowcom.
O zasobach OpenStax
Dostępne do modyfikacji
Fizyka dla szkół wyższych jest udostępniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0), która zezwala każdemu na dowolne rozpowszechnianie, modyfikowanie i rozszerzanie treści pod warunkiem uznania autorstwa OpenStax i osób podpisanych pod oryginałem. Otwarta licencja umożliwia Państwu wyjęcie z tej publikacji rozdziału lub fragmentu, które potrzebujecie do zajęć. Stwórzcie własne treści, modyfikując istniejące i układając je w dowolnej kolejności. Następnie prześlijcie studentom bezpośredni odnośnik do swojej publikacji na platformie OpenStax CNX. Platforma OpenStax CNX istnieje od 1999 roku i ma zapewnione stabilne finansowanie. Opublikowano na niej dziesiątki tysięcy zasobów edukacyjnych w wielu językach.
Zgłaszanie błędów
Wszystkie podręczniki OpenStax przechodzą rygorystyczny proces recenzji. Mimo to niektóre błędy mogły zostać przeoczone, co zdarza się w każdej profesjonalnej publikacji. Nasze książki są cyfrowe, dlatego możemy uaktualniać je, ilekroć zachodzi taka konieczność. By zaproponować poprawkę, prosimy skorzystać z odnośnika na stronie podręcznika na OpenStax.org. Zgłoszone poprawki są oceniane przez ekspertów.
Format
Niniejsza publikacja jest dostępna za darmo na stronie internetowej i w formacie PDF. Podręcznik zostanie również wydrukowany w małym nakładzie i będzie można go znaleźć w bibliotekach uczelni partnerskich.
O podręczniku
Fizyka dla szkół wyższych, podobnie jak podręcznik University Physics, na którym się opiera, przeznaczona jest dla zajęć z fizyki ogólnej z elementami analizy matematycznej, trwających 2-3 semestry. Treść dopasowano pod względem zakresu i kolejności do praktyki dydaktycznej większości uczelni prowadzących takie zajęcia. Wiedza fizyczna jest fundamentem we wszystkich zawodach związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, medycznymi i technicznymi. Niniejsza publikacja pomoże studentom poznać kluczowe pojęcia fizyczne i zrozumieć, jak te pojęcia odnoszą się do ich własnego życia oraz otaczającej ich rzeczywistości. Z uwagi na rozległy zakres materiału, aby ułatwić korzystanie z podręcznika, podzielono go na trzy tomy.
Zakres materiału
Zakres wiedzy prezentowanej w podręczniku Fizyka dla szkół wyższych został dopasowany do typowych zajęć akademickich z fizyki ogólnej prowadzonych przez 2-3 semestry. Staraliśmy się zaprezentować fizykę jako dziedzinę ciekawą i zrozumiałą, zachowując zarazem niezbędny rygor matematyczny. Mając to na względzie, treść niniejszego podręcznika została ułożona w logicznej kolejności, od kwestii podstawowych do bardziej zaawansowanych, odwołuje się do wiedzy, jaką studenci uzyskali z dotychczasowych części, i podkreśla powiązania między zagadnieniami, a także między teorią a praktyką. Celem każdego podrozdziału jest nie tylko nauczenie pojęć, ale także zbudowanie umiejętności posługiwania się nimi – umiejętności, która przyda się studentom w przyszłej pracy zawodowej lub dalszej nauce. Układ i metodologia podręcznika powstały we współpracy z doświadczonymi wykładowcami fizyki.
