Complete the following questions to practice the skills you have learned in this lesson.
For questions 1 - 2, use the following scenario to identify the equation described.
Two different telephone carriers offer the following plans that a person is considering. Company A has a monthly fee of $20 and charges $0.05/minute for calls. Company B has a monthly fee of $5 and charges $0.10/minute for calls.
1. Find the model for the entire cost, , when Company A’s plan is used for minutes.
2. Find the model for the entire cost, , when Company B’s plan is used for minutes.
3. If a carpenter sawed a 10-ft board into two sections and one section was n ft long, how long would the other section, S, be in terms of n ?
Use the table below for problems 4 and 5:
Tyler needs to complete this table for his consumer science class. He knows that 1 tablespoon contains 3 teaspoons and that 1 cup contains 16 tablespoons.
Number of |
Number of |
Number of |
---|---|---|
a. ____ | b. ____ |
2 |
36 |
12 |
c. ____ |
d. ____ |
48 |
3 |
4. For each of the missing spaces in the table above, a-d, select the missing value that helps complete the table.
a.________
-
144
-
96
-
64
-
32
b.________
-
144
-
96
-
64
-
32
c.________
-
144
-
96
-
64
-
32
d.________
-
144
-
96
-
64
-
32
5. Choose the equation that represents the number of teaspoons, t, contained in a cup, C.
6. The volume of dry goods, like apples or peaches, can be measured using bushels, pecks, and quarts. A bushel contains 4 pecks, and a peck contains 8 quarts.
What is the relationship between the number of bushels, b, and the number of quarts, q? ;
What is the relationship between the number of bushels, b, and the number of quarts, q? ;