Complete the following questions to practice the skills you have learned in this lesson.
- The total monthly cost of a cell phone plan from Company costs $10, plus $15 per gigabyte for data used. The total monthly cost from Company costs $80 with unlimited data.
Rule gives the monthly cost, in dollars, of using gigabytes of data on Company ’s plan. Rule gives the monthly cost, in dollars, of using gigabytes of data on Company ’s plan.
- Which sentence describes the meaning of the statement ?
-
It costs $2 to use 40 gigabytes of data using plan .
-
It costs $2 to use 40 gigabytes of data using plan .
-
It costs $40 to use 2 gigabytes of data using plan .
-
It costs $40 to use 2 gigabytes of data using plan .
- Which is less, or ?
-
D(4)
-
C(4)
- Which is less, or ?
-
D(5)
-
C(5)
- For what number is ?
- Function takes a student’s first name for its input and gives the number of letters in the first name for its output.
- Find the value of .
- Find the value of .
- Is the following graph a function?
-
No
-
Yes
- Is the following graph a function?
-
No
-
Yes
- Is the following graph a function?
-
No
-
Yes