TOM I
Część 1: Mechanika
- Rozdział 1: Jednostki i miary
- Rozdział 2: Wektory
- Rozdział 3: Ruch prostoliniowy
- Rozdział 4: Ruch w dwóch i trzech wymiarach
- Rozdział 5: Zasady dynamiki Newtona
- Rozdział 6: Zastosowania zasad dynamiki Newtona
- Rozdział 7: Praca i energia kinetyczna
- Rozdział 8: Energia potencjalna i zasada zachowania energii
- Rozdział 9: Pęd i zderzenia
- Rozdział 10: Obroty wokół stałej osi
- Rozdział 11: Moment pędu
- Rozdział 12: Równowaga statyczna i sprężystość
- Rozdział 13: Grawitacja
- Rozdział 14: Mechanika płynów
Część 2: Fale i akustyka
- Rozdział 15: Drgania
- Rozdział 16: Fale
- Rozdział 17: Dźwięk
TOM II
Część 1: Termodynamika
- Rozdział 1: Temperatura i ciepło
- Rozdział 2: Kinetyczna teoria gazów
- Rozdział 3: Pierwsza zasada termodynamiki
- Rozdział 4: Druga zasada termodynamiki
Część 2: Elektryczność i magnetyzm
- Rozdział 5: Ładunki elektryczne i pola
- Rozdział 6: Prawo Gaussa
- Rozdział 7: Potencjał elektryczny
- Rozdział 8: Pojemność elektryczna
- Rozdział 9: Prąd i rezystancja
- Rozdział 10: Obwody prądu stałego
- Rozdział 11: Siła i pole magnetyczne
- Rozdział 12: Źródła pola magnetycznego
- Rozdział 13: Indukcja elektromagnetyczna
- Rozdział 14: Indukcyjność
- Rozdział 15: Obwody prądu zmiennego
- Rozdział 16: Fale elektromagnetyczne
TOM III
Część 1: Optyka
- Rozdział 1: Natura światła
- Rozdział 2: Optyka geometryczna i tworzenie obrazu
- Rozdział 3: Interferencja
- Rozdział 4: Dyfrakcja
Część 2: Fizyka współczesna
- Rozdział 5: Teoria względności
- Rozdział 6: Fotony i fale materii
- Rozdział 7: Mechanika kwantowa
- Rozdział 8: Struktura atomu
- Rozdział 9: Fizyka materii skondensowanej
- Rozdział 10: Fizyka jądrowa
- Rozdział 11: Fizyka cząstek elementarnych i kosmologia
Konstrukcja metodyczna
W całym podręczniku Fizyka dla szkół wyższych zagadnienia prezentowane są zarówno w sposób klasyczny, z uwzględnieniem historycznych metod i technik, jak i w aspekcie współczesnych zastosowań. Większość rozdziałów zaczyna się od obserwacji lub doświadczeń, które umieszczają materiał w kontekście praktycznym. Sposób prezentacji materiału i logikę wywodu oparto na wieloletnim doświadczeniu zebranym przez wykładowców fizyki. Zastosowane w podręczniku podejście, równoważące klarowność wyjaśnień z naukowym rygorem, sprawdziło się w trakcie ich pracy ze studentami. W tekście zamieszczono odnośniki do wcześniejszych treści, aby studenci mogli łatwo przypominać sobie poruszane zagadnienia, a potem wracać do bieżącego wywodu, co ułatwia zrozumienie powiązań między tematami. Najważniejsze postacie i eksperymenty historyczne omawiane są w głównym tekście, a nie w ramkach lub na marginesie, aby nie utrudniać czytelnikowi budowania intuicyjnego rozumienia prezentowanych kwestii. Najważniejsze pojęcia, definicje i wzory wyeksponowano w tekście i przytoczono je ponownie w podsumowaniu na końcu każdego rozdziału. Przykłady i zdjęcia starano się dobrać w taki sposób, aby w miarę możliwości dotyczyły współczesnych zastosowań fizyki lub nowoczesnych technologii znanych studentom z codziennego życia, od smartfonów przez internet po nawigację satelitarną.
Sprawdzanie wiedzy
Rozwiązania przykładowych zadań zamieszczonych w każdym rozdziale zazwyczaj podzielone są na trzy części: Strategia rozwiązania, Rozwiązanie i Znaczenie, które pokazują, jak podejść do zadania, jak przekształcić równania i wreszcie jak sprawdzić i zinterpretować wynik. Dodatkowo pod przykładami często znaleźć można sekcję Sprawdź, czy rozumiesz, która zawiera pytania i odpowiedzi pomagające studentom utrwalić sobie kluczowe wnioski z przykładu. Sekcja Strategie rozwiązywania zadań zamieszczona w każdym rozdziale rozbija sposoby podchodzenia do różnych problemów na łatwe do zapamiętania kroki. Na końcu każdego rozdziału znajduje się również zbiór różnorodnych zadań umożliwiający sprawdzenie zdobytej wiedzy.
- Pytania nie wymagają żadnych obliczeń. Sprawdzają, czy student rozumie najważniejsze pojęcia.
