1.8.5 • Practice
Complete the following questions to practice the skills you have learned in this lesson.
For questions 1 – 4 use the problem below:
Priya is buying raisins and almonds to make trail mix. Almonds cost $5.20 per pound and raisins cost $2.75 per pound. Priya spent $11.70 buying almonds and raisins. The relationship between pounds of almonds, pounds of raisins, and the total cost is represented by the equation .
How many pounds of raisins did Priya buy if she bought the following amount of almonds?
- 2 pounds of almonds
-
0.473
-
0.946
-
2.75
-
1.192
- 1.06 pounds of almonds
-
2.811
-
5.5
-
1.689
-
2.25
- 0.64 pounds of almonds
-
8.371
-
3.044
-
1.911
-
9.94
- pounds of almonds
For questions 5 – 6 use the scenario below:
A car traveled 180 miles at a constant rate.
- For each of the missing spaces in the table, a-d, select the missing value that completes the table to show the rate at which the car was traveling if it completed the same distance in each number of hours.
| Travel Time (Hours) |
Rate of Travel (Miles Per Hour) |
|---|---|
| 5 | a. ____ |
| 4.5 | b. ____ |
| 3 | c. ____ |
| 2.25 | d. ____ |
a.______
-
60
-
36
-
80
-
40
b. _____
-
60
-
36
-
80
-
40
c. _____
-
60
-
36
-
80
-
40
d. _____
-
60
-
36
-
80
-
40
- Choose the equation that would make it easy to find the rate at which the car was traveling in miles per hour , if it traveled for hours.
- Bananas cost $0.50 each, and apples cost $1.00 each.
Select all three combinations of bananas and apples that Elena could buy for exactly $3.50.
- 2 bananas and 2 apples
- 3 bananas and 2 apples
- 1 banana and 2 apples
- 1 banana and 3 apples
- 5 bananas and 2 apples
- 5 bananas and 1 apple
- Choose the best answer to solve the formula for .