- Zadania przypisane do każdego podrozdziału sprawdzają umiejętność podejścia do problemu i zastosowania teorii do praktycznych sytuacji.
- Zadania dodatkowe wymagają zastosowania wiedzy z całego rozdziału, zmuszając studentów do wybrania właściwych równań i pojęć. Niektóre z tych zadań, opisane jako Nieracjonalne wyniki, żądają od studenta oceny wiarygodności uzyskanych wyników i wyjaśnienia, dlaczego są nieracjonalne i które z założeń mogły nie być prawidłowe.
- Zadania trudniejsze rozszerzają problematykę o intrygujące lecz trudne sytuacje.
Odpowiedzi do wszystkich zadań umieszczono na końcu podręcznika w sekcji Rozwiązania zadań.
Materiały dodatkowe
Zasoby dla studentów i wykładowców
Na stronie OpenStax.org można znaleźć materiały dodatkowe w języku angielskim, przeznaczone zarówno dla studentów jak i wykładowców — między innymi przewodniki użytkownika, slajdy w formacie PowerPoint, a także arkusze odpowiedzi i rozwiązań dla prowadzących zajęcia i studentów. Aby uzyskać dostęp do materiałów dla wykładowców, należy posiadać zweryfikowane konto instruktorskie, o które można poprosić przy logowaniu na OpenStax.org. Zasoby te są ściśle dopasowane do podręcznika.
Oferta partnerów OpenStax
Partnerzy projektu OpenStax pomagają dostarczać wysokiej jakości zasoby edukacyjne, w cenie dostępnej dla wszystkich studentów i wykładowców. Ich narzędzia zostały zintegrowane z podręcznikami dostępnymi w języku angielskim. Aby uzyskać dostęp do zasobów i usług oferowanych przez naszych partnerów, odwiedź stronę danego podręcznika na OpenStax.org.
Autorzy Fizyki dla szkół wyższych
Openstax Polska
Podręcznik Fizyka dla szkół wyższych powstał w ramach projektu OpenStax Polska fundacji Katalyst Education. W 2018 roku powstała fundacja OpenStax Poland, która przejęła pracę od fundacji Katalyst Education pracę nad publikacją i promocją podręcznika.
Misją obu fundacji Katalyst Education i OpenStax Poland, opartych na filozofii Otwartych Zasobów Edukacyjnych, jest wyrównywanie szans wszystkich uczniów w Polsce, poprzez tworzenie cyfrowych narzędzi edukacyjnych i dostarczanie usług wspierających optymalne ich wykorzystanie. Więcej informacji: OpenStax.pl, katalysteducation.org.
Katalyst Education oraz OpenStax Poland należą do grupy White Star Foundations w Polsce. Więcej informacji: whitestarfoundations.org.
Tłumacze i autorzy adaptacji
- prof. UW dr hab. Adam Bednorz, Uniwersytet Warszawski
- lic. Anna Błachowicz, Politechnika Śląska
- dr hab. Tomasz Błachowicz, Politechnika Śląska
- dr inż. Beata Bochentyn, Politechnika Gdańska
- mgr Juliusz P. Braun, Uniwersytet Warszawski
- dr Bartosz Brzostowski, Uniwersytet Zielonogórski
- dr inż. Roman Bukowski, Politechnika Śląska
- prof UAM dr hab. Gotard Burdziński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- inż. Robert Chudek, Politechnika Warszawska
- dr hab. Roman Gołębiewski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- prof. UAM dr hab. Krzysztof Grygiel, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- dr inż. Piotr Grygiel, Politechnika Gdańska
- prof. dr hab. Marian Grynberg, Uniwersytet Warszawski
- mgr Katarzyna Gwóźdź, Politechnika Wrocławska
- dr hab. inż. Grzegorz Harań, Politechnika Wrocławska
- dr hab. inż. Andrzej Janutka, Politechnika Wrocławska
- dr Wojciech Kamiński, Uniwersytet Wrocławski
- dr hab. Dobrosława Kasprowicz, Politechnika Poznańska
- prof. dr hab. inż. Zbigniew Kąkol, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- prof. dr hab. Adam Lipowski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- prof. dr hab. inż. Paweł Machnikowski, Politechnika Wrocławska
- prof. dr hab. Jacek Majewski, Uniwersytet Warszawski
- prof. UWr dr hab. Leszek Markowski, Uniwersytet Wrocławski
- dr inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Politechnika Gdańska
- dr Brygida Mielewska, Politechnika Gdańska
- dr inż. Tadeusz Miruszewski, Politechnika Gdańska
- prof. UZ dr hab. Jarosław Piskorski, Uniwersytet Zielonogórski
- dr Krzysztof Pomorski, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- prof. dr hab. Ewa Popko, Politechnika Wrocławska
- prof. dr hab. inż. Andrzej Radosz, Politechnika Wrocławska
- dr hab. Tomasz Runka, Politechnika Poznańska
- prof. PWr dr hab. inż. Włodzimierz Salejda, Politechnika Wrocławska
- dr hab. inż. Paweł Scharoch, Politechnika Wrocławska
- dr inż. Kazimierz Sierański, Politechnika Wrocławska
- dr inż. Piotr Sitarek, Politechnika Wrocławska
- dr hab. inż. Gabriela Statkiewicz-Barabach, Politechnika Wrocławska
- dr inż. Radosław Strzałka, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- dr inż. Jan Szatkowski, Politechnika Wrocławska
- dr Izabela Szyperska, Politechnika Poznańska
- dr Agnieszka Tomaszewska, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
- dr inż. Bartłomiej Toroń, Politechnika Śląska
- dr inż. Dominika Trefon-Radziejewska, Politechnika Śląska
- dr inż. Sebastian Wachowski, Politechnika Gdańska
- dr Jakub Wagner, Uniwersytet Warszawski
- mgr Mateusz Wlazło, Uniwersytet Warszawski
- prof. dr hab. Antoni Wójcik, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- mgr inż. Klaudia Żerańska, Politechnika Warszawska
Recenzenci
- prof. dr hab. Kazimierz Fabisiak
- dr Piotr Goldstein
- prof. dr hab. inż. Zbigniew Kąkol
- mgr inż. Michał Maciejewski
- prof. dr hab. Paweł Machnikowski
- dr Brygida Mielewska
- prof. dr hab. Jan Mostowski
- prof. AGH dr hab. Antoni Paja
- prof. dr hab. Ewa Popko
Zespół redakcyjny
Redakcja merytoryczna
- dr Agnieszka Tomaszewska
- mgr Waldemar Pławski
Korekta językowa
- Daria Danilczyk
- Monika Hryniewicka
- Maria Kowalczyk
- Małgorzata Kryska-Mosur
- Marcin Kuźma
- Aleksandra Marczuk
- Aleksandra Sekuła
Korekta techniczna i merytoryczna
- Adam Anglart
- Mariusz Bardyn
- Patryk Bojarski
- Weronika Brzezińska
- Alicja Kozłowska
- Katarzyna Ludwiczak
- Aleksandra Rafalak
- Mateusz Saniewski
- Cezary Turski
- Natalia Wilkus
Autorzy University Physics
Autorzy prowadzący
Samuel J. Ling, Truman State UniversityProf. Samuel Ling od 25 lat wykłada fizykę ogólną i specjalistyczną na Truman State University, będąc jednocześnie dyrektorem Wydziału Fizyki. Prof. Ling ma dwa stopnie doktorskie uzyskane na Boston University, jeden z chemii, a drugi z fizyki. Zanim rozpoczął pracę na Truman State University, był szefem zespołu badawczego w Indian Institute of Science w Bangalore. Prof. Ling jest również autorem podręcznika A First Course in Vibrations and Waves, wydanego przez Oxford University Press. Prof. Ling ma ogromny dorobek w dziedzinie badań nad kształceniem fizyków. Opublikował pracę na temat metod współpracy w nauczaniu fizyki. Za swój wkład w innowacyjne metody nauczania otrzymał nagrody Truman Fellow i Jepson Fellow. Jego publikacje dotyczyły dziedzin takich jak kosmologia, fizyka ciała stałego i optyka nieliniowa.
Jeff Sanny, Loyola Marymount UniversityDr Jeff Sanny uzyskał licencjat w dziedzinie fizyki w Harvey Mudd College w 1974 roku, a następnie stopień doktora w dziedzinie fizyki ciała stałego na University of California w Los Angeles w 1980 roku. Jesienią 1980 roku rozpoczął pracę na Loyola Marymount University, gdzie pełnił funkcję dyrektora wydziału oraz prodziekana. Nauczanie podstaw fizyki to jedno z jego ulubionych zajęć na uniwersytecie. Jest także wielkim propagatorem uczestnictwa studentów w badaniach naukowych i od wielu lat prowadzi studenckie koło naukowe zajmujące się fizyką przestrzeni kosmicznej.
Bill Moebs, PhDDr William Moebs uzyskał licencjat i doktorat w dziedzinie fizyki (w latach 1959 i 1965) na University of Michigan. Następnie na tej samej uczelni przez rok zajmował się pracą naukową, kontynuując swoje badania w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych. W 1966 roku przeszedł na uniwersytet Indiana Purdue Fort Wayne (IPFW), gdzie w latach 1971-1979 piastował stanowisko dyrektora Wydziału Fizyki. W 1979 roku podjął pracę na Loyola Marymount University (LMU), kierując tamtejszym Wydziałem Fizyki w latach 1979-1986. Od 2000 roku jest na emeryturze. Publikował prace z zakresu fizyki cząstek elementarnych, kinetyki reakcji chemicznych, podziałów komórkowych, fizyki atomowej oraz nauczania fizyki.
Pozostali autorzy
- David Anderson, Albion College
- Daniel Bowman, Ferrum College
- Dedra Demaree, Georgetown University
- Gerald Friedman, Santa Fe Community College
- Lev Gasparov, University of North Florida
- Edw. S. Ginsberg, University of Massachusetts
- Alice Kolakowska, University of Memphis
- Lee LaRue, Paris Junior College
- Mark Lattery, University of Wisconsin
- Richard Ludlow, Daniel Webster College
- Patrick Motl, Indiana University–Kokomo
- Tao Pang, University of Nevada–Las Vegas
- Kenneth Podolak, Plattsburgh State University
- Takashi Sato, Kwantlen Polytechnic University
- David Smith, University of the Virgin Islands
- Joseph Trout, Richard Stockton College
- Kevin Wheelock, Bellevue College
Recenzenci
- Salameh Ahmad, Rochester Institute of Technology–Dubai
- John Aiken, University of Colorado–Boulder
- Anand Batra, Howard University
- Raymond Benge, Terrant County College
- Gavin Buxton, Robert Morris University
- Erik Christensen, South Florida State College
- Clifton Clark, Fort Hays State University
- Nelson Coates, California Maritime Academy
- Herve Collin, Kapi’olani Community College
- Carl Covatto, Arizona State University
- Alexander Cozzani, Imperial Valley College
- Danielle Dalafave, The College of New Jersey
- Nicholas Darnton, Georgia Institute of Technology
- Robert Edmonds, Tarrant County College
- William Falls, Erie Community College
- Stanley Forrester, Broward College
- Umesh Garg, University of Notre Dame
- Maurizio Giannotti, Barry University
- Bryan Gibbs, Dallas County Community College
- Mark Giroux, East Tennessee State University
- Matthew Griffiths, University of New Haven
- Alfonso Hinojosa, University of Texas–Arlington
- Steuard Jensen, Alma College
- David Kagan, University of Massachusetts
- Jill Leggett, Florida State College–Jacksonville
- Sergei Katsev, University of Minnesota–Duluth
- Alfredo Louro, University of Calgary
- James Maclaren, Tulane University
- Ponn Maheswaranathan, Winthrop University
- Seth Major, Hamilton College
- Oleg Maksimov, Excelsior College
- Aristides Marcano, Delaware State University
- Marles McCurdy, Tarrant County College
- James McDonald, University of Hartford
- Ralph McGrew, SUNY–Broome Community College
- Paul Miller, West Virginia University
- Tamar More, University of Portland
- Farzaneh Najmabadi, University of Phoenix
- Richard Olenick, The University of Dallas
- Christopher Porter, Ohio State University
- Liza Pujji, Manakau Institute of Technology
- Baishali Ray, Young Harris University
- Andrew Robinson, Carleton University
- Aruvana Roy, Young Harris University
- Abhijit Sarkar, The Catholic University of America
- Gajendra Tulsian, Daytona State College
- Adria Updike, Roger Williams University
- Clark Vangilder, Central Arizona University
- Steven Wolf, Texas State University
- Alexander Wurm, Western New England University
- Lei Zhang, Winston Salem State University
- Ulrich Zurcher, Cleveland State University